Britanska liječnica svjedočila je o stanju u Uskoplju krajem 1992. i početkom 1993. godine ...
Jacqueline Carter u Uskoplje je došla u listopadu 1992. kao vojni liječnik Britanskog bataljuna UNPROFOR, dakle u vrijeme kada je rasla napetost između Hrvata i Muslimana, koja je u siječnju 1993. godine rezultirala otvorenim sukobom Armije BiH i HVO-a.
Prije otprilike mjesec dana na sudu u Hagu pojavila se kao svjedok tužiteljstva protiv šestorice optuženih Hrvata iz BiH. Govorila je o onome što je sama vidjela ili saznala od drugih (???) tijekom obilazaka zone odgovornosti Britanskog bataljuna, a tužitelj je njen iskaz potkrepljivao obavještajnim izvješćima i drugim dokumentima UNPROFOR-a o situaciji na terenu, sukobima zaraćenih strana i razaranjima muslimanskih sela.
Obrane Jadranka Prlića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića nisu imale pitanja za Jacqueline Carter, dok su branitelji Milivoja Petkovića i Bruna Stojića, kao i optuženi Slobodan Praljak, nastojali pokazati da je njen iskaz pristrasan, površan, nestručan i zasnovan na informacijama iz druge ruke i samo sa jedne – protivničke – strane.
Petkovićeva braniteljica Vesna Alaburić svjedokinji je predočila više dokumenata sa potpisom tadašnjeg načelnika Glavnog stožera HVO, koji po njenom mišljenju nedvosmisleno pokazuju da je HVO u siječnju 1993. uporno nastojao smiriti situaciju i izbjeći sukob, zalažući se za pregovore i mirno rješenje sporova između dotadašnjih saveznika. Među predočenim dokumentima bile su i Petkovićeve zapovjedi da se poštuje prekid vatre, kao i da se spriječe samovoljni pokušaji nižih zapovednika da se problemi rešavaju silom. Svedokinja je odgovorila da nema saznanja o tim zapovjedima, ali da nije primjetila da je nakon njihovog izdavanja došlo do promjene u ponašanju snaga HVO.
Stojićev branitelj Peter Murphy osporavao je iskaz svjedokinje o razaranju muslimanskih sela koja je obišla, ukazujući da britanska liječnica nije prošla kroz obuku za utvrđivanje uzroka oštećenja na građevinama ili za intervjuiranje svjedoka, očevidaca zločina. Pošto je svjedokinja u glavnom iskazu rekla da su kuće u selima koja je posetila uglavnom bile spaljene, a samo manji broj razoren granatama, optuženi Praljak je pitao da li joj je poznato da se požar može izazvati i zapaljivim mecima, koji su se u to vrijeme mogli lako nabaviti iz zaliha bivšeg Varšavskog pakta.
Praljak je osporavao i iskaz liječnice Carter o tome da je u Uskoplju prije rata bilo puno mješovitih brakova, kao i njen utisak da su Hrvati bili bogatiji od Muslimana. Optuženi general, kome su suci odobrili da sudjeluje u ispitivanju svjedoka optužbe, smatra da je riječ o površnim i proizvoljnim zaključcima koje je svedokinja izvela bez "ekspertnog istraživanja i analize", za šta inače nije ni osposobljena budući da, kako je konstatirao, nema "sociološko, politološko ni antropološko obrazovanje."
Nakon unakrsnog ispitivanja tužitelj nije smatrao da je potrebno da u bilo čemu "rehabilitira" svoju svedokinju, pa nije imao dopunskih pitanja za potpukovnika Jacqueline Carter.
Slika preuzeta sa www.djrowlands.supanet.comizvor