Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/grazville

Marketing

20.lipnja - Dan izbjeglica

Zakon o azilu koji ne dopusta azil

U pripcenju Centra za mirovne studije koji mi je danas stigao na mail stoji da ni "nakon 3 godine stupanja na snagu Zakona o azilu i preko 600 podnesenih zahtjeva, Hrvatska još nikome nije odobrila azil, dok se istodobno najavljuje revizija Zakona o azilu i uspostava instituta "privremene zaštite". Centar za mirovne studije izražava zabrinutost da će uvođenje tog instituta u potpunosti istisnuti institut azila i na taj način onemogućiti daljnji razvitak integracijskih politika za azilante."

Nedavno je u Jutarnjem listu obajvljena reportaza o grupi Palestinaca koji su se iz Libije, zemlje svoga prebivalista, zaputili u nepoznatom smjeru s namjerom da se tamo nikad ne vrate. Pred Dubrovnikom su ih nasli hrvatski policajci, i buduci su izjavili da traze azil, nisu deportirani, nego su do okoncanja postupka smjesteni u Šašnoj Gredi. Prema clanku iz Jutarnjeg, trenutno 37 stranaca čeka azil u Hrvatskoj. Clanak navodi da uz "18, većinom Palestinaca, smještenih u Prihvatilištu za tražitelje azila u Šašnoj Gredi, dvoje je stranih državljana smješteno u privatnom smještaju, a njih 17 u Prihvatnom centru za strance u Ježevu."

O azilu, kao ljudskom pravu, malo se zna u Hrvatskoj. Cini mi se da vecina ljudi ne zeli ni pojmiti da bi netko pozelio zatraziti azil kod nas, smatrajuci vjerojatno da trazitelji azila tek zele preko Hrvatske domoci zapadne Europe. Najtuznije je sto i sluzbene vlasti imaju vjerojatno stav da su nasi azilanti tek iskoristavatelji naseg sistema! Pripcenje Centra za mirovne studije navodi da je uzrok uskrati azila kod nas "neinformiranost i miješanje identiteta tražitelja azila s ilegalnim migrantima, kriminalcima, nositeljima bolesti i onih koji su nam došli ukrasti posao." Valjda stoga i nema pozitivnih rjesenja o azilu....

HRVATSKA – (K)RAJ NA ZEMLJI je kampanja Centra za mirovne studije za afirmaciju i zaštitu prava na azil. Kampanja je zamišljena kao proaktivni pristup integraciji stranaca i azilanata te senzibilizaciji šire javnosti na probleme tražitelja azila. U sklopu ove kampanje odrzana je i izlozba "AZIL KAO LJUDSKO PRAVO." Na stranicama Centra za mirovne studije anlazi se i vodic za trazitelje azila, na hrvatskom i jos nekoliko jezika. I Hrvatski pravni centar takodjer provodi projekt kojeg financira Europska komisija o azilu, ali na zalost na njihovim stranicama nema informaicja o tome.

Ponesto o obiljezavanju dana izbjeglica

1975. godine Organizacija Afričkog Jedinstva odlučila je 20.lipnja označiti kao dan u godini kada će se pokazati solidarnost te izraziti zabrinutost i žaljenje prema pitanju izbjeglica i raseljenih osoba. 2000. godine međunarodna je zajednica i UN u čast skorog približavanja 50-te godišnjice Ženevske Konvencije o pravnom položaju izbjeglica odlučila rezolucijom posvetiti 20. lipnja kao međunarodni dan izbjeglica.

Ministarska deklaracija o povratku izbjeglica

I deset godina nakon Daytona, broj izbjeglih i raseljenih osoba na podrucju bivsih ratnih sukoba je iznimno velik. Kaze na primjer posljednje statusno izvjece OSSE-a da su "122.000 od 300.000 hrvatskih Srba i 218.000 od 221.000 etničkih Hrvata koji su bili protiv svoje volje raseljeni tijekom oružanog sukoba, registrirani kao povratnici u mjesta u Hrvatskoj u kojima su ranije živjeli." U Bosni i Hercegovini u malo vise od deset godina registriran je povratak 442,219 izbjeglica te 570,751 prognanika (li raseljenih lica, kako ih jos nazivaju).

Regionalni pristup rjesavanju ovog problema ustanovljen je krajem sijecnja 2005. godine kada je u Sarajevu potpisana Deklaracija o povratku izbjeglica koju su potpisali ministri nadlezni za pitanja izbjeglica iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske te Srbije i Crne Gore. Vlade su se obvezale na "rjesavanje svih prakticnih, politickih i pravnih pitanja koja se odnose na izbjeglice do kraja 2006. godine" i na mnogosta drugo, ali cinjenica da je kroz Savu, Miljacku i Dunav proteklo vec toliko vode u posljednjih jedanaest godina i da su mnoge izbjegli pronasli (nadajmo se) bolju sudbinu u nekim drugim zemljama, ostavit ce ovu Deklaraciju na razini pukog deklaratornog dokumenta koji je stigao prekasno.


Post je objavljen 20.06.2006. u 10:46 sati.