Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/tzgaj

Marketing

Ljetna škola hrvatskog folklora 2006., Pučišća, tamburaši

Vidim ja: ako nema mene, nema novih postova. Žalosno. Gajevci, buđenje!!! Nova sezona je još samo tjedan dana udaljena, a Vi još spavate. I... imam jednu obavijest: imam novi posao (doduše, počinjem raditi tek 11.09.). Hvala, hvala na čestitkama, no, novi posao, u ovom slučaju, znači nemogućnost "internetanja" s posla, a time i sve rijeđe postanje na blogu. Ako tome pridodamo da je autorica ovih piskarija vrlo vjerojatno i nova voditeljica najmlađeg (onog koji će se formirati ove godine) Gajevog pomladka - postovi će zbilja postati rijetkost ako mi netko ne pritekne u pomoć. I tu završavam s ovim dijelom.

Ljetna škola hrvatskog folklora 2006. Pučišća, otok Brač, Kamenoklesarska škola
Sekcija tamburaša
13.-24. kolovoza 2006.


Voditelji:
Željko Bradić
Dražen Šoić
Siniša Leopold

Tamburaši:
Mladen, Bosna i Hercegovina, Bi
Josip, Srbija, Bi
Marija, Srbija, Bi
Martin, Slovačka, Bi
Matija, Hrvatska, Bi
Krešo, Bosna i Hercegovina, Bi
Stanislava, Austrija, Bi
Nikola, Hrvatska (Gaj), Bu
Tomislav, Mađarska, Bu
Ivan, Bosna i Hercegovina, Ba
Marko, Bosna i Hercegovina, Br
Igor, Hrvatska, Br
Jasna, Hrvatska (Gaj), Br
Brigita, Mađarska, Br
Dora, Mađarska, Br

Veliki pozdrav svima, i voditeljima i tamburašima!!!

A kako je bilo...
Radni dan (a svaki je bio radni) je izgledao otprilike ovako...
8:30 buđenje, doručak
9:00 jutarnja predavanje odnosno proba (pauza 10:30 do 11:00)
12:30 završetak predavanja odnosno ručak
17:00 popodnevna predavanja odnosno proba (pauza 18:00 do 18:30)
19:45 završetak popodnevnih predavanja odnosno večera
20:30 (drugog tjedna) probe s plesačima

A što se radilo u slobodno vrijeme? Od ručka do popodnevnih predavanja uglavnom se boravilo na plaži. No, neki su ili spavali ili ispijali kavice obišavši sve lokalne birtije ili otišli na udaljenu plažu na neku vrstu solo kupanja. Poslije večere se uglavnom feštalo do dugo u noć, dok su neki opet ispijali hmmm... kavice i nakon toga relativno rano lijegali u krevet. Što opet ne umanjuje doživljaj tih nekih i želju za ponavljanjem. U biti, ti neki smo bili ja i Moje. Ali bilo nam je lijepo i ja bi sasvim sigurno išla ponovno bez obzira što smo nas dvoje zaobišli feštanja na plažama i u hotelu.

Što smo naučili?
Ovako, možda sam bahata i zločesta, ali što se tiče samog sviranja brača - nisam baš previše profitirala. Nisam doznala ništa što već otprije nisam čula, a ni na tehnici nisam ništa dobila. No, nasvirala sam se k'o nikad u životu. I to je dobro. Obradili smo 12 "pjesama", odnosno 10 spletova pjesama i 2 pjesme. Sve to nije bilo baš zahtjevno, ni za pročitati ni za odsvirati. Što se tiče dinamike, ovdje se ipak radi o folkoru i, iako se obrađivala jadranska zona koja koliko-toliko zahtijeva neku dinamiku, dinamika je uglavnom bila sporedna stvar. Jedina stvar na koju je trebalo obratiti veću pažnju (barem za orkestralnog svirača poput mene) bilo je učenje napamet. Naročito, dionice različite od one koju sviram 15 godina. Ali, može se ako se hoće/mora.
Ovaj, tehničko-svirački-brački dio je jedini na kojem nisam osjetila pomak.

Zatim, svi tamburaši moraju naučiti svirati tamburu samicu. Pa smo tako svi naučili svirati tamburu samicu. Osim Nikole, jer on je baš tih dana hitno bio put Zagreba i nazad. Samica je zanimljiva. Veliki plus za ovo.

I, naučili smo novih stvari s područja glazbene teorije. Ja nisam školovani glazbenik i nije me sram, pa sam tako neke stvari utvrdila, neke nadogradila, a neke prvi put čula. Plus i za ovo. Tako ja sada znam kako se čitaju 32-inke, evo:
ta-na-fa-na-te-ne-fe-ne Sad svi znamo. zujo

Pa, čuli smo i neke stvari o glazbenoj povijesti. I to ne samo tamburaškoj. O glazbenoj povijesti općenito. Tambura je starija od violine. Harfa je prvi žičani instrument. Mozart je bio genije jer je najmanje 95% njegovih djela bilo genijalno. Tambura je nastala od lutnje. Jel Vam dovoljno? Je, jel' da? Ovo je samo mali dio. Zgodno je bilo sve to čuti i naučiti.

Sve u svemu, bilo mi je odlično. Upoznala puno dragih ljudi. Odmorila se pošteno iako možda tako ne izgleda. Nije mi žao što je cijeli godišnji otišao na ovu ljetnu školu i nadam se da ću imati priliku još koji put sudjelovati.

Puno pozdrava od bubane (čim sam se vratila u Zg - ja se prehladila)
Jasne



Post je objavljen 28.08.2006. u 09:51 sati.