postoje različiti nazivi za pripadnike tog naroda: "Židovi, Judejci, Hebreji, Izraelci, Ivri, Jhudi, Jisraeli, Džühud (perz.), Çifut (tur.)".
kako sam dosta toga napisala o 'sefardima', a to je jedna od tri glavne židovske skupine u etnografskom smislu, spomenuti ću i ostale, jer se međusobno razlikuju i po jeziku, pismu i običajima.
aškenazi (na hebrejskom jeziku njemačka se nazivala aškenaz ), kao i sefardi (po španjolskoj) dobili su naziv prema svojoj drugoj domovini, koja ih je najviše obilježila tijekom duge migracijske povijesti.
'aškenazi' govore jezikom jidiš koji je mješavina hebrejskog i njemačkoga jezika, dok sefardi imaju svoj jezik 'ladino'. najveći broj 'aškeneza' je početkom 20. stoljeća živio u poljskoj.
treću etničku skupinu čine židovi tzv. istočne zajednice, a porijeklom su iz afrike i azije.
tragovi o obitavanju židova na području dalmacije dosta su stari. oni su bili tu prije velike migracije iz zapadne europe o čemu svjedoče nadgrobni spomenici u benkovcu iz 1. , a solinu iz 3. stoljeća.
no daleko najveće skupine židova dolaze u srednjem vijeku nastavajući obalu jadrana, ponajviše split, dubrovnik, zadar i rijeku.
u svakoj zemlji gdje su se nastanili židovi su dali i daju veliki doprinos svjetskoj znanosti i kulturi (kao i u dubrovniku).
Židovi koji dolaze u Dubrovnik uglavnom su Sefardski Židovi iz Španjolske i Portugala , odakle su u 15. stoljeću bili prognani. Sinagoga u Dubrovniku svjedok je te duge tradicije judaizma na dubrovačkom prostoru, ali i svjedok suživota raznih kultura ( u Dubrovniku nalazimo još aktivnu pravoslavnu i islamsku zajednicu).Sinagoga datira iz 16. stoljeća i jedna je od najstarijih u Europi. Židovi su bili i vrlo cijenjeni liječnici i ljekarnici u Dubrovniku.
Dubrovnik je od svog osnutka puno trgovao se raznim krajevima od kojih su neki imali priznate i velike trgovačke židovske zajednice. Prvi spomen Židova u Dubrovačkom arhivu datira iz 1326. kada je vlada Dubrovnika da bi zamijenila svoga liječnika Egidija uzela u službu liječnika Johannesa iz Akvileje . Nigdje se ne navodi da je taj liječnika bio židovskog podrijetla no vjeruje se da je bio. Polovicom 14. stoljeća u Dubrovniku djeluje i magister Benedikt za kojeg se navodi da je bio židovskog podrijetla, ali je prešao na kršćanstvo. Kasnije nalazimo niz spisa vezanih uz razne trgovačke ugovore između židovskih i dubrovačkih trgovaca. Iako je Dubrovnik bio pretežno katolički grad tolerancija prema ostalim religijama pa tako i judaizmu bila je uvriježena. No prvi se Židovi naseljavaju u Dubrovniku koncem 15. stoljeća i osnivaju svoju zajednicu koja postoji u Dubrovniku i danas. (Stulli1989)
marijan biruš u jednoj studiji o židovima piše da je židovski narod dao 116 nobelovaca. pozivajući se na izvor, Keller, 1992., spominje nama vrlo poznata imena:
"filozof Baruch de Spinoza, književnik Franz Kafka, psiholog Sigmund Freud, fizičar Albert Einstein, sociolozi Karl Marx i Claude Levi-Strauss, glumac Woody Allen, režiser Steven Spielberg, skladatelji Gustav Mahler, Felix Mendelsohn-Bartholdy, Jacques Offenbach i mnogi drugi".
Post je objavljen 08.07.2006. u 08:41 sati.