Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/meteopehlin

Marketing

VRIJEME DANAS U RIJECI


Temperature zraka u 13 h (20.07.2006)

24 Sljeme, Zavizan

29 Gospic, Karlovac, Krizevci, Parg-Cabar

30 Bilogora, Daruvar, Gorice-Nova Gradiska, Gradiste-Zupanja, Krapina, Sisak

Varazdin, ZAGREB, Zagreb Gric

31 Bjelovar, Mali Losinj, Osijek, Slavonski Brod

32 Senj

34 Pazin

35 Rijeka





------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrodošli na METEO-PEHLIN blog. Ovdje možete saznati sve što vas zanima vezano za meteorologiju. Možete pregledati cijeli blog, a možete i samo ono što vas zanima. Slijedi sadržaj bloga. Klikom na tekst, bit će te prebačeni na sadržaj koji vas zanima.
Sadržaj:
BOXEVI (LIJEVA STRANA):
1.Prognostičke karte i modeli.
2.STATISTIČKI PODACI PROTEKLOG DANA NA PEHLINU (S NEKOLIKO SLIKA)
3.Arhiva po mjesecima

POST (DOLJE ISPOD)
4.AKTUALNE RADARSKE SLIKE I SLIKE NAOBLAKE (i u postu i boxevima)
5.VREMENSKE PROGNOZE
6.METEOGRAM ZA RIJEKU
7.OSJET UGODE
8.VIJESTI

Odmah ispod ovog teksta možete pročitati upozorenje na nadolazeće vremenske neprilike (ukoliko ih bude), kao i nove statističke informacije.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UPOZORENJE: -
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KOLIČINA OBORINE OD JUČER U 6 DO DANAS U 6 PO UTC-U: 0,0 mm (20.07.2006.), UKUPNO ZA OVAJ MJESEC: 2,4 mm
------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VIJESTI

19.07.2006. - POVRATAK VELIKIH VRUĆINA U HRVATSKU
Nakon osvježenja zadnjih nekoliko dana pred nama je razdoblje velikih vrućina. Već će danas temperatura zraka u mnogim mjestima prijeći 30°C, a ponegdje će se približiti i 35°C. U četvrtak, te osobito petak i subotu očekuje se dotok vrućeg zraka sa juga Europe i sjevera Afrike pa će se temperatura zraka u unutrašnjosti kretati oko 35°C, a u Slavoniji će biti i nekoliko stupnjeva toplije. Na Jadranu će također biti vruće, ali se ipak očekuju malo niže temperature nego u unutrašnjosti zbog rashladnog utjecaja mora. More, koje se ohladilo zadnjih dana zbog bure, mjestimice i za 5°C, postupno će se grijati slijedećih dana jer neće biti značajnog vjetra a temperature zraka će dosezati i vrlo vrućih 35°C. (opširnije na CROMETEO.INFO.)

19.07.2006. - KLIMATOLOŠKI PREGLED LIPNJA U HRVATSKOJ
Lipanj 2006. klimatološki je bio vrlo raznolik. Srednje mjesečne temperature u lipnju su bile iznad prosjeka, osobito u Istri i Primorju, te u središnjoj Hrvatskoj, dok su najmanja odstupanja zabilježena u Slavoniji, pa čak iznenađujuće na srednjodalmatinskim otocima i dubrovačkom području, gdje je mjesec lipanj okarakteriziran kao hladan. Količinom oborina lipanj je bio ispodprosječan. Najviše oborine palo je na dubrovačkom području i srednjodalmatinskim otocima.
CROMETEO TIM zabilježio je dvije ciklone i jednu frontu, no krenimo redom. Od 01 – 05. lipnja bili smo pod utjecajem ciklone Radimir, tako da su prvi dani klimatološkog ljeta više sličili klimatološkom ožujku ili listopadu. Tako je 1.lipnja u 8h na Zavižanu bilo 0°C, a najtoplije je bilo u Komiži, Makarskoj i Rabu, 18°C. U14h se temperatura na Zavižanu popela na 3°C, dok je najtoplija bila Opatija sa 24°C, što je i dalje bilo ispod prosjeka. 2. lipnja vrijeme na Jadranu obilježila je i jaka bura koja je stvarala probleme u prometu. Na Zavižanu i Kamešnici, u Cetinskoj krajini zabilježen je slab snijeg, a na Platku susnježica. Pala je velika količina kiše. Tako je Komiža u 24h sata dobila 42 mm kiše, a najmanje kiše dobio je sjeverni Jadran. Ciklonu Radimir pamtit ćemo i po klizištima u općini Bednja u Varaždinskoj županiji, koja su nastala zbog djelovanja jakih kiša.
04. lipnja Lastovo je dobilo 52, a Dubrovnik 22 mm kiše, dok u Istri kiša čak nije niti padala. Dakle, prva dekada lipnja bila je vrlo promjenjiva i svježa, te bogata oborinama.
U prvoj dekadi «posjetila» nas je i ciklona Silva (05-11.6.), uz nešto više temperature, ali i manje oborina. Tako je 08. lipnja na Mljetu izmjereno 23,4 mm kiše. Prolaskom Silve uslijedilo je pravo ljeto sa vrlo visokim temperaturama, posebice 26 lipnja kada su se temperature nerijetko popele i preko 35°C, u Mostaru, u susjednoj Bosni i Hercegovini i preko 40°C.
Pri samom kraju mjeseca (28.6.) bili smo pod utjecajem fronte koju je CROMETEO TIM nazvao Dunja. Na samom početku bilo je vruće, u Kninu i vrlo vruće sa 38°C, a 29.6. i 39°C.
Fronta Dunja ostat će zapamćena po velikom nevremenu u kontinentalnoj Hrvatskoj gdje je, u nekim dijelovima, tuča veličine jajeta prouzročila veliku materijalnu štetu.
Zaključak: Mjesec lipanj bio je iznadprosječno topao, s oborinama ispod prosjeka. (CROMETEO TIM)
----------------------------------------------------------------------------------
RIJEKA UŽIVO


IZLASCI I ZALASCI SUNCA I MJESECA


AKTUALNE RADARSKE SLIKE I SLIKE NAOBLAKE (SLOVENIJA)


- da biste vidjeli animaciju, pritisnite tipku F5 na svojoj tipkovnici

VREMENSKE PROGNOZE


HRT TELETEKST



SUTRA




ISTRA I PRIMORJE (CROMETEO TIM)


ČETVRTAK, 20.07.
Sunčano. Vjetar slab, ujutro i navečer slaba do umjerena bura, danju zapadnjak i sjeverozapadnjak. Jutarnje temperature od 18 do 23, u unutrašnjosti Istre malo niže, najviše dnevne od 30 do 35.




PETAK, 21.7.
Sunčano i vruće. Vjetar slab. Ujutro i u noći slaba bura, danju zapadni i sjeverozapadni vjetar. I dalje vruće. Najviše temperature od 30 do 35.




SUBOTA, 22.7.
Pretežno sunčano. Vjetar slab. Burin ujutro, danju zapadnjak. Temperature bez veće promjene ili samo malo niže.



NEDJELJA, 23.07.
Sunčano, vrlo toplo i vruće uz slab dnevni vjetar. Krajem dana samo ponegdje umjerena naoblaka, ali je mogućnost pljuska mala.





METEOGRAM ZA RIJEKU

Objašnjenje meteograma:
Meteogram se odnosi na slijedeća 84 sata. Bitno je za napomenuti da se ovdje radi o UTC vremenu dakle na vrijeme koje vidite u grafovima dodate još dva sata u ljetnom računanju vremena, i jedan sat u zimskom računanju vremena, da bi dobili naše vrijeme. (npr 6z = 8h ljeti, i 7h zimi).
Meteogram se sastoji se od 7 grafova.
Objašnjenja grafova:
1. GRAF – TOTAL CLOUD COVER – govori nam kolika će biti prekrivenost neba oblacima, a izražava se u postocima (%).
2. GRAF – WIND SPEED – pokazuje nam kolika će biti brzina vjetra, a izražava se u čvorovima (knt).
3. GRAF – 2M RELATIVE HUMIDITY – pokazuje nam kolika će biti relativna vlažnost zraka, a izražava se u postocima (%).
4. GRAF – MEAN SEA LEVEL PRESSURE – pokazuje koliki će biti tlak na morskoj razini, a izražava se u hektopaskalima (hPa).
5. GRAF – 850 MB TEMPERATURE – pokazuje kolika će biti temperatura na 1500m, a izražava se u stupnjevima Celsiusa (°C).
6. GRAF – 2M TEMPERATURE sastoji se od dva dijela
a) 2M TEMPERATURE (PUNA CRVENA CRTA) – pokazuje nam kolika će biti temperatura na 2m visine.
b) 2M DEW POINT (ISPREKIDANA CRVENA CRTA) – pokazuje kolika će biti točka rosišta na 2m visine, a izražava se u stupnjevima Celsiusa (°C).
c) Točka rosišta je važna zbog prognoziranja magle. Ukoliko su PUNA CRVENA CRTA i ISPREKIDANA CRVENA CRTA IZJEDNAČENE, MOŽEMO OČEKIVATI MAGLU.
7. GRAF – TOTAL PRECIPITATION – pokazuje kolika će biti ukupna oborina, a izražava se u milimetrima (mm).
----------------------------
OSJET UGODE ZA HRVATSKU (DHMZ)


DNEVNI HOD OSJETA UGODE ZA RIJEKU


BIOMETEOROLOGIJA - INDEKS OSJETA UGODE
Osjet ugode čovjeka uvjetovan je toplinskom ravnotežom između tijela i okoline, a ovisi o nizu meteoroloških i nemeteoroloških čimbenika. Na nemeteorološke čimbenike osjeta ugode, kao što su aktivnost ili odjevenost, čovjek može u većoj ili manjoj mjeri utjecati. Međutom, ne može promijeniti utjecaj atmosfete u kojoj živi. Zato posebnu pozornost valja posvetiti meteorološkim faktorima koji utječu na osjet ugode.

Uz temperaturu, koja zasigurno ima vrlo važnu, ponekad i presudnu ulogu, na osjet ugode utječu i strujanje zraka, njegova vlažnost i zračenje Sunca i okoline. Strujanje zraka pospješuje odvođenje topline s površine tijela. Zato vjetar ljeti može ublažiti osjećaj vrućine, a zimi pojačati osjet hladnoće. Jedan od vrlo učinkovitih načina obrane organizma od prekomjernog zagrijavanja jest znojenje, jer se isparavanjem znoja s površine kože troši toplina, pa se time tijelo hladi. Međutim, o kolčini vlage u zraku ovisi i njegova sposobnost da primi vlagu isparenu s tijela. Ako u zraku ima mnogo vlage, isparavanje znoja bit će otežano. Zato su visoke temperature i velika vlažnost ljeti vrlo neugodne i javlja se osjet sparine.

Za ocjenu osjeta ugode ovdje se koristi kombinirani biometeorološki pokazatelj, tzv. indeks (toplinske) ugode koji se izračunava iz podataka vanjske temperature zraka, relativne vlažnosti zraka i brzine vjetra. Osjet ugode klasificiran je u devet kategorija: od iznimno hladnog, kojemu je pridijeljena oznaka -4, preko ugodnoga s oznakom 0, do iznimno vrućega s oznakom +4. U tablici je uz svaki pojedini osjet ugode naznačena i odgovarajuća oznaka te odjeća koja se preporuča da bi se ljudski organizam zaštitio od nepovoljnih atmosferskih utjecaja.

Naznačene preporuke odnose se na okolnosti u "hladu" (nismo izravno izloženi sunčanim zrakama) i kada ne mirujemo nego hodamo brzinom 3.2 kilometra na sat, što bismo mogli smatrati laganom šetnjom.

Na karti je za različita mjesta u Hrvatskoj prema prognoziranim vrijednostima osjeta ugode u 12 sati UTC tekućega dana prikazana preporučna odjeća, a na grafikonu dnevni hod osjeta ugode za tekući i sljedeći dan. Prognoza osjeta ugode temelji se na meteorološkim podacima prognoziranim prema prognostičkom mezomodelu Aladin-Hrvatska.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Post je objavljen 20.07.2006. u 09:43 sati.