Ljepotica koja već više godina stanuje u mojem vrtu
U mojem vrtu, uz žabe, brojne su i krastače( pripadnice obitelji Bufonidae koja sadrži više od 300 podvrsta).
Svakoga proljeća radujem se kada ustanovim da su i jedne i druge uspješno prezimile.
Ljepotica s fotografije živi u mojem vrtu već nekoliko godina. Svakog proljeća privuče mnogo udvarača i tada se malo jezerce ispuni niskama jaja.
Kako ćete znati tko je "sneo" jaja u vaše jezerce?
Jednostavno - žablja jaja izgledaju kao sluzava nakupina, dok jaja krastače liče na dugačku nisku crnih perlica.
Ponekih proljeća vaše jezerce može biti prepuno žabljih i krastačinih jaja. Dio tada treba ukloniti. Ja obično dio premjestim u najmanje kontejnersko jezerce i uživam promatrajući razvoj punoglavaca. "Višak" pojedu zlatne ribice u najvećem jezercu.
Krastače više vole kopno, no razmnožavaju se u vodi.
Iako bi ih površni promatrač mogao poistovjetiti sa žabama, krastače se od njih razlikuju zbijenijim tijelom, kraćim nogama i suhom kožom prekrivenom "bradavičastim izbočinama".
(Ne bojte se, nećete dobiti bradavice ako uzmete krastaču u ruku. To je samo pogrešan "mit".)
Životni vijek krastača je, prema nekim izvorima 5 - 15 godina. Brojne krastače u vrijeme mriještenja stradavaju na cestama.
(Udruga “Zelena Istra” prati migracije žaba krastača na dijelu istarskog ipsilona i postavlja mreže kako bi spriječila njihov izlazak na cestu.)
Zimi, kao i žabe, i krastače hiberniraju u mulju ili hrpi opalog lišća.
Krastače su noćne životinje.
Ljeti, kada se spusti mrak, kreću u lov, a danju se odmaraju u svojim skrovištima.
U vrtu u koji želite privući krastače na hladovita mjesta postavite (naopako) glineni, grnčarski lonac za cvijeće s otkrhnutim rubom kako bi se krastača mogla u njega uvući. To će postati njezino dnevno sklonište.
Jednostavna kućica za krastače načinjena od vrtnog lončića
U proljeće 2004. jedan je od njih "napastovao" čak i ribe u mojim jezercima, a uz to je bio toliko glasan da su se susjedi žalili.
Zaista, bio je GLASAN i pjevao je danima. Meni je lijepo zvučao, ali...
Iako nerado, morala sam ga odnijeti u obližnju baru.
Inače, mužjaci krastača vrlo su strastveni te se, kada su "u žaru" pokušavaju pariti sa svime što se miče. Ljubavni zagrljaj krastača (amplexus) traje dugo, a ponekad je za ženku "zainteresiran" veći broj mužjaka.
Svaki dobar vrtlar izuzetno cijeni krastače u svome vrtu kao ekološki vid "kontrole štetočina" - insekata, puževa golaća, gusjenica...
Svako tko posjeduje vrt može pridonijeti očuvanju ove ljupke vrste.