Turbo Liberali su progurali u drugo saborsko čitanje izmjene Zakona o radu kojima, među ostalim, traže strogo kažnjavanje poslodavaca koji ne plaćaju rad nedjeljom.
«Prema prijedlogu HSLS-a, najniže novčane kazne za poslodavce, za koje su i sindikati više puta upozoravali da nisu destimulirajuće, značajno se povećavaju. Prihvate li saborski zastupnici prijedlog HSLS-a i u drugom čitanju do kraja ove godine, poslodavci će za niz prekršaja koji se odnose na nezakonito sklapanje ugovora o radu umjesto dosadašnjih 10.000 do 30.000 kuna plaćati kazne od 25.000 do 45.000 kuna.
Za prekršaje koji uključuju i nezakonit prekovremeni rad, pak, predlažu povećavanje novčanih kazni sa 61.000 do 100.000 kuna na 76.000 do 100.000 kuna. U HSLS-u ističu da su u svom prijedlogu uvažili zahtjeve Crkve i zaštitili samohrane roditelje te obitelji s bolesnom i hendikepiranom djecom.»
Čitajući službene stranice HSLS-a ne mogu se oteti dojmu da nas smatraju maloumnima. Pa sadašnje su kaznene odredbe sasvim u redu ali se u praksi ne primjenjuju. Kakva je razlika između 61.000 kuna, 76. 000 kuna ili 100.000.000 $ kad se i onako nikoga ne kažnjava. Zakon o radu ne treba mijenjati, treba ga primjenjivati.
Pitam se jesu li pametnjakovići iz HSLS-a, koji inače zagovaraju turbo kapitalizam kroz neoliberalizam, ikada čitali Kazneni zakon. U članku 114. doslovce stoji:
»(1) Tko uskrati ili ograniči građaninu pravo na rad, slobodu rada, slobodni izbor zvanja ili zaposlenja, dostupnost radnog mjesta i dužnosti svakome pod jednakim uvjetima, pravo na zaradu ili bez opravdanog razloga ne isplati plaću radniku u propisanom razdoblju, prava iz zdravstvenog ili mirovinsko-invalidskog osiguranja ili ne prijavi radnika tijelima zdravstvenog ili mirovinsko-invalidskog osiguranja, zakonom određeno radno vrijeme i odmor, prava na posebnu zaštitu određenih skupina radnika, prava iz nezaposlenosti, prava u svezi s porodom, materinstvom i njegom djece ili druga prava iz rada što su utvrđena zakonom, sudskom odlukom ili kolektivnim ugovorom,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i tko ne izvrši pravomoćnu sudsku odluku kojom je odlučeno o vraćanju radnika na posao.«
Umjesto lupetanja u Saboru, HSLS-u, a i svima drugima posebno SDP-u i HNS-u, bilo bi pametnije da provjere kako se primjenjuje Kazneni zakon i koliko je prekršitelja završilo u zatvoru.
Post je objavljen 11.07.2006. u 21:31 sati.