prelijepi vizualni dojam objektu daju baš te ozračene arkade iza kojih je trijem i loggie (lođe). jednostavnost i geometrijska pravilnost objekta odlika se profinjene renesanse i njezinog obilježja uklopljenog u prostrani perivoj istovjetnog renesansnog stila. i letimičan pogled na objekt ostavlja isti dojam estetske pročišćenosti spomeničko-stilske cjeline, provedene u globalu, ali i na svakom pojedinačnom segmentu.
od kad znam za ljetnikovac, znam i za priču o tome zašto zapadna strana ljepše izgleda od istočne, zašto je otvorena i prozračna. legenda kazuje kako je s tog mjesta vice promatrao svoj rodni 'šipan'. naravno, legenda nije točna, jer kako smo vidjeli vice nije ljetnikovac završio prije svoje smrti.
sad vas uvodim kroz glavna (istočna vrata) u ljetnikovac. ulazimo u prostrani zatvoreni trijem u prizemlju. ispred nas je na suprotnoj strani zida lijevo veliki prozor s kamenom plastikom (renesansni uglati utori) i velika vrata, također ukrašena kamenim vijencem, koja nas propuštaju u isto tako veliki otvoreni trijem s dva jaka ovalna stupa s kapitelima i dva polustupa s pilastrima, koja drže ovale trijema. ispred trijema je dugačka kamena šetnica koja se proteže od jednog do drugog kraja posjeda, završavajući zavojitm stubištima kojima se silazi u donji vrt ili donju etažu.
pri samim krajevima šetnice s obje strane ističu se kruništa cisterni za vodu, neupadljiva, jednostavne četvrtaste obrade u kamenu.
na kamenoj balustradi, kojom je omeđena ova prostrana šetnica (sa zapadne strane) su naizmjenično raspoređeni prelijepo ukrašeni stupovi i velike ovalne kamene žare. počivaju na širokim kamenim postoljima. svaki stup je drugačije izrade. svaki njegov kapitel također. glavice (kapiteli) i postolja su im ukrašena uglavnom likovima osoba i životinja. ova šetnica je iznimna. dio se može vidjeti na prije priloženoj fotografiji ljetnikovca. (slične stupove ima samo ljetnikovac crijević - pucić).
Post je objavljen 08.06.2006. u 11:19 sati.