PROMOCIJA : Karl Kraus - 'Pro domo et mundo' (Disput, 2006.)
U Austrijskom kulturnom forumu u Zagrebu, Gundulićeva 3, u utorak će 13. lipnja 2006. s početkom u 18 sati biti predstavljena knjiga aforizama glasovitog austrijskog književnika, kritičkog publicista i mislioca Karla Krausa pod naslovom 'Pro domo et mundo', koju je nedavno objavila izdavačka kuća Disput iz Zagreba.
Knjigu će i autora, u povodu 70. godišnjice od njegove smrti, koja pada baš na dan uoči ove književne večeri, 12. lipnja, predstaviti prof. Sead Muhamedagić, prevoditelj i urednik knjige, koji je svojim prijevodima najzaslužniji za to da je nakon Krausovih "Izreka i protuslovlja" (Disput, 2001) sada na hrvatskome objavljena i njegova druga knjiga aforizama. Prevoditelju će se u predstavljanju knjige pridružiti i njen izdavač Josip Pandurić.
**********
Karl Kraus rođen je 28. travnja 1874. u Jičinu (Češka) kao sin imunih židovskih roditelja, rano se preselio u Beč, studirao je pravo, filozofiju i germanistiku. Predstavio se literarnom svijetu satirom Razorena književnost (Die demolierte Literatur, 1897). Od 1899. do kraja života uređivao je vlastiti časopis Baklja (Die Fackel) u kojemu je godinama polemički, satirički, aforistički i lirski analizirao društveni, politički i kulturni život Austrije (od 1912. čitave je brojeve sam ispisivao). Napisao je cijelu knjižnicu eseja, studija, glosa, aforizama, epigrama i stihova. Navodimo neke od naslova: Ćudorednost i kriminal (Sittlichkeit und Kriminalität), 1908; Riječi u stihovima (Worte in Versen), 9 svezaka, 1916-1930; tri knjige aforizama Izreke i protuslovlja (Sprüche und Widersprüche), 1909, Za dom i svijet (Pro domo et mundo), 1912, i Noću (Nachts), 1918; Posljednji dani čovječanstva (Die letzten Tage der Menschheit), 1922; Propast svijeta od crne magije (Untergang der Welt durch schwarze Magie), 1922; Epigrami (Epigramme) 1927; Književnost i laž (Literatur und Lüge), 1929; Jezik (Die Sprache), 1937 (postumno).
Umro je 12. lipnja 1936. u Beču
U knjizi aforizama "Pro domo et mundo, izvorno objavljenoj 1912, Karl Kraus žestoko i britko promišlja razne aspekte ljudskog života i društvene pojavnosti. Knjiga započinje poglavljem o ženi i moralu, zatim slijedi poglavlje o društvu, u trećem su poglavlju "na udaru" novinari, esteti i političari; četvrto poglavlje posvećeno je umjetniku, peto obrađuje dva grada (Berlin i Beč), dok su u šestom u središtu pozornosti slučajevi i dosjetke; završno sedmo poglavlje nosi naslov pod kojim je knjiga objavljena kao cjelina. Krausov stil odlikuje se neponovljivom briljantnošću izraza koja uslijed verbalnog redukcionizma kratke forme ostavlja dojam pomne odvagnutosti svake upotrijebljene riječi. Krausova zbijena mudrost uspješno uzmaže odoljeti zubu vremena, a prenošenjem u neki drugi jezični i kulturni sustav sama sebi krči put do znatiželjna čitateljskog uma kojemu čitanje nije tek puka razbibriga.