Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/jja

Marketing

Nastavak suncane teme-III. i zadnji dio

Sto mislite o ljudima koji vas iz dana u dan citaju, onako potiho, ko fol poskrivecki (a nis nije poskrivecki, barem ne na ovom blogu) e kako bi pronasli neki stof za naknadno ogovaranje? Mislim da su glupi. Da lose trose svoje vrijeme. Jer trose vrijeme, umjesto na svoju obitelj, hobi ili nesto trece, na nesto sto ce javno proglasiti trivijalnim a potajno jedva docekati da bi procitali novi tekst. Ali kad se njima gubi vrijeme na nevazne stvari, tko sam ja da ih od toga odgovaram? LOL Mogu se samo zahvaliti na reklami!party

Da, bila sam na jednoj kavici u domaji ali danas je petak pa necemo vise trositi vrijeme na trivijalnosti. Ipak smo mi pametniji.

Nastavak teme- vodootporni proizvodi za suncanje zapravo i nisu tako vodootporni i EU razmatra donosenje zakona kojim se ukida ta specifikacija proizvoda. No cak i takve proizvode MORATE obnoviti svakih sat vremena a i prije ako ste izasli iz vode i recimo se obrisali rucnikom. Sljedeci pojam koji se ukida ili se u nekim zemljama vec ukinuo je "sunblock" ili recimo "all-day protection". Jer zastitni proizvodi ne blokiraju UV zrake nego ih rasprsuju sa povrsine koze.
Ako imate djecu, cesto ce vas privuci slatka ambalaza, vesele boje i recimo visoki zastitni faktor. Sto cinite sa vasom kozom je samo vasa stvar ali za one najmladje ste odgovorni. Provjerite imaju li ti proizvodi i UVA zastitu. U pravilu DOBAR SPF proizvod se ne razlikuje bio on za djecu ili za odrasle ili obrnuto ako nije dobar za djecu ne bi ga ni odrasli trebali koristiti. Ako trazite proizvod koji je recimo manje iritantan onda birajte cisti titanium dixide ili zink oxide, dakle fizicku zastitu. Dermatolozi su slozni da bebe ne bi smjele uopce na sunce, te da jednako tako ne bi smjele koristiti zastitne faktore (ima veze sa kapacitetom jetre da proradi neke sastojke). Takodjer kazu da bi dijete trebalo izlagati direktnom suncu tek sa navrsenom 1 godinom zivota i to naravno sa zastitom i ne u udarno vrijeme. Cest trik kozmetike za djecu je koristenje ODREDJENIH mirisa za koje se ustanovilo da asociraju na bebe. No pazljivo s tim, idealno bi bilo kupiti proizvod BEZ mirisa, jer miris ne cini nista dobrog kozi a moze itekako zakomplicirati stvar. Mnogo vaznije nego visoki zastitini faktor (jer ionako necete s malim djetetom biti sat ili vise vremena neprekidno na suncu) je pitanje ima li UVA zastitu!

Sastojak- Zastita UVA- UVB

Kemijski SPF
Avobenzone (Parsol 1789) Ne Da
Cinnamates Da Ne
Octocrylene Da Ne
Oxybenzone
(Benzophenones) Ne Da
PABA
(para-aminobenzoic acid) Da Ne
Padimate-O
(Octyl dimethyl paba) Da Ne
Salicylates Da Ne

Fizicki SPF
Titanium Dioxide Da Da
Zinc oxide Da Da




Ako vec izgorite-dovoljno je lose sto ste izgorili, ali imajte na umu da se ostecenje koze dogadja i sljedecih 12 sati pa se klonite sunca i rashladjujte kozu. Najgore sto mozete ucinit je prekriti izgorjeli dio koze slojem neke masne kreme. Ili kao sto su bake nekad znale, opeklinu namazati maslacem. Time samo zatvore toplinu u kozi i ne daju kozi da se rashladi. Idealno je stavljati hladne obloge ili tusirati se mlakim tusem (ne prehladnim) jer vam trenutno ne treba novih sokova za kozu.
Vjerojatno ste culi da postoji i odjeca sa zastitnim faktorom. Neki misle da je dovoljno samo imati duge rukave da bismo bili zasticeni. Okrenite taj materijal prema suncu i vidjeti cete kako propusta zrake i to prilicno. Dakle evo vam odgovora. Dugi rukavi stite ali ne potpuno. Manje je bitno jel majca debela ili tanka no bitnije je jel tkanje gusto ili rijetko. Boja igra manju ulogu iako tamnije boje stite ipak malo bolje ali su vjerojatno i manje ugodne za nositi na suncu.
Ima li SPF proizvod rok trajanja? Ima. Neko nepisano pravilo je da ga trecu godinu vise ne bi smjeli koristiti a novi zakon ide nama potrosacima u prilog i jasno MORA na ambalazi oznaciti koliko dugo je proizvod, jednom otvoren, djelotvoran.

Zastini faktor i razliciti tipovi koze? Recimo da fizicka zastita ma kako efikasna bila moze zatvoriti pore te bi s njom trebali biti oprezni oni koji ionako naginju pristicima, miteserima i slicnom.

Vani, pogotovo ljudi s boljom plateznom moci i kojima su izvjesne informacije dostupnije a i imaju vremena pozabaviti se njima, napustili su praksu suncanja i okrenuli se proizvodima za samotamnjenje. Vecina njih ima aktivnu tvar dihydroxyacetone ili DHA. No neki proizvodi imaju jacu koncentraciju te tvari pa brze dobijete boju. Preporucila bih obojane proizvode jer tako lako vidite gdje ste ih nanjeli a gdje ne, napravite neki dobar peeling prethodno i posebno obratite paznju na laktove, jagodice prstiju i koljena jer ta mjesta tendiraju biti tamnija nego sto zelite. Ovdje mozete pomocu upitnika pronaci idealan proizvod za vase potrebe http://www.sunless.com/mikomatic/


Nemojte to raditi kad ste u zurbi ili neposredno pred izlazak, uzmite si vremena. Najbolje navecer. Do jutra cete vec imati boju. Iako to neki rade, ne bih preporucila mijesanje self tannera i losiona za tijelo, osim sto mozete dobiti neravnomjenru boju, proizvodu ce trebati puno duze da se upije-citajte da bi se vi mogli konacno obuci i promijeniti polozaj smijehKoza vam mora biti POTPUNO SUHA a to znaci ne mazite se u zaparenoj kupaoni. Prilicno je mala vjerojatnost da cete se dobro sami namazati po ledjima, planirajte pomoc.
Pazite oko korjena kose, ocnih kapaka, oko usana. Sve se to lako zaboravi u zurbi a poslije itekako privlaci paznju. Ako imate svijetlu kosu i ne zelite ju obojati, namazite korjen kose ili vazelinom ili obicnom plavom Niveom. U pravilu je boja o.k. 4-5 dana ovisno o tome koliko grube rucnike imate ili koliko puta se tusirate na dan, koristite li mehanicke peelinge itd.

Tablete za samotamnjenje:
Najpoznatije se zovu Elusun i pogadjate, to je visoko dozirani beta karoten. Da li ce to obojiti vasu kozu? Hoce. I to mozda nekom ne tako prirodnom nijansom narandjaste boje. Najgore moguce posljedice koje mozete dobiti overdose-om su grcevi u trbuhu, hepatitis, dijareja kao i promjene na zjenici oka. Mislim da vam se onda ipak lakse namazati necim za samotamnjenje.

After Sun kozmetika:
Uopce postojanje iste nas moze dovesti do pomisli, da postoji nesto sto namazemo nakon suncanja i time ponistimo sve negativne posljedice suncanja tog dana, nesto kao UNDO tipka. Velik dio tih proizvoda je na bazi aloe vere. No najjeftiniji a nimalo manje efikasan nacin je jednostavno dopustiti kozi da se "ohladi" bez da ju ponovo izlazemo nekim mogucim iritantima. Dakle after sun kozmetika je zgodna marketing stvar, ali u tu svrhu vam moze posluziti i lagani hidratantni losion kojeg mozda vec imate doma.
Nosite suncane naocale. I to kvalitetne. Bjeloocnica isto moze dobiti opekline od sunca. Pazite da etiketa na naocalama osigurava da daju 100% zastitu. Znaci sposobnost blokiranja UV zraka nije odredjena ni cijenom kao ni bojom naocala. Obicno na etiketi pise 99 ili 100% zastita ili UV apsorbcija do 400 nm. To je isto. Nemojte da vam je marka mobitela vaznija od vaseg vida i da stedite na pogresnoj stvari. Mobitel cete lako kupiti drugi, oci necete.

I na kraju najmanje ugodna tema i zelim vam da vam nikad ne treba- rak koze. Koji se dobiva zbog pogreski u izlaganju suncu. Ako imate oziljak koji nikako nece zacjeliti ili lisaj koji ne odgovara na nikakve hidratantne kreme ili kortizone, malu potkoznu kvrzicu, moze izgledati i kao potkozni pristic ali ne prolazi, dapace raste, madez koji je promijenio boju ili oblik IDITE LJECNIKU.
Jedna jako draga i vrlo MLADA osoba se bori sa rakom i nemojte misliti kako vas vasa mladost od toga stiti.

Zelim vam ugodan vikend,izadjite van, napravite nesto lijepo skupa sa svojom obitelji.


Post je objavljen 26.05.2006. u 23:10 sati.