Nedavno sam se susrela sa svojom najboljom prijateljicom iz djetinjstva i mladosti. Riječ po riječ (više rafal po rafal) prisjetile smo se raznih zgoda i pocrvenjele (opet) zbog raznih nezgoda u ta davna doba. Sjetile smo se stvari koje su nam postale ponovna otkrića. Jedno od tih je i vino od jabuka - jabučnica!
Nakon razgovora, u miru svoga doma, sveudilj se smješkajući na izgovorene i preskočene (za drugi razgovor sačuvane) riječi i lica sjetila sam se da sam nedavno nešto pročitala o jabučnom vinu.
Jabučnica, apple cider ili samo cider, cidre, zider.
Riječ cider (engl.izgovor: sajder) ima dugu povijest. Potječe iz akadskog sikru u početku označava pivo a kasnije liker od žitarica, jabuka i meda ili bilo kojeg drugog voća. Na hebrejskome to je shekhar – alkoholno piće ali ne vino - Grci su je preuzeli iz hebrejskog jezika u obliku sicera/sikera pa je preko latinskoga csidre prešla u starofrancuski kao cidre i kasnije u engleski kao cider. U vrijeme prijenosa u engleski jezik već je označavala isključivo alkoholno piće od jabuke. Kasnije se značenje proširilo i na obični, ne fermentirani, sok od jabuke. U potonjem značenju, današnji hebrejski je ponovno je preuzeo taj termin iz engleskog jezika pa izraelski sok od jabuke nosi ime: Cider HaGalil. I tako je hebrejski shekhar tekao puni krug u cider kao prava sveta rijeka!
To se alkoholno piće pravi od soka posebno uzgojenih vrsta jabuka tzv. cider apples. One sazrijevaju i beru se tijekom rujna, listopada i studenog. Fermentirani jabučni sok može biti: cider – vino od jabuka – jabučnica ili apple jack – calvados – jabučni brandy, jabukovača. Alkoholna jačina vina kreće se od 5-10 % a najbolja vina imaju između 8-10 %, jantarne su boje. Ponekad je gusto i zamućeno.
Da bi se proizvelo vino, jabuke se operu i zgnječe te ostave da ta smjesa – masulja - fermentira. Neposredno nakon završetka fermentacije prevreli sok se stavlja u hrastove bačve koje daju posebnu aromu i boju vinima. Vino je potrebno više puta pretakati kako bi se sačuvala kvaliteta okusa, mirisa i boje. Vino može biti slatko kao i suho. Prozirno ili zamućeno. Današnja vina su uglavnom prozirna, što ovisi o broju pretakanja.
Ako vas zanimaju detaljni opisi proizvodnje to možete vidjeti o v d j e: http://www.krizevci.net/vinograd/htm/sav_jabucno_vino.html
Jabučnica je najpopularnija u južnoj Engleskoj, te Normandiji i Bretanji u Francuskoj. U Francuskoj je jabučno vino dobilo na važnosti i popularnosti nakon što je Luj Pobožni (13. stoljeće) zabranio ječmeno pivo da bi tako ječam sačuvao za hranu i ublažio pošast od gladi. Apicijeva rimska kuharica spominje cider- quince kao jedan od sastojaka u jelima. Proizvodi se još u Nizozemskoj, Njemačkoj, Češkoj i nešto malo u nas na sjeveru. U današnje vrijeme postoji čak i Cidre de glace po uzoru na ledena vina! Calvados i Apple Jack su jabukovače tj. rakije/brandyji. O njima drugi put.
Porast popularnosti jabučnice s jedne strane, i svijest pilaca o štetnosti alkohola s druge, nagnala je proizvođače da se zainteresiraju za kemijski sastav jabučnice. Pa je tako jabučno vino dano na detaljnu kemijsku anlizu. Osim tanina, na opće iznenađenje, ustanovljeno je da sadrži daleko veći postotak polifenola nego jabuke od kojih je napravljena. Ponekad i do deset puta više... Polifenoli daju jabučnici njene karkteristične okuse i mirise i imaju antioksidativne osobine. Što znači da sprječavaju oksidativne procese koji štete srcu, degeneriraju neurone i doprinose razvoju raka. Predmnijeva se da bi vino od jabuka moglo biti korisno, na neki način, u prevenciji navedenih bolesti.
Drugi korak istraživanja trebao bi utvrditi koji se polifenoli iz ovog vina razgrađuju u našem organizmu, u kojim količinama i na koji način djeluju. Za sada se misli samo na srčana oboljenja. Ako se pokaže da su neškodljivi i djelotvorni slijedi istraživanje koncentracije, količine i načina uzimanja jabučnice.
Molim obratite pažnju da jabučni ocat i vino nisu ista stvar!!!!
Ne kaže li stara poslovica: Jedna jabuka dnevno drži doktora daleko!
Zamislite i to još tekuća, lagano i aromatično alkoholizirana jabučica
Post je objavljen 24.10.2006. u 18:00 sati.