Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/grazville

Marketing

Zakašnjela obdukcija Europskoga Ustava

Projekt politickog ujedinjenja Unije dosao u pitanje nakon negativnih ishoda referenduma u Francuskoj (29. svibnja) i Nizozemskoj (1. lipnja) prosle godine. Naime, Ugovor kojim se uspostavlja ustav za Europu trebao je stupiti na snagu tek nakon sto ga ratificiraju sve drzave clanice. Ustavni sporazum vazan je stoga jer je previdjao institucionalne reforme koje su pak trebale osigurati efikasnije donosenje odluka u Uniji.

Preplasivsi se fancuskog i nizozemskog "ne", EU celnici odredili su godinu, pa jos jednu "introspekcije", razmisljanja... No, svima je jasno da EU-ropa, kakva je sada, dugorocno ne moze opstati. Zbog rastucih teznji nekih drzava za jacim utjecajem u procesima odlucivanja, zbog zelje za slabijim ili jacim stupnjem integraicja drugih. Svjesni toga, neki su suvremni europski politicari (a uvijek je medju njima onih koji zele biti zapamceni u poviejsnim euro-analima!), poceli predlagati izlaz iz krize.

Francuski ministar unutarnjih poslova i vjerojatni buduci predsjednik Nicolas Sarkozy boravio je nedavno u Briselu, (ma zacudo bas kad i sama bijah tamo, a nismo se vidjeli, c-c-c!). Posjetu je iskorstio da pozove na ozivljavanje europskog ustava i rjesavanje institucionalne krize u EU.

Poslovni dnevnik izvjestio je neki dna tako da je Sarkozy pozvao europske vođe da prihvate tzv. manji sporazum koji bi omogućio prijeko potrebne institucionalne reforme. Za razliku od ustava, takav dokument ne bi zahtijevao potporu na referendumu, već bi bila dovoljna samo njegova potvrda u parlamentu. Pregovori o ovom sporazmu trebali bi početi već za njemačkog predsjedanja EU, a bili bi zaključeni za francuskog predsjedanja, 2008.

Druga novela koju Sarkozy predlaze tice se diskrecionog prava predsjednika Komisije da izabire suradnike u svoj "kabinet"! Predložio je naime da predsjednik Europske komisije ubuduće ima mogućnost da sam izabire svoje povjerenike. Prema važećem Sporazumu iz Nice, svaka zemlja članica ima pravo imenovati jednog povjerenika, a odbačeni ustav predlagao je rotaciju između zemalja. Sarkozy smatra da taj princip ne jamči "efikasnost niti daje legitimitet" izvršnome tijelu Unije.

Treca stvar koju je Sarkozy predlozio odnosi se na pan-europeizaciju izbora za Europski parlament. Među njegovim prijedlozima je i onaj o transnacionalnim listama kandidata za izbore za Europski parlament koji bi se temeljili na zajedničkim europskim programima. Prema toj zamisli birači bi imali mogućnost glasovati ne samo za kandidate iz svoje matične zemlje već i za one iz drugih članica, što za sada nije praksa. "U svakoj zemlji članici pitanja o kojima se raspravlja su u velikoj mjeri nacionalna, što znači da nema europske kampanje", ustvrdio je Sarkozy, izražavajući nadu kako bi takvi izbori doveli do jedinstvene europske debate.

U tekstu "Prodi proposes to chop down EU constitution" na EU observeru, talijanski predsjednik Romano Prodi pridruzje se kampaniji za pojednostavljenje ustavnog sporazuma. Ne podrzava Sarkozyja bas u svim njegovim prijedlozima, ali najavljuje nadolazecu klimu promjena u Uniji, uvjetovanih promjenama vodstava velikih zemalja clanica.

Konacno, i nama Rvatima koji toliko zeljno zeleci prizeljkujemo Svetu Evropu, trebalo bi biti vazno kako se i sta dogadja s Ustavom. Evo je i predsjednik Komisije, Gosn. Barroso istaknuo neki dan da ne bu bilo daljnjih prosirenja dokle god se EU ne dogovori o novome ugovoru. E sad, moze to biti i kvaka, jer ce uskoro i Rumunija u Bulgarija vnutri (o ovom se uskoro kanim pisati, jer se regular accession reports biti objavljeni, pa ce da se vidi u kojim podrucnijma jos ne zadovoljavaju po misljenju Komisije!), pa Barroso mora malo utjesiti euro-stanovnistvo da im nakon ove dvije istocnoeuropske zemlje uskoro vise niko nece biti dodan u klub. A ti Rvacka, pati sljece i trip.

Na hrvatskom poratlu o Europskoj uniji "EnterEurope-u" o ovim debatama ni slova, tako je to kad je dusa i srce i mozak projekta, vrla i nezamjenjiva Sandra Čar, otisla, a s njom i suradnici koji su zivjeli za projekt. Osim sto su je dr. sc. Višnja i njeni poltroni dr. sc. Maša i dr. sc. Igor odlucili izbrisati i igdje spomenuti kao idejnog tvorca projekta i glavnu urednicu do 1.veljace 2006., ocito su odlucili pratiti EU teme na nacin koji oni smatraju prikladnim, objektivnim i vaznim. Na sto uostalom imaju i pravo, isto kao sto i ja imam pravo na kritiku!

Post je objavljen 14.09.2006. u 10:19 sati.