Grupa autora ('Utorkaši') - 'Naša spiza' (Antibarbarus, 2006.)
Grupa autora - 'Naša spiza'
Izd. Antibarbarus
110 str. , meki uvez s klapnama
cijena: 100,00 kn
Splitska ekipa pisaca i novinara među kojima su Renato Baretić, Milorad Bibić Mosor, Alem Ćurin, Boris Dežulović, Ivica Ivanišević, Jurica Pavičić, Đermano Ćićo Senjanović, Ante Tomić i dr. već se godinama svakoga utorka sastaje u konobi Hvaranin, u Splitu gdje ih gazda Vinko Radovani i njegova supruga Zorica hrane i poje neutvrđeni broj sati. Ta nigdje registrirana udruga, zapravo hedonističko-obredna sekta, «Utorkaši» ima ozbiljnu i jedinstvenu zadaću – besciljno druženje.
Iz tog se besciljnog druženja nedavno izrodila i jedna knjiga. Radi se o knjizi «Naša spiza», kojoj su svoj obol dali i preostali «utorkaši»: Dražen Čulić, Zlatko Gall, Goran Zlojić, Vlado Ercegović i Živko Skračić, a donosi niz ogleda ili priča o - hrani, čiji je ukupni prihod namijenjen u dobrotvorne svrhe.
U "Našu spizu" prvi će hrabro zaroniti Renato Baretić koji će odmah na početku napomenuti kako iskreno vjeruje da je čitava družina smislila ovu knjigu o spizi samo zato kako bi njemu napakostila. Naime, "kad bi na Split sutra pala atomska bomba...", kaže Baretić, «... ja bi jedini preživio i to iz razloga što – korica bukve ili lokarda u umaku od brusnica s pjenicom od bosiljka, meni je svjedno». I o čemu bi onda pisao Baretić ako ne o - tekućem kruhu i jednoj nemogućoj, ali stvarnoj križaljci, i preostali papir prepustio majstorima od kužine koji će svoj posao, kao i on, obaviti savršeno do kraja. Uz obavezni dobar tijek!
Tako će se u ovom nostalgijom obojenom gastronomskom putopisu izredati mnoštvo neobičnih, zabavnih i zanimljivih priča u kojima je glavni-sporedi lik upravo hrana oko koje se zatim kroji priča - hrana koja je prisvojila ulogu koje često nismo svjesni: ona stvara veze među ljudima koje sežu daleko izvan našeg poimanja stvarnosti - čineći most među ljudima, jedina je istinska umjetnost koja nam omogućuje da zaronimo u dijelove svoje prošlosti i oživimo neka prošla jastva, veze i prijateljstva, kao i da dodirnemo i oživimo duhove naših predaka.
Uz to što će vas povesti stazama nekih prošlih vremena i oživjeti mnoga lijepa i skrivena sjećanja, «Naša spiza» će vas provesti virtualnom, ali ne manje stvarnom turom kroz brojne recepte dalmatinskih gastonomskih bravura, za što su posebno zaslužni Jurica Pavičić, Dražen Čulić, Zlatko Gall i Milorad Bibić Mosor, a vama na kraju neće preostati ništa drugo nego osmjeh na licu i kuhača u ruci.
Za kraj ćemo vam servirati specijalitet babe Kate kojeg je s nama velikodušno podijelio Boris Dežulović u svojoj priči «Kruh naš jučerašnji»:
JAJE U SORBULU
Sastojci:
- tri litre mlijeka
- deset jaja
- jedan Očenaš
- mrva soli
- feta staroga kruha
- čekić
- Mikijev almanah
1. Ujutro sačekate mlikaricu iz Dugopolja i kupite tri litre mlijeka i deset domaćih jaja.
2. Tri litre mlijeka i devet jaja spremite u frižider, a jedno jaje bacite u lonac s vodom i stavite na špaher.
3. Kad voda provre, izmolite Očenaš.
4. Na kraju Očenaša izvadite jaje iz vrele vode, razbijte ljusku i sadržaj ulijte u čikaru, koju ste prije toga okrhnuli lakim čekićem ili batom za šnicele.
5. U čikaru sa sorbulom ubacite komadiće pupe staroga kruha, dodajte mrvu soli i smjesu dobro promiješajte kučarinom; ukoliko nemate kučarin, sasvim dobro će poslužiti i nekakva žličica.
6. Servirajte toplo, uz Mikijev almanah.
Važno je napomenuti: Kupnjom ove knjige, koja je nastala zajedničkim trudom autora, izdavača i tiskare Grafomark, od kojih se svi u lancu odriču honorara, učiniti ćete dobro djelo (Za detalje raspitati se kod izdavača ). Knjiga se prodaje po fiksnoj cijeni od 100 kn.