Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/abcdoors

Marketing

Utjecaj mitologije na pjesmu «The End» grupe «The Doors»

Image Hosted by ImageShack.us

Gotovo da nema kompozicije u rock and rollu koja se toliko uspjela približiti antickoj tragediji i Nietzscheovom estetskom idealu kao što je pjesma «The End» grupe The Doors. U pjesmi se ispreplice više mitoloških motiva od staro grckih do kršcanskih i povezuje se antika sa beat generacijom Amerike dvadesetog stoljeca.
Mitološki motivi su sljedeci:

1. Zapad kao smrt – u pjesmi pjevac (J.Morrison) govori o putovanju prema zapada «the west is the best, came here and will do the rest». Mitološke reference su sljedece-u svim istocnim kulturama zapad je bio poiman kao smrt dok je istok bio poiman kao život, zbog jednostavnog razloga, jer je sunce izlazilo na istoku, a zalazilo na zapadu. The Doors svjesno preuzimaju tu mitološku razliku izmedu istoka i zapada i inkorporiraju je u svoju pjesmu «The End» ili na hrvatskom kraj. Kraj, odnosno smrt. Smrt koja ceka na kraju putovanja i samoostvarivanja, buduci da se zapad i amerika nudi kao nešto bogato i poželjno, stoga je u navedenom citatu prisutna i blaga ironija, vi dodite na vaš toliko željeni zapad, a mi cemo se pobrinuti za vas. Ubit cemo vas. Dakle imamo suprotnosti na zapadu dobivamo bogatstvo ali i smrt.Najbolje je citirati Morrisona: «We are from the West. The whole thing is like an invitation to the West. The sunset—This is the end.The night—The sea. The world we suggest is of a new wild west. A sensuous evil world. Strange and haunting, the path of the sun, you know? Toward the end. At least for our first album. We're all centered around the end of the zodiac. The Pacific—violence and peace—the way between young and the old.»W

2. Mit o Edipu – to je dio koji vecina povezuje sa pjesmom «The End». Mit o Edipu govori o djetetu kome je proreknuto da ce ubiti oca, oženiti majku i preuzeti ocevo kraljevstvo. Da se navedene grozote ne dogode roditelji su odlucili ubiti Edipa. Medutim nisu mogli ubiti dijete vec su ga ostavili na stijeni da umre od gladi. Djete nije umrlo i razvilo se u mudrog mladica koji je rješio Sfinginu zagonetku, ali je to morao platiti oce ubojstvom i incestom. Opet je uloga tog mita u pjesmi da pokaže spoj suprotnosti, u jednu ruku Edip je mudar i pobjeduje Sfingu, ali nije dovoljno mudar da shvati da je osoba koju je ubio njegov otac i žene koju je oženio njegova majka. Tako imamo spoj iznimne mudrosti i iznimne gluposti, a shvacanje onoga što je ucinio od ljubavi stvara smrt. U tom djelu pjesme pjevac preuzima ulogu Edipa, odnosno stavlja njegovu masku «he took a face from the ancient gallery and he walked down the hall» i ulazi u sobe od roditeljima gdje ponavlja radnje koje je Edip ucinio. Osim toga tragicni mit je jedan od djelova kljuca za vrata percepcije, o cemu ce biti rijeci pod 4.

Image Hosted by ImageShack.us

3. Zmija zla (Jack Kerouak) – u romanu «Na Cesti» Kerouak donosi dio o zmiji koja živi u centru zemlje i hrani se ljudskim zlom. Medutim Dr.Sax borac protiv zla pobjeduje zmiju koja se pretvara u bijele golubove koji šire ljubav po cijelom svijetu. Kasnije ce Kerouak napisati cijeli roman posvecen toj epizodi koji se zove po glavnom junaku «Dr.Sax». Ovaj dio ima veze sa kršcanskom mitologijom (Kerouak je bio katolik) gdje je zmija simbol Sotone. Doorsi preuzimaju tu pricu o zmiji da opet bi prikazali spoj suprotnosti. Ovaj put izmedu dobra i zla. «Ride the snake, to the lake, the ancient lake, the snake is long seven miles, ride the snake, he's old and his skin is cold.» time žele pokazati da je potrebno isprobati sve u životu jer negiranje iskustva zla ne može dovesti niti do potpunog iskustva dobra, što se sasvim slaže sa Morrisonovim propagiranjem pretjerivanja u životu (opijatima) da bi se prodrlo u nepoznato. Jer mi normalno percipiramo svijet posredno putem osjetila i ono što nam je izvan spoznaje osjetila nam je nespoznatilivo. Medutim ako pretjerivanjem u opijatima poremetimo svoja osjetila necemo više stvarnost percipirati posredno putem osjetila, vec ce mo je percipirati neposredno, postati cemo jedno sa stvarnošcu, sa apsolutom. To je posljedni mitološki aspekt u pjesmi «The End» kojeg Morrison preuzima od Nietzscheovog djela

4. «Rodenje tragedije u duhu glazbe». Da prikažem što jednostavnije, u tom dijelu Nietzsche kaže da su grci prilikom prisustvovanja dramatskom prikazu tragedije(koja se razvila iz dionizijskih orgija-dakle pretjerivanje u opijatima) postajali jedno sa apsolutom sa pravom stvarnošcu.Kada bi postali jedno sa apsolutom vše ne bi percipirali posredno putem osjetila, nego neposredno jer bi bili jedno sa apsolutom, buduci da ono što dobivamo od osjetila je samo privid iluzija stvarnosti jedina ispravna spoznaja jest bezosjetilna tako da se postane jedno sa apsolutom.Kada se prestane percipirati osjetilima razbija se veo iluzije i prodire se u apsolut u ono što zbilja jest. Elementi koji su im omogucavali spoj sa apsolutom su bili muzika, opijati i prikaz tragedije. Pjesma «The End» posjeduje sva tri elementa i zbilja kada je se sluša pod odredenim psihofizickim stanjima uspjeva otvoriti vrata percepcije. . "There are things known and there are things unknown, and in between are the doors."

Ovaj tekst je u orginalu objavljen na Ovom Blogu kojg vam ja snažno preporucujem, tamo cete naci puno tekstova razlicite tematike, za svakog po nešto.


Post je objavljen 27.09.2006. u 19:48 sati.