-pokret u književnosti koji traje od sredine 17 do polovice 18 st
-razvija se u okviru filozofije racionalizma -> veliča razum
-uzor klasicista su antički pisci
-kult forme-savršenstvo stila
-djela su moralna,poučna i uzvišena
-teoratičar klasicizma - Nikolov Boilerao
-predstavnici: Pierre Corneille
Jean Racine
Moliere
Pierre Corneille
-otac francuske klasicističke tragedije
-rođen je 1606g u Rouenu, gdje je 1684 i umro
-pisao je komedije i tragedije, ali nakon neuspjeha napušta kazalište te se bavi teorijom književnost i piše rasprave
-najpoznatije djela - komedije: Obmana
Lažac
- tragedije: Cid
Horace
Cinna
Polyeucute
Cid
-el cid = gospodar
-sadržaj: Stari ratnik don Diego postaje, radi svojih zasluga, odgojiteljem sina kralja Fernanda. Nepobjedivi i gordi don Gormas, zavidan na toj časti, zavadi se sa starcem i u neobuzdanoj srdžbi daje mu pljusku. Starac pada u očaj jer ne može sam da se osveti i traži od svog mladog sina Rodriga da na sebe preuzme tu dužnost - umri ili ubij. Don Rodrigo, iako mlad - vrlina ne ovisi o broju godina - ubija u svom prvom dvoboju iskusnog protivnika. Infantkinja, Fernandova kći ljubi u potaji Rodriga ali svladava svoju ljubav jer Rodrigo nije kraljevskog porijekla. Don Rodrigo je zaljubljen u Himenu, kćer ubienog Gormasa. Himena ljubi Rodriga. Tu počinje dramski zaplet. Iznenadno ubistvo oca nameće himeni dužnost da se osveti. Ona ljubi više nego prije, ali čast ju tjera da traži glavu ljubljenog Rodriga. On joj pruža svoj mač da se dama osveti, ali ona nema snage da ga do te mjere zamrzi. Rodrigo odlazi u rat protiv Maura i vraća se kao pobjednik, zarobivši dva kralja i dobivšinaslov "Cid" što znači "velikan". Himena i dalje ustraje u svojoj dužnosti da se osveti. U svakom kritičnom času koji se pojavljuje u odnosu izneđu Himene i Rodriga, infantkinja osijeća kako se u njoj budi nada u mogučnost sreće sa Rodrigom, naročito otkada je postao Cid, ali ipak uzdiše za smirenjem. Javlja see don Snacho koji također ljubi Himenu i spreman je da ju osveti. Ona pristaje da bude nagrada za pobjednika. Rodrigo dolazi da s s njom oprosti, jer, kako ga ona ne ljubi, on će se dati ubiti od protivnika. Kada mu Himena odaje svoju ljubav, poslije neobično zanosne tirade u kojoj izražava svoje neograničeno oduševljennje, on odlazi u dvoboj i prvim udarcem razoružavaprotibnima. Infantkinja, svladavši konačno svoju strast, predaje don Rodriga Himeni. Kralj Fernand, sretan je što je sačuvao dragocjen život mladog heroja, odgađa vjenčanje na godinu dana radi smrti don Gormasa.
-u ovom djelu se veliča patriotizam
-volja i razum vladaju glavnim likovima
-stavlja dužnost i čast ispred ljubavi
-sastoji se od 5 činova
-stih- aleksandrinac
-strofa- stanca
Jean Racine
-1693-1699
-piše tragedije: Andromaha
Britanik
Ifigenija
Fedra
-u starosti piše tragedije s religioznom tematikom: Estera
Atalija
Fedra
-sadržaj: Fedra je zena kralja Tezeja .Dok je kralj bio odsutan ona se zaljubi u njegova sina Hipolita.Na povratku Tezeja ona okrivljuje Hipolita .Hipolit je zaljubljen u drugu te njoj priznaje svoju ljubav .Fedra se ubija tako sto skoci sa visoke litice u more,ali ostavlja pismo za Tezeja u kojemu dodatno optuzuje Hipolita.Tezej vjerujuci svojoj zeni okrivljuje Hipolita.To dovodi do teskog sukoba izmedju oca I sina.Hipolit odlazi iz rodnog grada,ali odmah iza gradskih zidina Hipolitovi konji kojima je mnogo puta upravljao odjednom podivljaju te Hipolit pogine pod njihovim kopitima.Do Tezeja dolazi Hipolitov ucitelj te saopcuje Tezeju sto se dogodilo I objasnjava skupa sa Fedrinom sluskinjom kako su stvari zapravo tekle.Tezej otrci do mrtva sina te ga oplakuje moleci ga za oprost sto mu nije vjerovao.
-sastoji se od 5 činova
-tema je mitološka
-sukub izmenju dužnosti i razorne strasti u kojem pobjeđuje dužnost
Moliere
-njaveći francuski komediograf
-pravim imenom Jean Baptiste Poquelin, rođen je 1622 a umro 1673g nakon izvedbe glavne uloge u svojoj predstavi Umišljeni bolesnik
-osnovao je putujuću kazališnu družinu sa obitelji Bejart te putuje po cijeloj Francuskoj
-pisao je, glumio i režirao komedije
-kralj mu je dao "dužni status kraljeve družine"
-1680g je osnovao prvo stalno, neputujuće kazalište u Europi - Comedie Francaise
-makar je zbog Crkve bio sahranjen na groblju u kojem počivaju nekršteni, na sprovod je došlo preko 1000 ljudi
-napisao je 33 komedije u stihu ili prozi
-najpoznatije komedije: Kaćiperke (rana komedija intrige s elementima farse)
Umišljeni bolesnik
Škola za žene
Škola za muževe
Tartuffr
Građanin plemić
Don Juan
Umišljeni rogonja
Škrtac
...
Škrtac
-sadržaj: vidi http://www.knjigice.com/pupils/lektire.php?slovo=Š
-uzor- rimski komediograf Plaut i njegovo djelo Aulularia (ćup sa zlatom), preradio je osnovnu radnju ali su neki dijelovi ostali isti (namještanje brakova, sluge koje kradu, zamjena djevojke za blago)
-5 činova
-komedija karaktera
-narušava klasicistička pravila jer je pisana u obloku proze
-cilj: nasmijati publiku
Post je objavljen 30.05.2006. u 16:50 sati.