Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/flop

Marketing

benzin - uran - glupan

Svi se ovih dana raspričali o cijenama nafte i biodizelu. Situaciju najbolje opisuje, sada već legendarna Đuzelova rečenica: "Vijesti započinjemo dobrom viješću. Benzin neće poskupjeti."

Nije mi jasno kako jedna frizirana situacija poput ove oko Irana može toliko dizati cijene nafte i tržišta na noge. Kakve veze ima nafta koju crpimo u Hrvatskoj sa potencijalnom situacijom u Iranu? Apsolutno nikakve, ako izuzmemo interes NAFTNOG LOBIJA da cijena barela poskupljuje na svim tržištima, bez obzira na povezanost i odnose sa Iranom ili 11/9. Čini mi se da je u svemu tome ključna ova druga igra u kojoj poteze vuče kapital i profit, a sve više sam uvjeren kako je na sceni ustvari rat za preživljavanje valute kojom se jedinom trguje na svjetskom tržištu nafte - dolaru.

Tu sliku upotpunjuje neocons propaganda koja se okomila na iranski nuklearni program, iako u isto vrijeme sami propagiraju korištenje nuklearne energije. Na svijetu je trenutno u pogonu oko 450 nuklearnih reaktora (za proizvodnju struje), isključivo u zemljama bogatoga sjevera. Srž iranskoga nuklernog problema leži u pogonu za obogaćivanje urana, u kojemu će se, kako tvrde neoconsi, uran obogaćivati do 90% koliko je potrebno za nukove. Teheran je na ovu PPP (provokativnu propagandnu poruku) iz Bushevog tabora uzvratio tvrdnjom da je Iran već obogatio uran do 4,8 % (koliko se obogaćuje uran za civilnu upotrebu) te da ne namjerava ići dalje.

Pitam se jeli iranski nuklearni program isto ono što je za Saddama bio WMD? Povod za invaziju, kojega, naknadno se ustanovilo, nije bilo. Fantomski povod, za nimalo fantomski cilj. Okupiranje ogromnih zaliha iračke nafte na prvu se čini kao "pravi povod" za 2. Zaljevski rat, no očito se u ovom slučaju od šume ne vidi drvo.

Saddam je, prije Američke invazije, naftne koncesije počeo nuditi europskim tvrtkama, a ono što je najviše moglo zaboljeti naftom održavanu valutu je - burza nafte na kojoj bi cijene bile izražene u euru umjesto u dolaru. To bi automatski značilo smanjivanje zaliha dolara nauštrb eura u centralnim bankama, što bi realno dovelo do slabljenja virtualno jakog dolara. Izmišljen je WMD, Irak je srokan projektilima s osiromašenim uranom i zaboravljen je problem iračke burze nafte. Ustvari, zaboravljen je problem iračke nafte općenito, koja sada nesmetano ide u «jedino ispravnom smjeru.»

Danas iste namjere, glede burze, ima Iran. Ako Bush ne napadne Iran i Ahmadinedžad zaista pronađe investitore, početak prodaje iranske nafte za eure značiti će prestanak monopola dolara u naftnom biznisu. Ako se to dogodi pitanje je vremena kada će isto odlučiti Venezuela, Meksiko ili neke druge zemlje. Bila bi to teška vremena za najveću svjetsku silu. S druge strane, Hugo Chavez prijeti da će zatvoriti «naftne pipe» ukoliko dođe do napada na Iran. Dvije zemlje tako su još jednom potvrdile sve bliskije odnose, vjerojatno zato što ih spaja ista želja. A tek Fidel…


Post je objavljen 16.05.2006. u 15:33 sati.