bilo kako bilo, ne zna se razlog uništenja 'skočibuhe'. svakako, u to vrijeme francuzi su već okupirali dubrovnik (6. svibnja 1806.). rusi su (zajedno s crnogorcima) bili svuda naokolo i na moru i na kopnu. zajedno s crnogorcima plijenili su pustošili i palili istočno dubrovačko zaleđe, ali i 'gruž'.( o ovome sam pisala na jednom drugom mjestu). dakle, preko dubrovnika prelamali su se drugi međunarodni sukobi. dubrovnik je nekako bio samo poligon. ova je politička pozadina potrebna kako bi se shvatila različita tumačenja daljnje sudbine ljetnikovca 'skočibuha'.
autori, kad o tome pišu imaju različita mišljenja. držim ih hipotezama kao i ovu prije ispričanu.
tako f. kesterčanek (prije spomenuti prilog u "analima", 1959.) navodi čak dva moguća razloga:
1. u prije spomenutom ratno-političkom ozračju dogodilo se je jedno ubojstvo. u 'gružu' je jedan mještanin bezrazložno ubio nekog ruskog vojnika. ruski admiral senjavin, naredio je da se u palaču 'bundić' (skočibuhu) unesu bačve pune baruta, te potpale. kako kesterčanek piše: "Tako postade ta palača iste noći hrpa ruševina".
moj komentar:
teško je povjerovati u ovu hipotezu, jer:
a) nema logične, ali ni drugačije povezanosti između ubijenog, ubojice i 'skočibuhe';
b) unošenje bačava baruta cestom koja je bila jedina poveznica dubrovnika i gruža prolazila je uz južne zidine 'skočibuhe' i teško da je to moglo proći nevidljivo;
c) zašto 'skočibuha' pored toliko drugih ljetnikovaca koji su bili svugdje uz more na već okupiranom dijelu pa i samom gružu, lapadu ... .
2. druga jedna verzija ili hipoteza koja priča o razlogu uništenja 'skočibuhe' povezana je ovaj put s francuzima i rusima.
kad je medo bundić, tadašnji vršitelj dužnosti dubrovačkog ministra vanjskih poslova (pod utjecajem bivšeg konzula bruera, koji će postati generalni dubrovački guverner), naredio ruskom konzulu fontonu da u roku 24 sata ima napustiti dubrovnik, ovaj je zaprijetio odmazdom ('birbi, me la paggerete').
moj komentar:
ova prijetnja ima smisla, ako se zna da je bruer stanovao u 'skočibuhi', samo je pitanje kako je 'fonton' dopremio barut u skočibuhu i tko ga je potpalio.
3. treća verzija nije nigdje zapisana, jednostavno se i danas prepričava.
ne kaže se zašto, nego kako je 'skočibuha' uništena.
priča se da se barut skupljao u skočibuhi zbog drugih razloga mnogo prije dolaska francuza. kako se ne kaže povod, pretpostavit je kako se je u njegovim dubokim njedrima mogao skupljati i gomilati i skladištiti od ranije i zbog nekih ciljeva različitih skupina koje su u njemu privremeno boravile.
priče govore da je za njegovo donošenje korišten prirodni podzemni put kojim
je 'skočibuha' povezana s morem (o kojem sam napisala prije).
barut je prema toj verziji donošen lađom do izlaza, a potom podzemnim putom jednostavno i tajno dopreman u 'skočibuhu'.
ovo bi bio i najvjerojatniji način.
bilo kako bilo, stvarni razlog nije poznat. 'skočibuha je cijelo 19. i četiri decenije 20. stoljeća bila ruševinom.
očuvani kameni elementi ove renesensne ljepotice otimani su, krase danas neka druga zdanja. zadnji vlasnici pred ww2, obitelj birimiša, prodali su prekrasne kolone, a vjerojatno i dio drugog kamenog namještaja koji se je mogao skinuti.
Post je objavljen 08.06.2006. u 09:17 sati.