Smetlišna vrata
Smetlišna vrata, o imenu
Iako su se ova vrata, uz ona Jafska, možda i najviše promijenila tijekom povijesti, nemamo mnogo podataka o tome što se oko njih događalo od 16. stoljeća kad su izgrađena.
Njihov današnji izgled tek nam približno dočarava izvorni oblik Smetlišnih vrata. Prolaz kroz njih morao je biti prilično uzak, pa vjerojatno nije trebao dati prostora velikomu prometu.
Dok prolazimo ovuda dobro je upraviti pogled prema gore i vidjeti reljefne ukrase iznad vratiju. Vidimo da je luk koji se nad njima nalazi uži od samog otvora vrata. Vrata izgrađena u 16. stoljeću nisu mogla biti šira od toga luka, a mogla su doista služiti kao neki pomoćni prolaz, nikako kao jedan od glavnih ulaza u grad.
Proširenje je već iz modernoga doba. Naime, u razdoblju od 20 godina, između 1947. i 1967. godine, ovaj dio Jeruzalema pripadao je Jordanskome Kraljevstvu, a glavni i dotad najprometniji ulaz u grad sa zapadne strane, Jafska vrata, vodio je prema »ničijoj zemlji.« Jordanski je kralj stoga odlučio proširiti ova vrata kako bi se kroz njih otvorio još jedan kolni ulaz u grad.
I danas ovuda prolazi cesta korisna, na primjer, za potrebe policije, koja se mora naći u blizini Zapadnoga zida.
Široki prolaz služi i u druge, manje jasne svrhe.
Cesta koja prolazi s vanjske strane gradskih zidina može biti prilično prometna, a uz zidine se parkiraju brojni autobusi što ovamo dovoze velik broj onih koji žele stići do Zida.
Tako je to na dijelu koji se uzdiže prema brdu Sion i Sionskim vratima.
Tako je to i na dijelu koji se, podno džamije Al-Akse, spušta prema potoku Cedronu, u podnožju Maslinske gore.
Nešto toga prometa, osobito linijski autobusi, prođe i kroz vrata, a svoje putnike ostavi pred ovom modernom konstrukcijom. To nije nikakav autobusni kolodvor, nego mjesto sigurnosne kontrole.
To je samo jedna od nekoliko kontrolnih točaka na prilazu »Zidu plača.« Tkogod želi onamo stići, mora proći kroz ovu kontrolu.
Smetlišna vrata, završni detalji
Post je objavljen 06.05.2006. u 08:30 sati.