Danas je Europska komisija objavila izvjesca o napretku za zemlje kandidatkinje (Hrvatsku, Makedoniju i Tursku) i potencijalne kandidatkinje (dakle, ono sto znamo pod grupnjakom "Western Balkans"). Objavila je i izvjesce o strategiji daljnjeg prosirenja. Zasto ja opet kradem Bogu dane i pisuckam o tome? Jerbo nam se ne pise dobro....barem ce tako ocijeniti oni koji smatraju da je EU integraicja pozeljan scenario za zemlje zapadnog Balakna (a sad u tu grupu pribrajam i Rvacku).
Naime, iz izvjesca proizlazi da EU, tj njene drzave clanice i ponajvise njihove populacije, nijesu vise tako benevolentne oko buducih prosirenja. Naravno, nije to tak eksplicitno napoisano, nego ona sugeriraju da zemlje ZB-a moraju unaprijediti svoje ekonomije kako bi se bla-bla-bla, ali to je zapravo to!
Kako je moguce kontradiktorno izvjestavati o istoj temi svjdoce btw razliciti tekstovi npr. HINA-in objavljeni u Jutarnjem, koji ne vidi nis lose u ovogodisnjem Izvjescu o napretku Hrvatske, a Degera, sefa Delegacije EK u Zagrebu naziva - francuskim veleposlanikom, dok onaj na Index.hr naziva Izvjesce o napretku "poraznim".
A ovako nam se premijer koprcao pred Bagom, ne zeleci priznati da je Izvjesce zapravo porazno, ne zeleci povuci svoj prvotni, povrsni komentar o tome kako je ono dobro, samo zato sto je tanko! Sic!
U isto vrijeme gotovo dok je Komisija glancalal Izvjestaj, nazocih u ponedjelajk navecer super-mega-spektaklu koje je priredila moja austrijska banka. Pod nazivom Check In! Südosteuropa Steiermärkische Sparkasse priredila je u jednoj od najboljih koncertnih dvorana u Grau happening koji je trebao predstaviti njihove poslovne uspjehe u jugoistocnoj Europi, ocarati klijente (mahom male i srednje poduzetnike) i iskazati svijest privrede za politicka dogadjanja u susjednim zemljama te bogato pocastiti uzvanike.
U prvi mah cak sam naivno pomislisla: ma vidi ti Austrijanaca sto se brinu za nas i zele nas unutra! Opravdah to njihovim interesom za sirenje trzista, jasnijoj i transparentijoj pravnoj regulativi, ukratko olaksanom poslovnom eksapnzijom. A onda, nakon jucerasnje rasprave za vrijeme rucka sa sefom, shvatih da sam bas glupasto razmisljalal. Najprije, sef mi je ukazao da je takva mala, regionalna austrijska banka preslab lobist u Briselu za prosirenje, navodeci naftnu industriju ili industriju plina kao eventualno dovoljno utjecajnu da utjece na EU politicare. A onda, u razgovoru, dosli smo do toga da nije sporno da od prosirenja profitiraju firme i menadzeri. Problem je sto Franz ili Hans-Jörg ne osjecaju u svojem svakodnevnom postojanju zasto se njemu proisirenje ispalti.
Naime, iako vjerujem da to svi kontaju, Hans-Jörg-an (Kruuuunooo, jesi li sretan sto korisitm tvoju "paradigmu"?!) je vec preplasen da je prsirenje Unije iz 2004. bilo katastrofalan potez njegove vlade koja je to dopustila i onih kretena u Briselu. Naime, tvornica u kojoj je zaposlen odlucila je otvoriti novi pogon u Madjarskoj, ili Sloveniji, ili Poljskoj, gdje je poslovanje jeftinije i time je on izgubio, ili se boji da ce izgubiti posao. A ako to i nije slucaj, nas Hans-Jörg nije u svakom slucaju kozmopolitanski gradjanin Austrije, on je mali provincijalac sa svim kompleksima, manje i vise vríjednosti, koje taj status donosi! On je prenerazen svim jugosima, Aljbancima, Rumunjima, Madjarima, i sacuvaj Boze Turcima, koji slobodno secu njegovom zemljom i vec u prevelikom broju otimaju radna mjesta nejgovim sunarodnjacima. Sta li ce tek biti za cetiri, pet godina, pita se Hans-Jörg, kada privremno ogranicenje kretanja radne snage iz novih zemalja clanica bude ukinuto?
Stoga nije ni cudo da Hans-Jörg i njemu slicni sunarodnjaci, tradicionalno u istrazivanjima javnog mnijenja iskazuju negativan stav prema prosirenju. Austrijanci su, naime poznati, kao najtvrdokorniji protivnici daljnjih prosirenja (sreca za nas Hrvate, doduse, nas bi pripustili unutra, ali Tursku, ne daj Boze, a nisu bas ni za ostatk naseg komsiluka unutar Unije). Dakle, po pitanju prosirenja Hans-Jörg najradije izabire zanr enlargement blues-a, premda u svoje slobodno vrijeme iance slusa polku, poskocice i DJ Ötzi-a. A istrazivanja javnog mnijenja pokazuju da takav stav djeli 71% njegovih sunarodnjaka.
Ako vam se da (u sta sumnjam, al nemrem si pomoc da ne zakacim), nedavno sam procitalla studiju koju je za britanski think-tank Centre for European Reform jos u srpnju pripremio Tim Judah (za one koji mozda ne znaju, covjek se bavi Balkanom dugi niz godina, o njemu pise za The Economist i New York Review of Books, a izmedju ostalog poznat je po odlicnoj knjizi "The Serbs: History, Myth and the Destruction of Yugoslavia" i jos jednoj o Kosovu; "Kosovo: War and Revenge"). Uglavnom Mr. Judah u tom policy paperu, doduse nimalo revolucionarno, jer to i pticice na granama zanju vec, tvrdi da je 2006. godina u kojoj bi/ je / (al ocito ne)ce Europska unija trebala pokazati odlucnost za euro-integracijskom strategijom za Balkan. U protivnom, tvrdi on u paperu "The EU must keep its promise to the Western Balkans", dosadasnja stabilizacija vrlo ce lako otici kvragu. Rast ce radikalizam, nacionalizam i nestabilost.
Al kvragu, nikako da se neko sjeti objasniti, ali i dokazati, Hans-Jörgu da je i za njega to posirenje potrebno i njemu i njegovima korisno!
Post je objavljen 08.11.2006. u 11:57 sati.