Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/silvanaurbs

Marketing



Image Hosted by ImageShack.us
snimak, d., 2006.






najpoznatija je od njih eskulapova glavica.
za koju se veže legenda, koju je prenio vladimir grdinić:

Na poluglavici je antički bog liješništva Eskulap prikazan kao ljekarnik. Poluglavicu je izradio Pietro di Martino u 15. stoljeću, a bogatstvom prizora i izgleda opreme te svojom određenošću nadmašuje Giottov reljef zvonika firentinske stolne crkve Santa Maria del Fiore iz 14. stoljeća. U latinskom naslovniku ove poluglavice, uz stup Kneževa dvora u Dubrovniku (južni ugao pročelnog trijema), piše da je Eskulap po staroj dubrovačkoj predaji zamijenio svoju postojbinu u Epidaurumu, proglasivši Dubrovnik svojim zavičajem. Poluglavica svojim sadržajem daje vjernu sliku neke srednjovjekovne, odnosno renesansne ljekarne u Dubrovniku u 15. stoljeću. Ovaj prikaz prema motivu i likovnosti ubraja se među rijetke u svijetu. Naziv ljekarnikov stup (ranije zvan Eskulapova poluglavica) dao mu je Cvijeto Fisković 1973. godine. Uz strogo poštivanje zakona kadra, na reljefu je razvijen slikoviti prizor sa starcem kojemu pacijent donosi darove; očito se zreli stupanj gotičko-renesansnoga stila. Iz starijeg doba preuzeta je ljubav za slikovitu naraciju sa živopisnim pojedinostima, a realističko je oprostorenje zbližavanja ukusa s renesansnim podukama. Ljekarnik s knjigom na koljenu, okružen mnogim posudama za lijekove, a do nogu mu je ognjište i retorta, svojevrsna posuda za destilaciju. (pietro di martino).

treba usput spomenuti da se vrh brda sniježnica također zove eskulapov vrt, radi mnoštva ljekovitih trava koje baš tamo uspijevaju. eskulapov kult je bio jako raširen u ranijoj dubrovačkoj povijesti i to na širem području.


i pored nekih kasnijih preinaka, knežev dvor ostaje jednim od najznačajnijih spomenika profane arhitekture ne samo u dubrovniku, već i na cijeloj jadranskoj obali.

palača je obnovljena između 1982. i 1984.

današnja oštećenje potječu od krhotina granata, posebno na južnom pročelju, kad je dubrovnik bio na meti srpsko-crnogorske vojske, 1991. i 1992.

ovaj kroki prikaz samo je uvod u temu o povijesti dubrovnika u kojemu je baš on imao ključnu ulogu.

Post je objavljen 14.07.2006. u 23:50 sati.