Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/novac

Marketing

seminar - Porezno priznati i porezno nepriznati troškovi trgovačkog društva

Kad već pričam o tome kako se troškovi stručnog obrazovanja priznaju u dvostrukom iznosu do kraja godine evo i male reklame za jedan seminar :)

Jedno od najčešćih pitanja koje dobivam i koje su me tražili svi moji klijenti je: što sve može ići pod trošak u firmi? Ljudi imaju svakakve ideje i neke zaista nisu loše. Ponavljam da računovodstvo smatram jednim od najkreativnijih poslova. Ja sam strogo protiv varanja i laganja, ali nikad nisam protiv inteligentnih rješenja u okviru zakona. Ukoliko zakon dozvoljava određene stvari treba ih iskoristiti - ne "iskorištavati". Kada je očito da se određene stvari previše iskorištavaju, ovi na vlasti polude i onda donesu novi zakon po kojem se ništa ne može. I sve to zbog par budala koji iskorištavaju zakone.

Ono što treba biti jasno je sljedeće; firma može apsolutno sve platiti/kupiti: i ljetovanje i zimovanje i hranu i odjeću i popravak prijateljevog automobila, šminku, kozmetiku, masažu, igračke za djecu itd. Problem je što NISU svi troškovi porezno priznati po zakonu o porezu na dobit, a ti troškovi se smatraju ili se mogu smatrati u slučaju poreznog nadzora primitkom u naravi i na njih se plaćaju porezi i doprinosi slično kao i kod neto plaće. No ono što je zanimljivo je da ukoliko platite sve te doprinose i poreze onda oni zajedno sa troškom kojeg ste platili JESU porezno priznati i umanjuju osnovicu poreza na dobit.

Naravno nitko pametan to ne radi jer nema smisla. Zašto ukupno platiti 200 za nešto što košta 100? Bolje platiti samo 20% poreza na dobit i ostatak potrošiti kako god želite. Još jedan važna napomena, kod tih troškova - NE možete si priznati porez na dodanu vrijednost (PDV), a ukoliko si ga priznate činite prekršaj i čeka vas novčana kazna.

Koje je onda rješenje? Moje stav je da sam krajnje oprezan kod takvih nategnutih troškova i da troškove reprezentacije držim pod kontrolom. Troškovi reprezentacije priznaju se samo 30%, a 70% nisu porezno priznati (isto vrijedi i za PDV). Iako se može činiti da se to onda ne isplati nije istina. Naime i 30% troškova umanjuje poreznu osnovicu više nego 0% troškova, a novac ćete ovako i onako potrošiti.

Ono što je dobro, ali i nije dobro jer neki to iskorištavaju je što zakonom nije propisana maksimalna vrijednost poklona kojeg možete pokloniti poslovnom partneru. Sve što poklonite se priznaje samo 30% kao reprezentacija, ali što ako nekome želite "pokloniti" auto? Srećom nisam imao takvih slučajeva, a zakon samo kaže:

(1) Porezna osnovica iz članka 5. ovoga Zakona povećava se:
...
3. za 70% troškova reprezentacije (ugošćenja, darova sa
ili bez utisnutog znaka tvrtke ili proizvoda, troškova
odmora, športa, rekreacije i razonode, zakupa
automobila, plovila, zrakoplova, kuća za odmor), u
visini troškova nastalih iz poslovnog odnosa s
poslovnim partnerom,
...


Nisam još bio na seminaru i ne mogu napisati nešto konkretnije, ali ukoliko se odlučite otići naoružajte se pitanjima :)

Link na seminar


Post je objavljen 21.11.2006. u 11:31 sati.