dominikanska knjižnica
devastacije i krađe bile su redovita pojava u raznim razdobljima okupacije i okupatora dubrovnika, tako da neki među najljepšim našim primjerima danas krase izložbene prostore velikih svjetski poznatih knjižnica, poput "Bibliotheque Nationale' u Parizu, Bibliotheca Apostolica Vaticana u Rimu, Arhiva Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, ili Széchenyi Könyvtárának u Budimpešti", napisao je s. krasić. spomenut ću ovdje samo neke značajnije i za bibliofile poznatije primjerke, koji su ostali u knjižnici, obzirom da je riječ o unikatima ili vrlo rijetkim primjercima u svijetu. u sastavu knjižnice ostala su još 94 srednjovjekovna kodeksa; nekoliko neobjavljenih traktata i propovijedi. jedinstveni glösa (objašnjenje uz tekst) iz 11. stoljeća, koji se odnosi na 'Pravilo sv. Benedikta' (osnivača benediktinskog reda iz monte casina u italiji), 'Breviarium correctorium fr. Dominika Španjolca' iz 13. stoljeća, najstariji poznati 'Tomin komentar Pavlovih poslanica' (toma akvinski), 'Propovijedi o Ocenašu bl. Petra Geremije' iz 1459., 'Summae divinae philosophiae fr. Dominika Flandrijca' iz 1468.
posebno se umjetnickom vrijednošcu ističe 'Velika Biblija' iz 11. stoljeća, pisana beneventanom i 'Moralno tumačenje Joba' 'Decretales', Grgura Velikog (grgur IX.)također 11. stoljeće.
kao osobita rijetkost kojom se s pravom ponosi ovaj samostan je najstariji katalog knjiga na svijetu izdavača Antona Koberberga 'Cupientes emere libros', nürnberg 1480. godine.
Post je objavljen 07.07.2006. u 08:42 sati.