SVE SE MOŽE KAD SE HOĆE
Kapetan prve klase Zdravković, zvani Ždrale, komandant kasarne "Milan Šarović" u Danilovgradu, koji je dva puta pao na ispitu za majora jer su ga ulovili da prepisuje, važio je među vojnicima, pa i šire, za mjeru gluposti. Jedinica gluposti zvala se, njemu u čast, ždral. Udarnu moć gluposti od tri ždrala imali su, na primjer, od sisavaca, čudnovati kljunaš, neki australski tobolčari i okapi-antilopa.
Kap. Ždrale je bio uvjeren da je osnovni smisao Jugoslavenske narodne armije - štednja. Kakva borbena gotovost, kakva moralno-politička izgradnja, kakva obrana granica i društvenog poretka?! Štednja! Kad već jugoslavenski narodi i narodnosti toliko izdvajaju za JNA, najbolje kako im se ona može odužiti jest da što manje troši. U skladu s tim, Ždrale je kao najveću prijetnju i neprijatelje vidio disidente koji su dizali dekadentne glasove za nekakva ljudska prava, recimo da se kasarna grije preko zime.
I tako pozove Ždrale jednoga dana Jarebicu, guštera iz junske klase, inače iz Velike Gorice kraj Zagreba. Odabrao ga je jer od nekoliko inženjera koji su pristigli u toj generaciji jedino je Jarebica bio niži od metar i sedamdeset, te Ždrale, koji je imao metar šezdeset i nešto, nije trebao odviše izvijati vrat dok razgovaraju.
- Izvolite, druže kapetane! - prodere se Jarebica ušavši u njegovu kancelariju i ukočivši se u stav mirno.
Ždrale izađe iza svog pisaćeg stola, dođe pred Jarebicu, uzdigne se na prste, te mu podigne pred lice žarulju.
- Molim te, pokvarilo mi se… pukla ova nit… popravi to!
Jarebica je nekoliko desetaka sekundi ostao bez teksta. Napokon se odvaži usprotiviti se:
- Oprostite, druže kapetane, ali to je nemoguće!
Ždrale nije bio iznenađen. Njegovo iskustvo je govorilo da svi inženjeri u početku vrludaju, te se razgnjevio više reda radi:
- Kako nemoguće?! Zašto je naš narod ulagao u tvoje školovanje, da ne znaš popraviti nešto tako jednostavno kao žarulju?! Hajde, uzmi to, odnesi i razmisli. I ne vraćaj se dok ne smisliš kako da je popraviš!