Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/omei

Marketing

AIKIDO

Ratničkom vještinom sjedinite um i tijelo

Aikido se prakticira kao umijeće kvalitetnijeg življenja te korištenja neograničenog potencijala svemira i prirodnih zakona u životu


Možda vam se na prvi pogled učini da japansko ratničko umijeće i izbjegavanje sukoba nemaju mnogo toga zajedničkog, no upravo su to smjernice vještine pod nazivom aikido.

Riječ Aikido sastoji se od tri japanska znaka (Kanji): Ai - ujediniti; Ki - duh; Do - put. Posljednji znak od posebnog je značaja jer označava put ili filozofiju života.

Bit ratničkog umijeća nije obaranje protivnika pomoću sile

Aikido se sastoji od:

Image Hosted by ImageShack.us
tehnika sa mačem (ken) i štapom (jo)
Image Hosted by ImageShack.us
tehnika borbe bez oružja (taijutsu),


Korijeni aikida sežu sve do 9. stoljeća, ali je tek u prošlom stoljeću predstavljen široj javnosti kao zaokružena ratnička vještina ravnopravna karateu i džudu.
Aikido je od 1923. do 1941. bio poznat kao Aiki Bujutsu (jutsu - sistem borilačkih tehnika), ali je O-Sensei nakon Drugog svjetskog rata promijenio ime i principe Aikido-a, kako bi stvorio vještinu koja će povezivati ljude umjesto da služi međusobnom uništenju.Usprkos miroljubivoj filozofiji i inzistiranju na nenasilju, Aikido tehnike su izuzetno učinkovite i primjenjive. Vjerojatno se pitate kako izbjeći sukob ukoliko vam je nametnut, no oni koji vježbaju aikido objašnjavaju da on vodi prema stvaranju situacija i odnosa među ljudima u kojima se napad teško može dogoditi. Ako vam se ovo i dalje čini preapstraktno, pojednostavit ćemo.
Ciljevi aikida su: razvijanje ljubavi i njezina manifestacija kroz svijest i tijelo, spoznaja samoga sebe, usklađivanje pojedinca s okolinom te širenje ideje samorazvoja za dobrobit svih.




Instrumenti pomoću kojih učimo metodu japanskog ratničkog umijeća su naš um i tijelo.
Utemeljitelj aikida Morihei Ueshiba rekao je: 'Budo (put ratničkih umijeća) nije obaranje protivnika pomoću sile… istinski budo znači stopiti se s univerzalnom sviješću i čuvati mir u svijetu kroz častan, produktivan život, zaštitu i uzdizanje svih živih bića u prirodi.' Ukoliko se pitate kakve sve to veze ima s ratničkim umijećem, reći ćemo samo jedno – riječ je o itekakvom umijeću. Sastavni dijelovi treninga aikida su disanje, meditacija, ki vježbe, vježbe istezanja, vježbe i tehnike aikida. Disanje je, objašnjavaju, intimna veza između uma i tijela, i sve što nam se događa najvidljivije je u disanju. Ispravnim korištenjem dijafragme uči se kako opustiti tijelo i smiriti um.


Image Hosted by ImageShack.us
Meditirati pak podrazumijeva sjesti u opušten položaj 15-ak minuta te spriječiti akumulaciju stresa darujući to vrijeme kao odmor samima sebi. Čini se jednostavno, no pokušate li, vrlo je velika vjerojatnost kako ćete otkriti da je u današnje vrijeme tih 15 minuta mira postao teško dostižan luksuz. O vježbama ćemo samo reći da djeluju kako na tijelo, tako i na um, spomenut ćemo i da oni koji ih prakticiraju kažu da ih aikido opušta, smanjuje svakodnevni stres te da su nakon nekog vremena promijenili odnos prema sebi i prema drugima.



Post je objavljen 11.05.2006. u 20:12 sati.