V.Coronelli - Politička karta - karta Dubrovačke Republike, 1697.
ovo sam u vezi teme još prije zapisala na jednom drugom mjestu pa sad citiram:
"reći ću kako josip lučić samo spominje sudjelovanje dubrovčana u "nepobjedivoj armadi" uz filipa II. španjolskog. on ne navodi vrstu te angažiranosti. hoću kazati samo je evidentira u ljetopisu za razliku od iscrpnijeg izvješća o ratu »svete lige« i aktivnosti dubrovnika između 1570. i 1573. u svakom slučaju, lučić ne navodi da je ta misija dubrovčana bila tajna. prije bi kazala da je to bila proračunata aktivnost s ciljem širenja tržišta preko atlantika, a sve u vjeri da će akcija bit uspješna, a nagrada neizbježna. uz razočarenje porazom dubrovčani su imali (ovdje ne mislim na materijalnu štetu u brodovlju i ljudstvu) gadne posljedice. ogledale su se u postupnom, do posvemašnjeg istiskivanja s britanskog otoka. treba znati da je u 16. stoljeću bilo normalno vidjeti engleske brodove u dubrovniku, što svakako podrazumijeva i jednaki reciprocitet dubrovčana." 4)
----
4)
»Dubrovački brodovi sudjeluju u »Nepobjedivoj amadi« Filipa II. španjolskog kralja, u pohodu na Englesku. Nadali su se njegovoj pobjedi, a stoga i proširenju svoje trgovine preko Atlantika. Kad ekspedicija nije uspjela, Englezi su Dubrovčanima počeli praviti smetnje zbog suradnje s neprijateljem, sve dok nisu posve istisnuli dubrovačke trgovce sa svoga otoka. «
Josip Lučić: «Dubrovački ljetopis od osnutka do danas» (u: časopis»Dubrovački horizonti«; 28 ; (str. 104-105); u: Slobodan
Prosperov Novak»Dubrovnik iznova«: »Ljetopis«, Zagreb, SNL, 1987., str. 188.)
Post je objavljen 15.06.2006. u 09:25 sati.