Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/meteopehlin

Marketing








Trenutna slika s Platka 1111.m.n.v.


TRENUTNA VREMENSKA SLIKA


SATELITSKA SNIMKA


RADAR










MODEL ALADIN






TLAK SUTRA


TEMPERATURA NA 1500m VISINE


OČEKIVANE OBORINE


METEOGRAM ZA RIJEKU

Objašnjenje meteograma.
Meteogram se odnosi na slijedeća 84 sata. Bitno je za napomenuti da se ovdje radi o UTC vremenu dakle na vrijeme koje vidite u grafovima dodate još dva sata, da bi dobili naše vrijeme. (npr 6z = 8h, dakle +2 sata).
Meteogram se sastoji se od 7 grafova.
Objašnjenja grafova:
1. GRAF – TOTAL CLOUD COVER – govori nam kolika će biti prekrivenost neba oblacima, a izražava se u postocima (%).
2. GRAF – WIND SPEED – pokazuje nam kolika će biti brzina vjetra, a izražava se u čvorovima (knt).
3. GRAF – 2M RELATIVE HUMIDITY – pokazuje nam kolika će biti relativna vlažnost zraka, a izražava se u postocima (%).
4. GRAF – MEAN SEA LEVEL PRESSURE – pokazuje koliki će biti tlak na morskoj razini, a izražava se u hektopaskalima (hPa).
5. GRAF – 850 MB TEMPERATURE – pokazuje kolika će biti temperatura na 1500m, a izražava se u stupnjevima Celsiusa (°C).
6. GRAF – 2M TEMPERATURE sastoji se od dva dijela
a) 2M TEMPERATURE (PUNA CRVENA CRTA) – pokazuje nam kolika će biti temperatura na 2m visine.
b) 2M DEW POINT (ISPREKIDANA CRVENA CRTA) – pokazuje kolika će biti točka rosišta na 2m visine, a izražava se u stupnjevima Celsiusa (°C).
c) Točka rosišta je važna zbog prognoziranja magle. Ukoliko su PUNA CRVENA CRTA i ISPREKIDANA CRVENA CRTA IZJEDNAČENE, MOŽEMO OČEKIVATI MAGLU.
7. GRAF – TOTAL PRECIPITATION – pokazuje kolika će biti ukupna oborina, a izražava se u milimetrima (mm).


PROGNOZA OSJETA UGODE - RIJEKA (DHMZ)


HRVATSKA


BIOMETEOROLOGIJA - INDEKS OSJETA UGODE (DHMZ)
Osjet ugode čovjeka uvjetovan je toplinskom ravnotežom između tijela i okoline, a ovisi o nizu meteoroloških i nemeteoroloških čimbenika. Na nemeteorološke čimbenike osjeta ugode, kao što su aktivnost ili odjevenost, čovjek može u većoj ili manjoj mjeri utjecati. Međutom, ne može promijeniti utjecaj atmosfete u kojoj živi. Zato posebnu pozornost valja posvetiti meteorološkim faktorima koji utječu na osjet ugode.

Uz temperaturu, koja zasigurno ima vrlo važnu, ponekad i presudnu ulogu, na osjet ugode utječu i strujanje zraka, njegova vlažnost i zračenje Sunca i okoline. Strujanje zraka pospješuje odvođenje topline s površine tijela. Zato vjetar ljeti može ublažiti osjećaj vrućine, a zimi pojačati osjet hladnoće. Jedan od vrlo učinkovitih načina obrane organizma od prekomjernog zagrijavanja jest znojenje, jer se isparavanjem znoja s površine kože troši toplina, pa se time tijelo hladi. Međutim, o kolčini vlage u zraku ovisi i njegova sposobnost da primi vlagu isparenu s tijela. Ako u zraku ima mnogo vlage, isparavanje znoja bit će otežano. Zato su visoke temperature i velika vlažnost ljeti vrlo neugodne i javlja se osjet sparine.

Za ocjenu osjeta ugode ovdje se koristi kombinirani biometeorološki pokazatelj, tzv. indeks (toplinske) ugode koji se izračunava iz podataka vanjske temperature zraka, relativne vlažnosti zraka i brzine vjetra. Osjet ugode klasificiran je u devet kategorija: od iznimno hladnog, kojemu je pridijeljena oznaka -4, preko ugodnoga s oznakom 0, do iznimno vrućega s oznakom +4. U tablici je uz svaki pojedini osjet ugode naznačena i odgovarajuća oznaka te odjeća koja se preporuča da bi se ljudski organizam zaštitio od nepovoljnih atmosferskih utjecaja.

Naznačene preporuke odnose se na okolnosti u "hladu" (nismo izravno izloženi sunčanim zrakama) i kada ne mirujemo nego hodamo brzinom 3.2 kilometra na sat, što bismo mogli smatrati laganom šetnjom.

Na karti je za različita mjesta u Hrvatskoj prema prognoziranim vrijednostima osjeta ugode u 12 sati UTC tekućega dana prikazana preporučna odjeća, a na grafikonu dnevni hod osjeta ugode za tekući i sljedeći dan. Prognoza osjeta ugode temelji se na meteorološkim podacima prognoziranim prema prognostičkom mezomodelu Aladin-Hrvatska.






Post je objavljen 08.05.2006. u 12:22 sati.