Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/ulf

Marketing

Run a black carbon test on my jaw


Ponekad se divim glupostima koje ostavljam za sobom po netu. Prije par dana sam se vratio jednom starijem forumu nad koji se spustio već odeblji sloj digitalne prašine i čije sadašnje posjetitelje predstavlja tek pokoji zalutali trol… Mjesto izgleda tužno, a bilo je poprište toliko dobrih, smiješnih rasprava, ali i ponešto glupih svađa. U nekima od njih sam i sam sudjelovao, i to s ljudima koje danas poznajem i likom, a ne samo nickom (priznajte da kao i ja volite glupe rime zujo ).

Uglavnom, cijela ta potraga za ''prošlim ja'' uključila je jednu malu lampicu unutar moje glave i navela me na pomisao o zanimanju koje će se sasvim sigurno u sljedećih deset godina profilirati - a to je net-arheolog (vjerujem kako će marketinški stručnjaci smisliti neki catchier naslov, ipak je ovo 21. stoljeće). Siguran sam da već sad ima ljudi koji se bave prošlošću i nastankom neta, ali nisam siguran da li se time netko već bavi i profesionalno. No probajte zamisliti kao će to izgledati za 100 godina, ako je već sada net prostor takav kaos. Zbilja će nam biti potrebni istraživači koji će dane provoditi polako se krećući (u strah da ne potrgaju neki važan link) kroz stare baze podataka i pažljivo premještajući sve značajne fajlove u posebno sigurne memorijske jedinice. Informatologija možda napokon postane ozbiljan studij… wink

Zamislimo malo tu budućnost i u njoj dva naša net arheologa koji raspravljaju na kavici:

- Danas sam prateći onog anch_ia našao pravo blago. Srednjoeuropski forum s kraja 20. stoljeća…

- Nešto zanimljivo na njemu?

- Paaa… još uvijek ne znam. Raspravljaju o nekoj prastaroj glazbi. Trebat će mi dosta vremena kako bih obradio sve podatke. Da li misliš da bih na osnovu toga mogao dobiti neku stipendiju? Ipak je to značajan nalaz, mnogo toga bismo mogli naučiti o net običajima onog vremena…


Znam, smiješno. Ali uvjeren sam da će tako i biti. Jer uzmite samo u obzir kako se pažljivo čuva korespondencija slavnih osoba prošlosti. Ako su kojim slučajem bili i pisci – u rukama imamo i umjetničku vrijednost! Zamislite samo – ''Ivan Ivanović – rane forumaške godine''!

Pošto sasvim sigurno nećemo svi ući povijesne knjige/baze podataka, puno je vjerojatnije da će ti net-arheolozi većinu svog vremena provoditi obavljajući posao genealoga, istraživača obiteljskih stabala. Zapravo, to bi mogao biti i unosan posao, jer tko može odoljeti porivu da sazna kakvi su bili njegovi predaci u ''mojim godinama''? Bojim se kakvu će sliku neki moj budući (ahm!) potomak dobiti o meni…

Uglavnom, za kraj mali savjet - pazite što pišete na netu, nikad ne znate KAD će vas netko čitati…


Post je objavljen 19.05.2006. u 23:33 sati.