U Slavoniji nema svinjske masti pa tako ni čvaraka te je sada mast na cijeni kao suho zlato. Nekad se bogatsvo svinjokolje mjerilo u količini dobivene masti, a ne kobasice, kulena i šunki kao danas.
Svinje bez masnoće
Slavonci, ne skrivajući ironiju, kažu da je nakon kravljeg ludila, ptičje i svinjske kuge, na red došlo da nema masti. Razlog tomu je što su gotovo nestale autohtone slavonske svinje s puno slanine i masnoće jer se danas prerađuju genetski uzgojene visokomesnate svinje kod kojih je vrlo malo masnoće.
Mesnice povremeno prodaju mast u rinfuzi pa je potrebno donijeti kantu, a mora se i dugo čekati kako bi zbog velike potražnje došli na red. Neke mesnice više ne žele preuzimati kante jer znaju da masti gotovo neće biti. Stjepan Vusić-Sitni iz Rokovaca uzgaja svinje i proizvodi kulen i poznate su mu prilike u Slavoniji.
– Primijetio sam natpise na buregđinicama i pekarnicama da otkupljuju mast, što znači da je nema na tržištu.
Čvarci iz Austrije
A nema je jer nema masnih svinja nego visokomesnatih pa će nam se uskoro stalno događati kao lani kada su se čvarci uvezeni iz Austrije prodavali po 120 kuna za kilogram. Sada je cijena u mesnicama, ako ih se može naći, 40-ak kuna, a mast se može kupiti samo u velikim trgovačkim centrima po 14 ili 16 kuna po kilogramu, ali ona nije proizvedena u Slavoniji pa sada Slavonac mora kupiti mast proizvedenu tko zna gdje – kaže Sitni.
Dodaje kako treba zaštititi mast i čvarke, kao i druge slavonske specijalitete. Razlog nedostatka masnih svinja Vusić vidi u zakonu o žirovanju koji brani slobodne ispaše, a autohtona slavonska crna svinja može se uzgojiti samo u slobodnoj ispaši koja podrazumijeva boravak i prehranu svinja žirom u šumi. Podsjeća kako su mast i bijeli luk izvrsni za imunitet, a u starini su majke oblozima od masti skidale visoku temperaturu kod djece.
– Pogrešna je predrasuda kako je mast štetnija po zdravlje od ulja. Osim ulja od masline i buče, od svakog drugog ulja mast je zdravija – odlučan je Stjepan Vusić-Sitni.