Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/uskoplje

Marketing

"Prvi sukob"

Dogodilo se na današnji dan


Prva polovica 1992. godine, to jest počeci otvorenog rata u BiH, donijela je sa sobom cijeli niz promjena, koje su, a prije svega nedovoljno sudjelovanje muslimanskih postrojba u obrani zemlje (prema nekim analizama rađenim na osnovu podataka o dužini crta obrane u zoni odgovornosti uskopaljskog HVO i TO, te ukupnom broju angažiranih vojnika i MTS-a na toj crti, sudjelovanje muslimanskih postrojbi u obrani uskopaljske općine od srpskih snaga u 1992. godini, unatoč udjelu Muslimana u ukupnom stanovništvu (56,01%), nikako nije bilo veće od 20 %) i dolazak na područje općine velikog broja izbjeglica, među kojima je bio veliki broj za obranu sposobnih muškaraca, koji se, također, nisu uključivali u obranu, sve češće dovodile do izbijanja incidentnih situacija, koje su već krajem travnja zaprijetile prerastanjem u otvoreni sukob Hrvata i Muslimana u Uskoplju.
No, takav sukob je, na žalost izbio na današnji dan, 20. lipnja 1992. godine. U njemu je bilo nekoliko ranjenih i poginulih na obje strane, a grad je, slobodno se to može reći, već od toga datuma podijeljen na dva dijela. Ovaj sukob, kojega Uskopljani nazivaju Prvim sukobom Hrvata i Muslimana, u usporedbi s kasnijim događajima na području Uskoplja, trajao je veoma kratko: praktički samo jedan dan, budući da su predstavnici dvaju naroda uložili velike napore u pokušaju da, ne samo zaustave Prvi sukob, nego i da pronađu rješenje kojim bi se spriječili svi budući sukobi. No, na žalost, sukob između Hrvata i Muslimana na području naše općine nije bio prekinut, nego tek prigušen, pa je, kao takav, tinjao, povremeno se raspirujući sve do početka 1993. godine….

Istoga dana, 20. lipnja 1992. (tek!?) muslimanski Radio BiH objavio je da je u Bosni i Hercegovini proglašeno ratno stanje. Znakovito?

"Bez ispaljena metka..."


Stanje u međusobnim odnosima dvaju naroda na području uskopaljske i bugojanske općine veoma dobro oslikava i krilatica koja je u to vrijeme kružila među domaćim, kao i Muslimanima izbjeglim iz D. Vakufa i drugih mjesta.
“Ako smo Donji Vakuf izgubili bez ispaljena metka, na isti smo način, evo dobili Bugojno, a i G. Vakuf”, moglo se u to vrijeme često čuti na ulicama ovih dvaju gradova.(ob. 2005.)


Post je objavljen 20.06.2006. u 15:50 sati.