Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cvjetakmali

Marketing

Sadnja jesenskih lukovica

U ovo doba prije jakih mrazeva trebamo misliti na slijedeće proljeće. Djeluje daleko no treba pripremiti tlo i posaditi lukovice kako bi one mogle razviti korijenje dok ne dođu jako niske temperature te početkom proljeća obojati naše vrtove toplim bojama nadolazećeg proljeća.

Sada se sade sunovrati lat. Narcissus, tulipani lat. Tulipa, presličice lat. Muscari, visibabe lat. Galanthus, šafrani lat. Crocus zumbuli lat. Hyacinthus, šile lat. Scilla, perunike lat. Iris, ukrasni luk lat. Allium.

Ako je moguće prilikom kupnje birajte krupnije lukovice, jer one će već prve godine bogatije cvjetati.

Tlo je potrebno najprije očistiti od korova i kamenčića, dobro ga prekopati i obogatiti zrelim (odstajalim) stajskim ili umjetnim gnojem (nemojte pretjerivati). Ako je tlo teško i ilovasto pomiješajte ga s pijeskom ili tresetom, jer općenito lukovice ne vole kad tlo dugo zadržava vlagu, budući da to pogoduje gnjiljenju.
Prilikom sadnje potrebno je obratiti pažnju na visinu biljke pa tako one niže uvijek sadite uz rub (visibabe, šafrani, presličice), a iza njih one više (zumbuli, sunovrati, tulipani...). Pokušajte ih posaditi što prirodnije, po nekoliko u skupini kako bi dojam rascvjetanih biljaka bio što bolji no ipak neka nisu tik jedna do druge tako da se imaju gdje širiti i da mogu "disati".

Dubina zemlje na koju se sade lukovice trebala bi biti 2-3 puta veća nego širina lukovice. Ako ih posadite preplitko postoji opasnost od smrzavanja, a s druge strane ako su posađene preduboko cvjetati će kasnije. Dubinom donekle možete regulirati i period cvatnje pa tako možete pojedine skupine zasaditi s par centimetara razlike u dubini i tako ćete dobiti duži period cvatnje.

Svaku lukovicu utisnite u zemlju kako ispod nje ne bi ostalo zraka koji će onemogućiti da se lukovica dobro zakorijeni, zagrnite zemljom i obavezno zalijte.

U kontinetalnim krajevima gdje su zime doista duge i hladne prije dolaska jakih hladnoća pokrijte tlo slojem lišća ili sitnim grančicama.

U primorskom kraju lukovice sadite tek polovinom studenog.

Da bi se lukovice dobro razmnožavale i dijelile nmojte im rezati ili vezati lišće. Pustite neka se prirodno osuši jer lukovice preko lišće sakupljaju hranu koja će im koristit u daljnjem razvoju.

Lukovice se mogu saditi i u vaze ili žardinjere i uz to se mogu i pospješiti tako da procvjetaju usred zime i osvježe stambeni ili poslovni prostor,
Za takavu sadnju izaberite one najveće lukovice, koje su najsnažnije.
Treba ih staviti u dobro dreniranu zemlju, smjestiti u hladnu i mračnu prostoriju na period od oko 2 mjeseca u kojem će se aktivno razvijati korijen. Treba ih povremeno zaliti kako bi se održala vlažnost tla (no neka voda nikako ne ostaje u podlošku). Kad lukovice potjeraju, treba ih premjestit na svijetlo mjesto, a tek nakon 2-3 tjedna kad su izboji veći, povečati temperaturu kako bi mogle normalno procvijetati.
Kad biljke ocvatu ostavite ih na svijetlom mjestu, smanjite zalijevanje, a kasnije ih možete posaditi u vrtu, jer lukovice koje se pospješuju za zimsku cvatnju veoma se iscrpe i slijedeće godine cvatu nešto slabije.
Zumbulu treba viriti pola lukovice iz zemlje, a moguća je i hidrokultura, sunovratu poput amarilisa treba viriti 1/3 lukovice iz zemlje, a ostale vrste trebaju sasvim biti prekrivene zemljom.

Image Hosted by ImageShack.us

Post je objavljen 09.10.2006. u 19:02 sati.