Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/godgavemetaltoyou

Marketing

METAL MUSIC

Metal muzika je najglasnija i najcvrsca muzika na svijetu. Bez obzira sto metal cesto dovode u vezu s sotonizmom, bit metala uopce nije u tome, svaki bend ima svoja uvjerenja. Postoje kako krscanski tako i anti-krscanski sotonisticki i paganski bendovi, ali najcesce nije religija ta koja je glavni dio njihove muzike. Postoje 4 osnovne teorije o tome ko je zapoceo s metalom. Neke od tih zvuce pomalo apsurdno, ali naveli su ih priznati muzicki strucnjaci.

Prva teorija kaze da je bend Black Sabbath zapoceo s heavy metalom i to 1970 (album Paranoid), a bend koji je naziv izmislio je Judas Priest 1976 s njihovim drugim albumom “Sad Wings Of Destiny”, narocito s pjesmom “The Ripper”. Iron Maiden je prvi heavy metal bend koji je od pocetka svirao (i jos sviraju) heavy metal, jer Black Sabbath i Judas Priest nisu do 1976 snimali metal albume (npr. “Technical Ecstasy” I “Rocka Rolla”).

Druga teorija kaze da je heavy metal prvi put koristen jos kod Steppenwolfa (pjesma iz ‘60tih “Born To Be Wild” i dio koji ide “I like smoke and lightning, heavy metal thunder”). Ovdje bi bilo pravilno navesti da se ovdje po prvi put samo cuje ta rijec, sto ne znaci da su oni i svirali heavy metal.

Treca teorija kaze da su Led Zeppelin tvorci heavy metala i to jos prije pjesme “Kashmir”.

Cetvrta, najcudnija teorija, kaze da pocetak heavy metala seze jos iz doba Beatlesa i pjesme “Helter Skelter”, a da su Led Zeppelin i Black Sabbath samo taj zvuk digli na jedan visi nivo.

Ja se jedino slazem s prvom teorijom, ali treba sva misljenja i teorije navesti da bi se doslo do istine.

Pocetak metala bio je nihilistican, taman i pomalo morbidan. Na metal su utjecali od primitivnog bluesa, klasicne stvari pa sve do anti-rock/heavy kulture. Metal se pojavio ‘70tih. Bendovi kao sto su Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest, Iron Maiden i Motorhead su svijetu predstavili metal kao jednu novu inovaciju u svijetu muzike. S muzicke strane oni su dosta preuzeli od bluesa, rock’n’rolla s tim sto su roll odbacili, i preuzeli jake i mocne riffove. Mnogi kriticari tvrde da je metal samo jedno adolescentno iskustvo i da teenageri, uglavnom bijelci, cine najveci dio metal auditorijuma. Isti takodjer smatraju da se kod metala nista drugo ne radi osim do stvaranja buke i “udaranja’ bubnjeva. Realno gledajuci veci dio metala nije nista drugo nego troakordno riffanje, ali opet najveci dio metal bendova daju veliki znacaj na tehnicke mogucnosti. Priznali to ili ne, metal gitaristi su uvijek bili i uvijek ce biti inovatori u tehnici, tempu i umjetnosti uopste. Pjesma je koncentrisana oko riffova, sa solom koji je besprijekoran. Svaki ritam je prilicno jak, na neke momente cak podsjeca i na vojne koracnice. Pocevsi od bubnjeva pa do gitara najvaznije je biti tvrdzi i jaci sto je moguce.

Metal muzika postoji vec oko 30 godina i u tom periodu se dosta mijenjala i usavrsavala. Kriticari su podijelili taj period na 4 manja perioda: I period (1969-1983), II period (1983-1988), III period (1988-1966) i IV period (1996-sadasnjost). U prvom periodu pored pocetaka (proto-metela) najznacajniji su bendovi tzv. New Wave Of British Heavy Metala (NWOBHM): Black sabbath, Iron Maiden, Motorhead, Judas Priest koji su udarili temelje metalu i generacijama koje ce doci. Oni su sav blues odbacili, tempo ubrzali i zvuk ucvrstili. Zadrzali su samo znacajni, zestoki, brzi i cvrsti metal zvuk. Nikada nisu pokusavali osvojitii veliki broj slusaoca; to je bio cisti metal, napravljen za ljubitelje metala. Inace metalci vole istaknuti da uostalom metal i nije za svakoga. Najekstremniji u ovom periodu bili su Venom i Motorhead. Zajednicko im je bilo nestandardni nacin pjevanja cistim vokalom, s tim sto je Venom jos imao (i danas jos uvijek) provokativne tekstove usmjerene protiv boga, slaveci sotonu.

Drugi period je pravi procvat metala svugdje na svijetu. Pojavljuju se razliciti metal zanrovi pocevsi od speed metala koji se ubrzo pretvorio u thrash, pa do death i black metala. Venom kao bend najzasluzniji je za pocetak black metala, a Bathory i Hellhammer su taj rani black metal od Venoma dalje razvili. Oni su vise atmosfere unijeli u metal, a pamte se po skoro ne-ljudskim vokalima. Americki bend Slayer zasluzan je za pocetak death metala, a uslijedio je citav niz odlicnih death metal bendova: Sepultura, Death, Morbid Angel… Njihove ideje su bile apokalipticne i haoticne. Jedan od najznacanijih bendova ovog perioda i svakako jedan od najomiljenijih bili su Metallica, koji su poceli sa speed metalom koji se ubrzo pretvorio u thrash; bend koji je mozda i najzasluzniji za koliku toliku popularizaciju metala. U Njemackoj ovo je pocetak sjajnog thrash tria Sodm, Destruction i Kreator koji su po mnogima kraljevi europskog thrasha, dok su za kraljeve americkog thrasha vazili Metalica, Megadeth i Anthrax.

Treci period je period postmodernog metala. Death metal je pomogao black metalu da se ucvrsti kao zanr, koji je na neki nacin varijanta deatha. Takodjer ovo je i doba kojeg se ljubitelji metala, a narocito Metallicae nerado sjecaju. Naime, jedan od predvodnika metala – Metallica se promijenila i postala prekomercijalna i fakticki napustila metal koncepciju. Bio je to tezak udarac za fanove, ali i za citav metal. Jedina dobra stvar u ovom je bila zapravo black metal, jer ovo je doba poznate skandinavske metal-eksplozije (narocito svedska scena). Inspirisani Celtic Frostom, Sodomom, Bathoryjem, bendovi Darkthrone, Immortal, Emperor, Burzum, Enslaved, Havohej, Gorgoroth i Graveland ostavarili su impozantan zvuk u metal muzici. Black metal se brzo razvijao i jacao i od 1991 pa do 1996 je producirao nekoliko podzanrova koji su se oko slijedecih ideologija polarizirali: ja ispred svega i sviju, sve unistiti, ili oko neke varijante hedonisticke ili naturalisticke ideologije. Njihovi tekstovi bili su zestoki, zvuk jos zesci i sa sopstvenom formom i varijantama tema bili su izrazito haoticni i znali su itekako dobro kako treba pisati pjesme. Dimmu Borgir, Cradle Of Filth, dark Funeral predstavljaju drugi val black metal bendova koji su tek pravo popularizirali i podigli black metal. Inace u ovom periodu jos je znacajno istaci i pojavljivanje velikog broja power metal bendova koji su se uglavnom inspirirali NWOBHM bendovima, a njihova izvedba je bila samo jaca i brza, slicnija death metalu u tom pogledu samo cisca u svakom obliku.

Cetvrti period zapoceo je 1996 i traje do danas. Apokaliptizam black metala dosegao je vrhunac u norveskoj sceni. Underground polako odumire zbog vlastitih stavova koji se cine da nemaju uopste logike. Cak je i black metal velikim dijelom presao u mainstream, a takodjer je i ocigledna sve veca upotreba klavijatura koje bi trebale poboljsavati muziku s dozom mracne atmosfere. Po mnogima je Cradle Of Filth preuzeo tron black metala, premda se dosta udaljio od standardnog black metala mijesajuci pri tome svoju muziku s jos par zanrova.

Danas postoji jako mnogo bendova koji misle da sviraju metal, i to sve nazivaju nu-metal, ali istina je da ta njihova muzika nema veze s metalom, kao sto ni oni nemaju. Ovi bendovi ne predstavljaju slijedecu generaciju heavy metala, niti slijedecu evoluciju stila i strukture. Nova generacija novih heavy metal bendova ce sigurno doci. Ovo je doba u kojem po prvi put se naturalisticke stvari povezuju s dogaticnim i vise nije dovoljno biti fin i covjecan, tako kazu novi ideali. Individalni radovi ce donijeti haos i promjene. Slijedeca evolucija metala bi se trebala dogoditi u kompoziciji, a ne u formi.

Mnogi metal bendovi, narocito power metal bendovi, se inspiriraju Tolienom, ali isto i skandinavskoj i drugim mitologijama (npr. Blind Guardian i Rhapsody). Mnogi doom i goth metal bendovi pisu pjesme koje su inspirisane Lovecraftovom i Poeom. Ova danasnja ideologija, koja je anti-krscanska, anti-nacisticka, … ima slijedece u sebi: nihilizam, moralni ponos, osjecaj za zastitu okoline, melodicne pjesme, antimoral i cast.

Postoji jako mnogo metal zanrova, a ovo su neki od njih: heavy metal, black metal, thrash meta, british metal, new wave of british heavy metal, goth metal, death metal, doom metal, hair metal, neo-clasicni metal, power metal, progresivni metal, punk metal, grindcore, skandinavski metal, speed metal, simfonijski black metal, industijski metal, alternativni metal, pop-metal i rap-metal. Ova cetiri zadnja i nemaju bas puno zajednickog sa standardnim metal zvukom i ne bi ih se uopste trebalo tretirati kao vrste metala.

U globalu metal nije komercijalna muzika i nije za siroki auditorijum. Metal fanovi zive za metal. Premda dosta osporavan metal se uspio odrzati od svog pocetka pa sve do danas kao jedan od najoriginalnijih i najiskrenijih pravaca muzike i umjetnosti uopste. Iza rijeci metal cije se citava jedna ideologija kako muzicka tako i zivotna.


Post je objavljen 16.09.2006. u 16:07 sati.