Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/irida

Marketing

SRIJEDA: EZOTERIJSKI POJMOVNIK

08.11.2005.g.
(Iako su u ovom pojmovniku korišteni podaci koje je sakupio i izabrao Pierre Riffard, ne poštivam uvjek i do kraja izvornik............)

CEH, KORPORACIJA
Latinski corporari znači ujediniti se u jedno tijelo. Udruženja i radnika i poslodavaca (za razliku od Kompanjonaže čiji su članovi bili samo kalfe, tj. radnici) koje čuva tajne vještine zanata, tradicijska pravila i sl. To je značenje cehova u Zapadnoj Evropi od XII st. Do 1791.g. iako se slična udruženja pojavljuju i drugdje. Cilj osnivanja je:
vjerski (kult zaštitnika ceha, pokapanje članova u zajedničke grobnice)
društveni (ispomaganje, materijalna pomoć, mirovine)
praktični (obuka)
Za ulazak u ceh ustanovljavali su se inicijacijski obredi ili kušnje, naukovanje ili se članom postajalo na temelju rodbinskih veza. Jasnije će biti kad dođu na red: DUŽNOST, KASTA, KOLEGIJ. KOMPANJONAŽA, LOŽA, MANONSTVO...

CIKLUS

Ciklus, bar u ezoterizmu, jest razdoblje koje se vraća; kratka vječnost, spirala ili krug (ne u prostoru, već u redu vremena).
Posvećenici govore o „kotačima svijeta“ (rolae mundi). Svaka od utvrđenih brojčanih vrijednosti trajanja ciklusa je simbolična. Postoje i korespondencije među ciklusima (npr. menstrualni ciklus žene i Mjesečev ciklus; oba iznose 28 dana).

Nabrojat ću ili svrstati cikluse:
Kozmički ciklusi (npr. mahayuga)
Prirodni ciklusi (npr. vrtnja planeta)
Ljudski ciklusi (npr. povjesni ciklusi)
Simbolički ciklusi (npr. ciklus od 108 g. kod Rozenkrojcera)

Stari su Egipćani poznavali:
Godišnji ciklus (365 dana)
Apisov ciklus (25 godina; Mjesec se vraća u istu točku u odnosu na Sirius)
Feniksov ciklus (npr. 1461 godina; poklapanje kozmičke i zvanične godine)
Egipatska Velika Godina (36 525 godina)
S ovim ćemo se još susresti kad dođu na red; Doba feniks, Platonova godina, precesija, ravnodnevnica, Velika Godina, yuga, zlatni broj 2.

CINOBER
Cinober je prirodni živin sulfat jarko crvene boje.
U ZAPADNOJ ALKEMIJI pojavljuje se kao prva materija (pramaterija, početno, prvotno stanje) i kao kamen mudrosti (krajnje, zadnje stanje).

U Taoizmu cinober (tan) pojavljuje se kao alkemijska supstancija u najpravijem smislu; kao glavni sastojak lijeka besmrtnosti. Ko Hong navodi: „Pao-p'outseu kaže ovako: Devet puta sublomirani cinober uistinu je najbolja od svih formula za lijek besmrtnosti, ali zahtijeva brojne sastojke koje je teško nabaviti, naročito u nemirnim vremenima“ (320.g.). Taoisti razlikuju „ženski cinober“ (yin tan – optok daha, tj. tehnike disanja i apsorpcija ljekarija) i „muški cinober“ (yang tan – pripravljanje i apsorpcija cinobera), zatim „vanjski cinober“ (wai tan – operacijska alkemija) i „unutrašnji cinober“ (nai tan - spiritualna alkemija; postupci „spavaće sobe“, tj. seksualne tehnike; postupci u vezi s disanjem, „usredotočenje na Jedno“. U taoističkoj suptilnoj anatomiji u III st. Pojavljuje se pitanje „ Poljane Cinobera“ (tan t'ien). Riječ je o životnim središtima svake od tri oblasti tijela:
„Palača Ni-houan“ (Pilula od Blata; Palača Nirvane) nalazi se u gornjoj oblasti mozga.
„Grimizna palača“ nalazi se u srednjoj oblasti, pored srca.
„Donja poljana Cinobera“ (Ocean Daha; k'i-hai) nalazi se u donjoj oblasti, tri palca ispod pupka.
Svaka Poljana Cinobera sastoji se od devet polja veličine jednog palca, raspoređenih u dva reda od po četiri i pet polja.

ČAROBNJAK (VRAČ)

Osoba koja se bavi magijom.
Ponekad je čarobnjak (vrač) isto što i svećenik (npr. u šamanizmu), a ponekad, iako rijetko, vještac (u narodu Nuba u Sudanu)
„Priroda prirodnim putem čini ono što čarobnjak ostvaruje svojim umijećem“ (Pico della Mirandola).

ČINI, ČAROLIJA (ČARANJE)
Latinski carmen, a znači magična pjesma, proročanstvo. Obredna ili magična religijska formula.
1. Čini su izvorno oblik usmenog magičnog obreda i sastoji se iz opisivanja postanka i nabrajanja svojstava pojedinog predmeta (ili osobe) kako bi se postigla vlast nad njim. Npr. „Pokažite vašu moć, /O silne biljke,/ I snagom i jakošću vašom,/Izbavite ovog čovjeka od zla!/Ja ću pripraviti lijek“ (Atharvaveda).
2. Stari smisao se vezuje za sve ono što ima magični učinak („bacanje čini“), što začarava nekog.
3. Prošireni smisao se proteže na magijsko sredstvo: talisman, amajlija, napitak, bajanje itd...
Sjetite se: Magija je božansko umjeće u ostvarivanju dodira sa univerzalnom dušom!

prijavila sam svoj blog na webfestival, glasati možete na adresi (moj blog na obrascu za glasanje - SEDMODNEVNI SPIRITUALNI PROGRAM ):DAJ GLAS OVDJE


Post je objavljen 07.11.2006. u 22:30 sati.