The Ghost in the Swamp
Ekološki krimić za djecu
Hrvatska, 2006.
90’, 35mm, Boja, Stereo
produkcija Interfilm
redatelj Branko Ištvančić
scenaristi Anto Gardaš
Edi Mužina
Silvio Mirošničenko
glavne uloge Ivo Gregurević
Dejan Aćimović
Mladen Vulić
Vlatko Dulić
Marko Pavlov
Robert Váss
Ena Ikica
sporedne uloge Luka Buljan
Buga Marija Šimić
Radoslava Mrkšić
Radoslav Spitzmuller
Nándor Szilágyi
Kornelija Kočiš
Nada Gačešić Livaković
Ana Vilenica
Predrag Vušović
snimatelj Silvio Jesenković
montaža Goran Guberović
glazba Dalibor Grubačević
scenografija Ivan Ivan
kostimografija Sanja Šeler
zvuk Boris Butorac
Ivica Drnić
maska Ivona Halilović
specijalni efekti Iso Halilović
Sinopsis:
Brat i sestra Miron i Melita odlaze na zimovanje prijatelju Zoltanu (Liptusu) u Kopačevo. U tijeku je velika akcija lokalnog stanovništva i lovačkog društva kojom pomažu divljim životinjama iz rezervata da prežive zimu.
Po dolasku, iste noći, dječaka Halasza nađu promrzlog na obali, gdje bunca da ga je napao bijeli duh na jednom od otoka u močvari. Otada zanijemi. Baba Etelka otkrije tajnu da je duh viđen još davno i da ne može s otoka, pa se sveti svakome tko stupi na njega. U mjesto se uvuče strah. Lovci, na čelu s Vučevićem, Kovačevićem i Levayem, pokrenu istragu. Ali ni oni ni liječnici ne mogu pomoći Halaszu.
Zato Miron, Liptus i Melita odluče naći duha i ponuditi mu da ga čamcem prebace na obalu, a da on u zamjenu ozdravi njihovog prijatelja. No duh zapuca i rani lovca Levaya, čime dokaže da je mnogo opasniji nego što se mislilo…
Biografija:
Branko Ištvančić rođen je 1967. u Subotici. Diplomirao je filmsku i TV režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu 1999. godine.
Snimivši prve dokumentarne filmove u zavičajnom Tavankutu na 8mm, u dobi od samo 15 godina, učeći od prvog nastavnika filma Zoltána Siflisa, redatelja i pedagoga iz Subotice, sustavno se bavi dokumentarnim filmom i za taj svoj rad dobiva najznačajnije domaće i strane nagrade.
Tijekom studija, njegov kratki igrani film Rastanak (1993.) First Film Foundation iz Londona uvrštava u program New Direction, izbor šest najzapaženijih filmova mladih europskih redatelja. Nagrađivan dva puta nagradom Oktavijan za najbolji dokumentarni film, Velikom nagradom za najbolji film, Zlatnom uljanicom i nagradom za najbolju režiju na Danima hrvatskog filma, te nagradama za najbolji dokumentarni film i nagradom za najbolju režiju na festivalima u inozemstvu.
Duboko ukorijenjen u tradiciju hrvatskog dokumentarca, naročitu pažnju posvećuje humanom, ali i humornom tretiranju ljudi kojima se bavi. Tako film Bunarman (2003.), jednostavnu priču o kopaču bunara, uzdiže na nivo univerzalne metafore, ali bez pretencioznosti tipične za mnoge domaće dokumentarce, dok je dokumentarni film Plašitelj kormorana (1998.) kritika uvrstila među najbolje dokumentarce devedesetih godina u Hrvatskoj.
Član Društva hrvatskih filmskih redatelja.
Post je objavljen 11.09.2006. u 00:00 sati.