Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/grazville

Marketing

Milo mi je...

Iako je naslov danasnjeg posta bio izborni slogan Mila Djukanovica prije koju godinu, to mi prvo pade napamet kad sam sinoc cula prve nesluzbene rezultate crnogorskog referenduma na kojem su suverenisti osvojili oko 55,5% glasova, nadjacavsi unioniste okupljene oko Bloka za zajednicku drzavu Srbije i Crne Gore. Ovo je povijesni dan za sve Crnogorce koji su sanjali samostalnost, ali i za one koji to nisu, a sada ce zivjeti u novoj samostalnoj, suverenoj, demokratkoj (poznato li zvuci, zar ne?!?!?) Crnoj Gori. Sto o referendumu pisu domace novine na web site-u dnevnika "Vijesti".

Ne radujem se crnogorskoj samostalnosti jer ju vidim kao pretposljednji udar srpskim ekpanzisticki teznjama i precesto i preokrutno izrazavanim u devedesetima 20-og stoljeca.

Milo mi je zbog toga sto ce Crna Gora svojom nezavisnoscu dobiti priliku iskazati se i na ekonomskom, i na politickom, i na svim drugim poljima... Doduse, Drzavna zajednica Srbije i Crne Gore jest bila labava federacija u kojoj je postojalo samo nekoliko zajednickih kompetencija (vanjski poslovi, vojska, zastita ljudskih i manjinskih prava, medjunarodni i unutarnji ekonomski odnosi) i vec je Ustavnom poveljom iz 2003. zapocela disolucija federacije.

Milo mi je i jer ce moji znanci iz Crne Gore koji u proteklih mjeseci i godina u razgovorima samnom zagovarahu samostalnost napokon dobiti priliku iskazati svoju ljubav prema domovini izvrsnoscu svojih radnih, stvaralackih rezultata i poduhvata.

Milo mi je, konacno, sto rezultati referenduma pretstavljaju izraz vecine naroda, koji mora biti svjestan da ce biti potrebno pronaci politicko-pravne modalitete suzivota sa Srbima koji su glasovali protiv nove drzave. Iako pomalo strepim zbog mogucih sukoba unionista i suverenista, veselim se pronalazenju politickih rjesenja koje ce zadovoljiti Srbe, kojih je 32% medju stanovnistvom ove male drzave. U svakom slucaju previse za status nacionalne manjine, stoga ce biti zanimljivo pratiti kako ce njihov status biti rijesen u Ustavu Crne Gore koji ce uskoro morati biti donijet.

O implikacijama crnogorskog referenduma pisao je na iskonu i Pavle Kalinić, u naslovu svoga teksta iskorstivsi novu foru koju sam, nakon sto je cuh, pocela prepricavati ovdje u Grazu: "Kako ce se Srbija zvati nakon referenduma u Crnoj Gori? - Srbija & Fruška gora!" Slicno kao i Kalinic, nedavno izvjesce think-thanka International Crisis Group "Montenegro’s Referendum" tvrdi da crnogorsko odcjepljenje bas u ovo vrijeme daje legitimitet kosovskoj samostalnosti, ali takodjer tvrdi da ce osamostaljenje Crne Gore vjerojtno dovesti do rjesavanja prekogranicnih sporova koje je drzavna zajednica Srbije i Crne Gore imala s Hrvatskom oko Prevlake, te da ce pozitivno utjecati na intenziviranje regionalne suradnje Crne Gore sa susjedima. Neki pak predvidjaju da ce crnogorski referendum imati spill-over efekt na Vojvodinu. Osobno mislim da (za sada) nema sanse da se nesto tako dogodi, poglavito zbog velikog broja "novih" stanovnika ove bivse SAP, koji su se tamo naselili u 1990-ima.



Post je objavljen 22.05.2006. u 13:34 sati.