The Wolfman (1941)
Produkcija: Universal Pictures
Redatelj i producent: George Waggner
Scenarij: Curt Siodmak
Šminka: Jack Pierce
Specijalni efekti (scena transformacije): John P. Fulton
Sir John Talbot………Claude Rains
Dr. Lloyd…………......Warren William
Capt. Paul Montford....Ralph Bellamy
Frank Andrews……......Patric Knowles
Bela……………….Bela Lugosi
Maleva……….….Maria Ouspenskaya
Gwen Conliffe……..…..Evelyn Ankers
Larry Talbot……………..Lon Chaney
Film je pušten u kina 12. 12. 1941 godine
Trajanje: 70 minuta
Buđet: oko 180 000$
Zarada: N/A
SADRŽAJ:
"- Larry Talbot (Lon Chaney) se nakon 18 godina provedenih u Americi (Mt. Wilson Observatory in California) vraća svome domu (Llanwelly, Wales), a sve zbog smrtnog slučaja u obitelji (brat John Jr. poginu u lovu). Odlučuje se na ostanak na imanju svog oca Sir Johna (Claude Rains). Ubrzo se zagleda u zgodnu djevojku Gwen (Evelyn Ankers) i dok romansa cvijeta događa se nešto što će sve da promijeni i da zavije sudbinu Larrya Talbota u crno. Dok je sa Gwen i njenom prijateljicom Jenny Williams (Fay Helm) posjećivao obližnji logor cigana, gdje je se nalazio gatar Bela (Bela Lugosi), Jenny napada ogroman vuk i ubija ju. Larry uspijeva ubiti vuka drškom svog štapa kojem je vrh od čistog srebra, no vuk ipak ostavlja ugriz na njegovim prsima. Crne slutnje počinju da more mladog Talbota, a kad opet posjeti ciganski logor od stare ciganke Maleva (Maria Ouspenskaya) mu objašnjava i otkriva strašnu tajnu - ugrizao ga je vukodlak, njen sin Bela koji se uslijed djelovanja punog mjeseca pretvorio u strašnu zvijer, koju je tTalbot netom kasnije i ubio. Prve večeri kad se na nebu pojavi puni mjesec dolazi do ogavne transformacije čovjeka u sablasno biće - vukodlaka. Nakon prve žrtve u obliku grobara, Talbot pokušava naći način kako se riješiti prokletstva vukodlaka, a uz pomoć stare ciganke to i pokušava...no noć punog mjeseca opet dolazi i biće se opet budi. Tko će biti sljdeća žrtva vukodlaka...Sir John, neko dijete ili čak ljupka Gwen? "
prva pojava Wolfia
RECENZIJA:
"- Kod nas je vrlo malo ljudi gledalo ovaj crno-bijeli horror klasik (definitivno najbolji horor film u 40-tima) u kojem se pojavljuje peto (od šest) Universalovo čudovište (ostalih četri su redom po godini pojavljivanja: Dracula (1931), Frankenstein (1932); The Mummy (1932) i Invisible Man (1933) plus "Creature From Black Lagoon" iz 1953). Ovo je bio tek treći uradak koji je imao za temu vukodlake (kratkometražni "The Werewolf"(1913) u režiji Henryja MacRaea i vrlo slabi "Werewolf of London" (1935) koji je neslavno propao zbog sličnosti sa "Dr. Jekyll & Mr. Hyde"(1931)). Rijetki su ovako stari i odlični crno bijeli horori koji ne zalaze u patetiku i trivijalnost, nego odišu svježinom (poput Dracule i Frankenstaina, kasnije možemo navesti kao primjer "The Thing From Another World" ili "Them!"). Uz to što ima odlične glavne likove (prvenstveno ovdje mislim na Chaneya, Rainsa i odličnu Maria Ouspenskaya, te isto tako vrlo pamtljivu cameo pojavu Bele Lugosia) i vrlo solidne epizodne i sekundarne likove (Evelyn Ankers (druga Scream Queen poslije Fay Wray) i Warren William) film ima vrlo sablasnu atmosferu i iako je cijeli film sniman u studiju on ne gubi na snazi nego se vrlo dobro uklapa u upotpunjuje sa fotografijom (Joseph Valentine je najviše zaslužan za to) koja naglašava sjene i mračni tonalitet kad se čudovište prikrada iz mraka.
Iako Chaney nije imao onu moć i karizmatsku glumu kao Lugosi i Karloff (pa čak ni onaj dio glume koje je uspijevao prikazivati njegov otac Lon Chaney Sr. u nijemim filmovima, tu prvenstveno mislim na odličnog "Fantoma iz Opere"(1925)), ipak je uspio u ovoj ulozi iskazati svu svoju efektnost u prikazu čovjeka koji se bori sa svojim demonima i koji ne želi biti krvoločno čudovište. Uloga je jednostavno bila kao salivena za njega (vjerujem da bi je Lugosi vrlo slabo odglumio, dok bi Karloff bio tu efektivniji no opet toliko ispod Chaneyjeve prezentacije) isto kao što je uloga Terminatora bila salivena za Arnolda, a ne za Lance Hendriksena.
Jedinu malu zamjerku filmu bih našao u tome što je redatelj Waggner prebrzo otkrio u gro-planu svoje čudovište, a bilo bi efektnije i bolje da je u početku koristi više sjene (nešto slično što je Ridley Scott napravio u "Alienu" ili John M. u "Predatoru").
Lijepa je i mala sibolika u filmu, gdje Lugosi kao vukodlak ugrize Chaneyja, a ovaj ga ubije, a to je značilo da stara garda (Lugosi i Karloff) prepušta svoja mjesta nekim novim momcima (prvenstveno Lon Chaney i Vincent Price). Žalosno je od svega toga što je Chaney ušao u kolotečinu sa prikazom svog Wolfmana u još četiri Universalova filma - Frankenstein Meets the Wolf Man (1943), House of Frankenstein (1944), House of Dracula (1945) što je samo potvrđivalo da je osrednji glumac kojem se posrećilo da je odlično prezentirao i odglumio vukodlaka. No, nama će ostati u pamćenju po "Wolfmanu" iz ratne 1941 godine i po najboljoj intrepretaciji jednog od najupečatljivijih horor likova u domeni strave užasa, lika (a i naravno filma) koji je imao utjecaja na buduću Hollywoodsku mitologiju koja je obuhvaćala vukodlake...
Zanimljivosti u vezu filma (Trivia):
vukodlak vreba svoju prvu žrtvu
1) Transformacija je imala dijela - noge(6 snimaka), noge(11 snimaka) i lice (17 snimaka)
2) Wolfman se u jednoj sceni bori sa medvjedom, no pošto je medo pobjegao snimka je ostala samo u traileru
3) Universalovi čelnici su orginalno željeli Borisa Karloffa u ulozi Wolfmana, no on je to odbio, također je poslije njega to trebao biti Bela Lugosi, no i ovaj je to odbio
4) Iako važan detalj u filmu u niti jednoj snimci nema prikaza punog mjeseca
5) Maria Ouspenskaya koja igra cigansku staricu je bila starija 6 godina od Bela Lugosija, koji joj je glumio sina
6) Larryev srebrni vrh štapa u obliku vuka je načinjen od gume
7) Wolfman je jedini Universalovo čudovište koje je glumio jedan glumac - Lon Chaney
8) Jack Pierce je radio iste efekte i za "Werewolf of London" (1935), gdje je vukodlaka sa demonskim licem utjelovio Henry Hull
THE SCENA:
"- Scena transformacije i scena kad Sir John saznaje da je ubio svog vlastitiog sina koji je bio vukodlak..."
"Čak i čovjek čista srca i koji izgovara svoje molitve po noći može postati vukom kad moravka procvjeta i proljetni mjesec zablista..."
Curt Siodmak