31.10.2001.
Toga dana je ovaj svijet napustil mlada, vesela, hrabra i plemenita skijašica.
Dva dana prije na treningu u Austriji, na gleceru Pitz Regine je doživjela nesreću.
Nesreca se dogodila kada je Cavagnoud na treningu u punoj brzini (oko 100 km na sat) naletjela na njemackog trenera Markusa Anwandera.
Cavaganoud je tijekom pada zaradila teske ozljede glave i mozga, slomila je ruku i nekoliko rebara, koja su probila pluca i jetru.
U kritičnom stanju prevezena je u bolnicu u Innsbrucku, gdje je u ponedjeljak navečer operirana.
Austrijska je policija, u međuvremenu, objavila zapisnik o tragičnom udesu na glečeru Pitz, gdje su francuska i njemačka reprezentacija zajedno trenirale. Francuski i njemački trener dogovorili su se da se nakon četvrtog spuštanja stazom izglade neravnine, što je nakon prolaska jedne njemačke spustašice pokušao učiniti 40-godišnji Markus Anwander. On je na nepreglednom dijelu staze, iza terenskog skoka, pokušao popraviti "rupe" i to upravo u trenutku kada se spustila Regine Cavagnoud. Prema izviješću policije, oni su se sudarili glavama i završili u besvjesnom stanju nekih stotinu metara iza staze.
Zasad nije poznato je li njemački trener vezom provjerio je li staza slobodna, jer je devet francuskih i šest njemačkih skijašica startalo bez posebnoga reda vožnje. "Sigurno je jedno - Cavagnoud je od odgovornih na stazi dobila dopuštenje da započne s kobnom petom vožnjom," stoji u priopćenju policije.
"Njemački trener morao je primiti radio-signal koji ga obavještava da je francuska skijašica krenula niz stazu. Iz nekog razloga signal nije stigao do njega. Pokušali smo mahanjem privući njegovu pažnju i pokazati mu da se Cavagnoud spušta niz stazu. Ona ga jednostavno nije mogla vidjeti i dogodila se tragedija," rekao je Jean Philippe Vuillet, šef francuske skijaške reprezentacije.
Smrt iskusne skijašice, jedne od najboljih u Svjetskom kupu u brzim disciplinama, šokirala je cijelu svjetsku sportsku javnost, a tužnu vijest iz Innsbrucka najteže su primili stanovnici planinskog gradića La Clusaz, gdje je Regine Cavagnoud provela djetinjstvo. Gradonačelnik je izjavio kako je cijeli grad u žalosti zbog gubitka "njihove Regine", te da su svi stanovnici potišteni zbog te tužne vijesti.
"U našim mislima sačuvat ćemo lik mlade djevojke, pune života, djevojke koju su svi voljeli, koja je bila hrabra, uvijek nasmijana i puna životnog elana. Upravo te karakteristike učinile su je tako velikom", izjavio je gradonačlenik La Clusaza.
Šok i nevjerica zavladali su i ostalim dijelovima Francuske, a predsjednik države Jacques Chirac, premijer Lionel Jospin, te ministar sporta Buffet govorili su s puno tuge i žalosti o smrti najbolje francuske skijašice.
Predsjednik Chirac roditeljima tragično preminule skijašice poslao je brzojav sućuti u kojem je istaknuo kako je Francuska ponosna na sve uspjehe koje je svjetska prvakinja u superveleslalomu i prošlogodišnja dobitnica malog Kristalnog globusa u ovoj disciplini napravila u svojoj karijeri.
"Vijest o smrti vaše kćeri izazvala je u meni duboke emocije, ali isto tako i u cjelokupnoj francuskoj javnosti. Primite izraze moje najdublje sućuti u ovim za vas teškim trenucima. Regine je ostavila dubok trag u svijetu 'bijelog sporta', pamtit ćemo ju po njezinoj iznimnoj hrabrosti, talentu i plemenitosti kojom je zračila. Svoj talent potvrdila je na najbolji mogući način prošle godine kada je osvojila zlato na Svjetskom prvenstvu i kada je postala ponos cijele naše zemlje," stoji u brzojavu koji je roditeljima preminule skijašice uputio predsjednik Chirac.
Ministar sporta Buffet u izjavi novinarima rekao je kako je Francuska izgubila velikog sportaša, "ženu koja je svakog dana razveseljavala ljude diljem svijeta svojim osmjehom".
Vijest o nesretnoj pogibiji njezine prijateljice i sportske suparnice neizmjerno je potresla i najbolju hrvatsku skijašicu Janicu Kostelić. Pobjednica Svjetskog kupa istaknula je kako je Regine Cavagnoud bila "izuzetna skijašica i sportašica, te da je njezinom smrću Svjetski kup i cijela skijaška obitelj ostala bez jednog velikog člana".
Ponekad zaboravimo da je i skijanje jedan sport koji iza svake padine skriva rizik.
Zaboravimo da se iza svog sjaja, medalja, i pobjeda skriva opasnost.
Ovo nije jedini slučaj u skijanju koji je završio tragično.
Možemo se prisjetiti tragične pogibije Ulrike Maier.
1994. godine Austrijska je skijašica, naime, tijekom utrke spusta u Garmisch-Partenkirchenu naletjela na zaštitnu ogradu i slomila vrat.
I sjetimo se samo koliko je trebalo Dorfi da skupi onog nesretnog radnika.
Još i danas možemo zahvaljivati Bogu što je nesreća izbjegnuta.
Post je objavljen 31.10.2006. u 14:29 sati.