Kada YCTAB/USTAV od političkog postane pitanje domoljubnog nacionalizma
Skupština Srbije je 30.09. jednoglasno usvojila prijedlog ustava Republike Srbije i raspisala referedum za njegovo potvrđivanje za 28. i 29.10. SINA, Srpska informativna novinska agencija, obavijestava da ce to biti 12. najviši zakonodavni akt države od 1835. godine.
Zapravo, odlucih o ovome pisati jer sam jutros nasla u inboxu mail od Sandre i Sase, prijateljskog bracnog para iz Begesha. Pise Sasa, jer Sandra nije od velikog nabadanja po tastauri, sljedece:
U Srbiji trenutno cveta idiotizam, sve je u znaku novog ustava. Tesko je opisati stepen gluposti koji nas bombarduje sa televizije, hvala bogu samo do nedelje. Kako je biracko telo apaticno onda mu neko mora ispirati mozak. Na svu srecu vreme je lepo pa covek moze provesti lepe trenutke van kuce.
Potaknulo me ovo da procitam tekst prijedloga Ustava kojeg je moguce naci na stranicamam BE92. Analiza na SEE Times razmatra prednosti i mane novog srpskog ustava, isticucu da je ne predvidjanje teritorijalne autonomije u zemlji velikuh regionalnih razloga jedna od ozbiljnijih zamjerki.
Ipak, ono sto je najvise sporno u tekstu ustavai zbog cega je on prestao biti tek najvisi pravni dokument drzave i a postao provjera srpskog domoljublja, je recenica iz preambule koja kaze:
Polazeći i od toga da je Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije Srbije, da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene države Srbije i da iz takvog položaja Pokrajine Kosovo i Metohija slede ustavne obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima
Stav je srbijanske vlasti, tako bar stoji na stranicamam Narodne skupstine Republike Srbije, da ce glasovanje za ustav istovremeno i biti "svojevrsno izjašnjavanje građana Srbije za teritorijalni integritet i suverenitet zemlje. To je prilika da se na nedvosmislen način izrazi jedinstven stav da je Kosovo deo teritorije Srbije."
Dok je prilikom usvajanja teksta Ustava u Skupstini Srbije liberalniji predsjednik Tadic ocijenio da "Predlog buduceg ustava nije idelan, ali je najbolji moguci i da predstavlja snazan iskorak u odnosu na Srbiju devedesetih godina", nacionalisticno-obojan Kostunica, premijer inace, istaknuo je "da je za sve drzave usvajanje ustava istorijski cin, a posebno za Srbiju, u casu kad su se dva najvaznija drzavna i nacionalna interesa prirodno stopila u jedan." Kostunica je nastavio: "Novim ustavom Srbija se prvo utemeljuje kao pravno uredjena zemlja i zapecacuje se istina da je Kosovo i Metohija uvek bilo i da zauvek ostaje sastavni deo teritorije Srbije."
Pisjetit cu, Ustav Republike Srbije iz 1990. godine, koji je jos uvijek na snazi, ukinuo atribute državnosti pokrajinama te su one postale teritorijalne autonomije. Iz pravnickog kuta, u izvanrednom izdanju Srpske Pravne Revije, raspisali su se o novom prijedlogu ustava, usporedjujuci ga s bivsim ustravima Srbije i pravnim standardima.
Neke interesne grupe u Srbiji svrstale su se za, a neke protiv prijedloga. Kao ekstreme, navodim Srpsku pravoslavnu crkvu, ali i druge crkve i vjerske zajednice koje su pozvale građane da podrže donošenje Ustava. Na drugoj strani Gej strejt alijansa protiv je Prijedloga ustava jer smatraju da ovakav prijedlog "ograničava slobode lezbejki, gejeva, biseksualnih i transdžender osoba, ugrožava njihova ljudska prava, kao i trajno sprečava poboljšanje njihovog položaja u društvu". Ovakva turbulentna pred-referendumska aktivnost govori u prilog demokratizaicje Srbije, uh kako bi voljela da ovaj vikend mogu biti u Beogradu!
Ipak, da je sve sto se dogadja u Srbiji u pred-referendumsko doba mozda tek pitanje skupljanja predizbornih bodova (jerbo parlamentarni izbori ce se raspisati neposredno nakon referenduma, pa se politicari trude svim silama iskazati patriotizam i vekovnu povezanost srpskog nacionalnog bicha s Kosovom) govori i danasnja vijest s Radio Free Europe / Radio Liberty: The U.S. envoy to Kosova's final-status Frank Wisner claims that Serbia's constitutional referendum will not influence how the breakaway province's fate is decided. ... Da bi Frank potom frankly nastavio: "It is not a matter of Serbian sovereignty, which changed when the UN agreed on [Security Council Resolution] 1244." We are going to pursue independence by the -- sorry -- we are going to pursue final status by the end of the year."
Dakle, o cemu se to u Srbiji onda opce dize halabuka?!?!