Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/amnesia

Marketing

moje yoga knjige (my list of yoga books)

Za još knjiga koje imam skoči TU

Ovo je knjiga za 'profesionalce' skupa s latinskim nazivima, crtežima i slikama, a većinom se odnosi na fiziologiju te živčani sustav. Podnaslov knjige je "A Manual for Students, Teachers and Practitioners". U poglavljima ima sadržaja o pokretu i držanju, disanju, asanama za trbušno područje, stojeći položaj, savijanje unatrag, pretklon, spiralno okretanje, stoj na glavi, stoj na ramenima, te završno poglavlje o relaksaciji i meditaciji. Možda zbog stručnog karaktera neće biti knjiga koju ćete htjeti imati na svom noćnom ormariću, ali svakako ćete joj se vraćati prilikom svakog stadija svog vježbanja. Pogotovo dok nešto zaškripi! Slike su odlične, a sve je i više nego dobro objašnjeno.



Svi koji rade Ashtangu trebali bi znati Davida Swensona. David radi Ashtangu od 70-tih godina kada je bio jedan od prvih zapadnjaka koji su otišli u Indiju vježbati s K. Pattabhi Joisom. Knjiga je praktična jer je tvrdog spiralnog uveza, te se može nositi sa sobom kamo god treba. Dobro stoji na podu i može se koristiti za rad ili po potreni pročitati nešto o kojoj asani. David je inače autor nekih od najboljih Ashtanga DVD-ova.



Knjiga se uglavnom bavi kundalini energijom. Autorica u početku daje dobar pregled i teoretsku podlogu, no kasnije postaje paranoidna svojim dosadnim ponavljanjem jedne te iste stvari. Naime, neprestano nastoji učiniti razliku izmedu ludila uzrokovanim drogom i ludila uzrokovanim vježbanjem joge. Autorica se zalaže za 'poseban tretman' praktikanata yoge u slučaju da završe na psihijatriji. Interesantno štivo, može se i nasmijati! Od svih knjiga koje imam, možda je ovo ta koju ne bi kupio ponovno, da imam priliku.



Douglas Hofstadter je inače bivši urednik američkog časopisa Scientific American, a knjiga je zapravo zbirka eseja o hrpi stvari: zagonetkama, značenju i matematici, geometriji, rekurzivnim strukturama, lokaciji značenja, tipografiji, teoriji brojeva, umovima, mislima i mozgovima, umjetnoj inteligenciji i drugima. Knjiga je dosta debela (kao i njegove ostale knjige), ali je beskrajno zanimljivo pisana. U slučaju dosade u ovoj knjizi je cijela hrpa stvari iz kojih se uvijek može odabrati nešto novo i poticajno za razmišljanje.



Praktična kompilacija eseja i slika Sharon i Davida Gannon. Zanimljiv predgovor je napisao Sting. Knjiga inače praktikantima tumači cjelokupni sustav Yoge, koja se ne bazira samo na jednom principu, već kombinira vježbu (ashtangu), teoretsku podlogu, proučavanje (vjerskih) tekstova, te meditiranje i mantranje. Također ima više referenci na vegetarijanstvo, te na ne-nasilje prema životinjama. Slike su sjajne i izvedba koju ovi dvoje demonstriraju je izvrsna.



Kupio sam ovu knjigu tek kad sam se počeo zanimati za yogu a zapravo je paralelna studija izmedu Jungijanske psihoanalize i yoge. Usredotočuje se na razumijevanje Jungovih ideja koje se mogu doživjeti tjelesnim prakticiranjem yoge, s ipak nešto većim naglaskom na psihologiju.



Ovo je izvrsna korak-po-korak knjiga od ekipe iz Bihara koja zapravo čini 'program' kriya yoge koji zainteresirani praktikanti mogu slijediti. Na prvih 100 stranica govori se općenito o kundalini, pripremama, ishrani, opasnostima, i naravno samom iskustvu. Drugi dio čine opisi čakri, gdje je opisana svaka čakra na oko 5-10 stranica. Na početku svakog poglavlja prikazane su slike u boji svake čakre. Treći dio na oko 100 stranica opisuje sam 'tečaj' koji se sastoji od pripreme, te vježbi za svaku pojedinu čakru. Zadnji dio su eseji koji su više općenite prirode i opisuju neke teoretske aspekte bliske ovom području.



Druga po redu najbolja knjiga iz područja yoge od autora B.K.S. Iyengara, i bar najbolja knjiga o pranayami (disanju) koju sam imao prilike vidjeti. Milijun slika, sve detaljno objašnjeno i opisano. Bez pogovora, ovo je jedna od knjiga koju bi svatko trebao imati. Knjiga se sastoji od dva dijela, od kojih je prvi posvecen teoriji i tehnikama, a drugi relaksaciji i meditaciji. Od teorije opisano je sve: stadiji yoge, prana i pranayama, dišni sustav, nadiji i cakre, ishrana, gurui, prepreke i efekti pranayame. Nadalje, u uvodu su opisani: način ispravnog sjedenja, priprema, mudre i bandhe, udisaj, izdisaj, zadržavanje daha, bija i vrtti pranayama. Od tehnike tu su: ujjayi pranayama, viloma pranayama, bhramari, murchha i plavini pranayama, disanje pomoću zatvaranja nosa prstima, bhastrika, kapalabhati, sitali i sitakari, anuloma, pratiloma, surya bhedana i chandra bhedana, te nadi shodana pranayama. Od meditacije naravno opisani su dhyana i savasana. Eto kao što se vidi, sve je tu, i mislim da nema ništa izostavljeno.



Ako se tko misli baviti yogom, ili barem želi vidjeti što se sve može i kako to može izgledati, treba imati ovu knjigu. Za sve zainteresirane za Hatha yogu, ovo je "the" knjiga. Autor je B.K.S. Iyengar, jedan od najpoznatijih učitelja Hatha yoge na zapadu uopće. Trenutno je dosta uspješan i posao mu cvjeta, tako što se otvaraju Iyengar centri diljem svijeta. Tko će mu zamjerit? Knjiga se sastoji od tri dijela, i dodatka. Prvi dio je teoretski uvod. Drugi se bavi asanama, bandhama i kriyom. Treći se bavi pranayamom. Dodatak ima 'tečajeve' s nabrojanim asanama koje su navedene po danima tjedna. Na kraju knjige ima i dodatak u kojem autor preporuča asane prema određenim problemima (ili bolestima). Nisam ovo vidio ni u jednoj drugoj knjizi. Nijemi film Iyengara iz 1938 mozete vidjeti OVDJE (3min 11sec), i OVDJE (3min 26sec).



Methamagical Themas zapravo dolazi od Mathematical Themas. Radi se o zbirci literarnih, znanstvenih i umjetničkih studija. Najzanimljiviji dio knjige mi je sekcija o samoreferentnim rečenicama, samoreplicirajućim strukturama i refleksivnosti. Dok sam prvi put čitao ovo doslovno sam bio pao sa stolice! Hipnotički...



Još jedna od ekipe iz Bihara koja je preprucena kao 'službena' knjiga koja čini nešto od onih 1% teorije za Joisovu Ashtanga Yogu. Knjiga se usredotočuje na prikaz i lociranje bandhi u tijelu, te na rad s njima. Knjiga je dosta tanka, ali ima sve unutra. Potrebna je samo dobra volja i nešto malo vremena i tišine.



Super čitljiva i zanimljiva ekspozicija Raja Yoge, s dodatkom prijevoda Patanjalijevih Yoga Sutri u drugom dijelu knjige. Inace je tiskana 1956., a opisuje pranu, stadije yoge pratyaharu i dhyanu. Daje se uvod u Patanjalijeve aforizme, te se govori o koncentraciji i ponešto o siddhijima. Vrlo zanimljivo štivo.



Feuerstein u ovoj posve čitljivoj knjizi daje osnovni uvod u tantru i opisuje proces. Govori o principu gurua, inicijaciji, tantričkom 'putu' lijevom i desnom, buđenju 'zmije', mantrama, mudrama i yantri, te skrivenim moćima uma. Opisane su čakre. Knjiga je iskljucivo teoretska, i nema praktične vježbe.



Zapravo crno bijeli foto-album. Knjiga ima izuzetno lijepe slike i jako je zabavna za gledanje.



Uz Patanjalijeve aforizme, Hatha Yoga Pradipika je najpoznatiji tekst o Hatha yogi. Odlična je za citanje u duhu Patanjalija, i super je za tihu kontemplaciju. Taman dobro služi slaganju kockica u glavi! Ima transliteraciju na sanskrtu, s kojeg je ovo direktan prijevod na engleski.



Još jedno Hofstadterovo djelo, skupa s dodacima jednih od najznačajnijih mislilaca dvadesetog stoljeca. Knjiga prati značnje sebe (self) i svijesti (consciousness) kroz prespektive literature, umjetne inteligencije, psihologije, matematike, i drugih disciplina. Autori rasvjetljuju različite poglede na prirodu "razmišljanja", umjetnu inteligenciju, prirodu mozga, i razliku izmedu "sebe" i duše.



Ovo su zapravo bilješke na seminaru kojeg je C. G. Jung dao 1932. u Klubu Psihologije u Zuerichu. Povijesno se ovo gleda kao ogroman korak u razumijevanju Istočne misli i simboličkih transformacija unutarnjeg iskustva.



Pod pseudonimom "Arthur Avalon" sir John Woodroffe je napravio studiju šaktijske i tantričke misli, te je jedan od prvih dokumenata za proučavanje Kundalini yoge. Pokriva filozofsku i mitološku prirodu Kudalini, ezoteriju vezanu uz nju, proučava mantre, te čakre i njihovo postupno buđenje. Na kraju knjige slijede prijevodi (s dugim analitičkim komentarom) dva važna tantrička dokumenta: "The Description of the Six Chakras" i "Five-fold Footstool".



Yoga rječnik. Ako netko čita nešto na engleskom, za stručnu terminologiju značenje može provjeriti ovdje.



Autori su imali sreće izdati knjigu netom prije službene zabrane LSD-a, što znači da su uspjeli obaviti dio istraživanja dok se to još moglo bez zakonskih sankcija. Objavljena 1966, autori se zanimaju učincima LSD-a na ljudsku psihu. Knjiga je puna opisa iskustava natripanih ljudi, zabillježenih rečenicu po rečenicu. Individualne priče su klasificirane po: 1) iskustvu i doživljaju vlastitog tijela, 2) doživljaju drugih ljudi, 3) svijetu ne-ljudskog, 4) psihi i simbolima, 5) religioznim i mističnim iskustvima. Tko god je probao tripa, imat će što čitati u ovoj knjizi. Vrlo preporučeno.



Knjiga u prvih 60 stranica daje općeniti uvod u problematiku 'duhovnog turizma', a ostatak knjige čine adrese i nazivi, brojevi telefona, te opisi raznih ashrama po cijeloj Indiji, posloženi po abecedi.



Knjiga talijanski autora Evole po prvi put je prevedena na engleski 1992, a u Italiji je tiskana prvi put 1968. Autor razjašnjava pojmove tantre i šakti, te doktrine tattvi. Ima poglavlje o lijevom putu, te poglavlje o asanama i suptilnom tijelu. Tu su još poglavlja o inicijatornoj seksualnoj magiji i čakrama, dijamantnom tijelu i tehnikama o buđenju Kundalini.


Prijevod Patanjalijevih Yoga Sutri od strane Georga Feuersteina.



Trebate li "udžbenik" yoge, onda je to ovo. Knjiga izgleda kao odlican srednjoškolski udženik iz povijesti, protkana je slikama, crtežima, isjeccima tekstova, dijagramima i grafikonima. Velikog je formata. Htjet će te je čitati više puta, jer ne zastarijeva. Ako ste čitali Iyengara i sviđa vam se, onda je ovo za teoriju yoge ono što je Iyengar za praksu. Podijeljena je na pet dijelova:
1) osnove i uvod: raja yoga, hatha yoga, jnana yoga, bhakti yoga, karma yoga, mantra yoga, laya yoga, integralna yoga, asketizam i odricanje,
2) pred-klasicna yoga: čitanja iz Rig-Vede i Atharva Vede, rane Upanišade, yoga u Budizmu, čitanja iz Bhagavad-Gite i Moksha-Darme,
3) klasična yoga: povijest i literatura Patanjala-Yoge, čitanja iz Patanjalija, ashta-anga yoga,
4) post-klasična yoga: nedualistički princip, vedanta, čitanje iz Uddhava-Gite, purane, čitanje iz Yoga-Vasishthe, Yoga-upanišade,
5) moć i transcedencija u tantrizmu: ezotericizam i srednjovjekovna tantra-yoga, rituali i praksa, čitanje iz Kula-Arnava-Tantre i Goraksha-Paddhatija, filozofija i praksa Hatha Yoge.



Izuzetno zanimljiva knjiga iz njedra psihologijskog establishmeta u Americi, tematski se bavi 'anomalijama' ljudskog iskustva. Bavi se raznim temama, od halucinatornih iskustava i sinestezije, do 'anomalija' izlječenja i mističnih iskustava, lucidnog sanjanja i izvantjelesnih iskustava (astralne projekcije, out of body experience, OBE) ili iskustava blizu smrti (NDE, near death experience). Autori se usredotočuju na pojedine slučajeve i predlažu temeljitije načine proučavanja istih fenomena.



Ovo su zapravo dva audio CD-a vođene pranayame. Richard Freeman ima nekoliko svojih yoga DVD-ova i izuzetno je dobar praktikant. Na CD-ima su opisani prana i osnove disanja: savasana, mula bandha i uddiyana bandha, jalandhara bandha, te pranayama pomoću prstiju. Dobar dodatak na Iyengarovu "Light on Pranayama".



Evo bliži mu se tek stoti rodendan, a još se drži više nego dobro. U svojoj knjizi iznosi teoriju Ashtanga Yoge i ukratko opisuje njen nastanak (manuskript su pojeli mravi!). Opisuje yamu, niyamu, pranayamu, pozdrav suncu te dio asana. Knjiga je zanimljiva i brzo se cita, a na slikama osim Joisa iz mladih dana možemo vidjeti i njegovog unuka R. Sharatha.



Ovo je po dimenzijama najveća knjiga o temi yoga koju imam. Našao sam dobro mjesto za nju :) Inače knjiga je izdana od strane časopisa Yoga Journal i u njoj su zastupljeni većina vodećih američkih ucitelja yoge. Fotografije su prelijepe, tako da čovjek ima što za gledati ako mu je dosadno. Na početku knjige dan je dosta dobar uvod u modernu praksu yoge.



Iako nema slika, cijelo prošlo ljeto čitao sam uživajući. Autor opisuje svoja iskustva iz višegodišnjih studija i iskustava stečenih po raznim ashramima i sveucilištima u Indiji. Teme ukljucuju: rasprave o Patanjaliju i Yoga Sutrama, jogijske tehnike (koncentraciju na jednu točku, asane, pranayamu), odnos yoge prema brahmanizmu, budizmu, tantri, orijentalnoj alkemiji, mističnoj erotici, i šamanizmu. Nedavno sam vidio da je izašao prijevod na hrvatski, stoga obavezno savjetujem tu verziju. Naš prijevod je preveden direktno s francuskog, isto kao što je slučaj i s ovim engleskim izdanjem. Knjiga je dosta opsežna i opisuje sve moguće i nemoguće pravce yoge, puna je fusnota i unakrsnih navoda. Vrlo zanimljivo.



Zen i mozak tehnički nije knjiga o yogi u strogom smislu riječi, ali je knjiga o stanjima svijesti sa stajališta zen budizma. Autor je inače neuroznanstvenik i koristi zen budizam kao početnu točku za opsežno istraživanje svijesti. Kako bi uspio u tom pokušaju, služi se svim i svacim, a pogotovo anatomijom, fiziologijom, i kemijom mozga. U svom istraživanju istražuje sličnosti s drugim temama u drugim disciplinama i religijama, poput spavanja i snova, mentalnih bolesti, droga za izmjenu svijesti, i socijalne posljedice naprednih stupnjeva prosvjetljenja.

Post je objavljen 08.06.2006. u 14:15 sati.