Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/frogbros

Marketing

Evil Dead 3: Army of Darkness (1993)

Zla Smrt 3: Vojska Mraka (1993)

Produkcija: Renaissance Pictures/De Laurentiis Communications
Režija: Sam Raimi
Scenarij Sam i Ivan Raimi
Producenti: Robert Tarpet i Bruce Campbell
Šminka: Alterian Studio (nadgledao Tony Gardner) i K. N. B EFX Gruop
Vizualni Efekti: Intorvision Inc. (nadgledao William Mesa)
Nadglednik mehaničkih efekata: Vern Hyoe
Muzika: Joseph LoDuca i Danny Elfman (tema "March of the Dead")

Glume: Bruce Campbell…….Ash
Embeth Davidz……..Sheila
Marcus Gilbert……...Lord Arthur
Richard Grove………Duke Henry the Red
Ian Abercrombie……Wiseman

Film je pušten u kina 19. 02. 1993 godine
Trajanje: 81 minuta / 96 minuta (verzija Director's cut)
Buđet: 12 miliona $
Zarada: 20 miliona $
Nagrade:
1993 godina
- osvojio nagradu kritike za najbolju režiju i zaradio nominaciju međunarodne filmske nagrade za filmove fantazije za najbolju režiju (Fantasporto), Porto
- osvojio Zlatnog Gavrana (Golden Raven Award) na međunarodnom festivalu filmova fantazije u Briselu
- nominiran za glavnu nagradu Avoriaz filmskog festivala fantastike (Sam Raimi)
1994 godina
- osvojio Saturn za najbolji horor film i također zaradio nominaciju Saturn za najbolju šminku

Image and video hosting by TinyPic
"Buckle up Bonehead. 'Cause you're goin' for a ride!!"

SADRŽAJ:
«- Pošto je u drugom dijelu Ash bio usisan kroz vremenski portal on se nađe u 14. stoljeću (točnije negdje na početku 1300 godine) i to niti manje niti više u srednjovjekovnoj Engleskoj (barem tako navodi engleska vokacija glavnih glumaca). Ubrzo biva zarobljen od strane Gospodara Artura (ne nije onoga iz vitezova okruglog stola) i njegovih vitezova, koji ga zabunom zamjene za jednog od svojih zakletih neprijatelja, ljudi Crvenog Henrika. Skoro izgubivši glavu u borbi protiv Deaditesa, ipak se dokazuje i daje nadu svim ljudima u Arturovom dvorcu da je on prema drevnoj legendi 'onaj koji je pao sa nebesa koji će ih osloboditi terora Deaditesa' tzv. oslobodioc od zla. Nevoljko pristaje na zadatak koji mu je povjerio jedan od Arturovih mudraca (Ian Abercrombie aludira na Merlina):
- da se dokopa na nesvetom mjestu demonske knjige Necronomicona – Knjige Mrtvih, koja će ljude osloboditi zla zauvijek, a našeg heroja Asha vratiti u njegovo stoljeće, te prije nego što knjigu uzme mora izgovoriti magične riječi: «Clatto, Verata, Nicto».
Ulaz u to iskušenje će ga navesti na mnogobrojne 'akcije' za vlastiti život, a koje ukljućuje bijeg od našeg starog znanca kandarijskog demona koji opsjeda ljude, minijaturne Ash gnome s one strane ogledala, te na kraju protiv svog najvećeg neprijatelja koji ga je već jednom skoro zadavio u drugom dijelu – Zlog Asha. Na kraju krajeva uz mnoge pripetije uspijeva se domoći demonske knjige, no zaborava krivo izgovara magične riječi koje mu je mudrac dao i tad otvara kletvu koja budi – Deadite.
Sada Ashu ne preostaje ništa drugo nego da opet postane herojem, te se protiv vojske mraka na kojoj je Zli Ash bori svim primjesama koje mu nudi njegov Oldsmobile, skračen dvocijevka, motorna pila i znanost 20. stoljeća. Hoće li i po treći put Ash uspjeti pobijediti zlo i vratiti ga nazad u mračne ponore druge dimenzije, te vratiti otetu djevojku Shielu, koja je upala pod zle čini Zlog Asha i vratiti se u svoje doba ili će se Zli Ash dokopati Necrnomicona i osuditi svijet na vječni mrak?»

RECENZIJA:
«- Treći i za sada posljednji film iz «Evil Dead» serije. Za razliku od prošla dva nastavka ovaj film gubi onaj jezoviti i krvaviji dio, te gore scene u potpunosti nestaju, no iako Raimi prelazi onaj magični balans jeze, krvi i crnog humora (gdje ovo dvoje potpuno nestaje, a crni humor se pretvara samo u humor) i cijeli film pretvara u avanturističko-fantazijsku slapstick komediju za široke mase. Mogao bih se izraziti i ovako :
«The Three Stoogesa» (legendarna humoristična serija) upoznaju «Jasona i Argonaute» (1963). Većina fanova je bila pomalo razočarana što «Army of Darkness» ne dijeli onu napetost i neizvjesnost kao prošla dva dijela (pogotovo prvog filma), no za mene je to ipak također pun pogodak, jer se Bruce Campbell dokazao i kao veliki akcijski junak (Stallonea pojeo za ručak, dok mu Arnie i Bruce mogu pozavidjeti na one-linerima) i kao odličan komičar (Jim Carrey mu po komici i grimasama lica nije niti ravan). Sam film je posveta starim Hollywoodskim fantazijskim klasicima koji su se snimali 60-tih godina poput gore navedenog Jasona i recimo avanture legendarnog Sinbada moreplovca, te ponajviše ocu specijalnih efekata Ray Harryhausenu.
Zahvaljujući pametnoj upotrebi i kombinaciji živih glumaca, lutaka i pogotovo (za mene) uvijek živopisne i lijepe stop-animacije Sam je vrlo dobro zgotovio sve te elemente u jednu vrlo lijepu i živopisnu fantazi priču i tako svima nama koji smo kao mali zamišljali što bi bilo kad bi današnji čovjek napravio u srednjem vijeku da ima oružje modernog doba dao odgovor.
Ovdje opet svojim bravurama Campbell iznosi cijeli film na svojim leđima, te tako nas u svakoj svojoj sceni zna nasmijati do suza, a u akcijskim scenama nam dao da maksimalno uživamo (mogao bih reći i da je oživio duh starih akcijskih junaka poput Douglasa Fairbanksa i Errola Flynna, koji su i uz to što su bili akcijski junaci bili i slamatelji ženskih srdaca). No, ono što se najbolje ispoljuje od svega na filmu su tzv. one-lineri (ravni Gruchu Marxu), koji su tako legendarni da je svaka izgovorena riječ iz Ashovih usta postala najkorišteniji 'quotesi' kod mnogih ljubitelja sedme umjetnosti, a sam film se svrstava kao najbolji po tom pitanju. Isto tako POV kretnje kamere su isto tu (recimo najviše što mi se je ovaj put svidjelo jeste kad kandarijski demon želi razvaliti vrata vjetrenjače u koju se sakrio Ash i kad se pojavi prva opsjednuta vještica u dvorcu tijekom razgovora mudraca i Asha, te let strele, vilice i zapaljive vreće baruta). Pošto film ima dvije verzije UK i USA (razlika je u sceni u vjetrenjači i sam kraj filma).

"-Sure, I could have stayed in the past. I could have even been king. But in my own way, I 'am' king".
Image and video hosting by TinyPic " - Hail to the king, baby!"

Dva alternativna završetka:
UK verzija – «Ne stavljaj mi prljave kosti u usta» one-liner dodatak, te ima duži pokop lošeg Asha ima i po meni ljepši kraj (vrlo depresivan ako se smijem tako izraziti), a to je kad Ash zabunom završi u dobu nakon post apokaliptičnom dobu
USA verzija – duža scena u vjetrenjači kad Asha napadnu mali Ash duplikati (točnije London Bridge scena) te također one-liner «Good, bad..» (umjesto UK verzije «Nisam toliko dobar.»), te sami kraj filma gdje Ash ipak završava u svom dobu i opet bude zaposlen u jednoj od S-Mart trgovina (sjajna dva one-linera, pogotovo onaj «Trebao sam biti kralj..»

Što još reći za ovaj film nego onaj tko ga nije gledao da ga obavezno pogleda, onaj tko voli komedije uživat će, također će uživati onaj koji voli fantasy filmove, a jedini tko bi se mogao razočarati u ovaj genijalni film su oni koji očekuju ugođaj i 'gore' scene prvog dijela.»

Zanimljivosti u vezi filma (Trivia):

1) Primjerak horor časopisa «Fangoria» vidi se u sceni kad Ash otvara prtljažnik svog automobila.
2) Cameo pojave: Bridget Fonda kao Ashova djevojka Linda, kao «fake shempovi» William Lustig (Maniac Cop, Uncle Sam), Dan i Charlie Campbell (otac i brat našega Brucea), Patricia Tallman kao opsjednuta vještica (Barabara iz NOTLD 90'), Ted Raimi glumi čak 4 lika (kukavički ratnik, čovjek koji viče «možeš računati na moj čelik», mačevalac sa povezom preko oka i činovnik S-Marta).
3) Magične riječi koje Ash mora izgovoriti da bi uzeo Necronomicon sa groblja «Clatto Verata, Nicto» je posveta «Klaatu, Barada, Nikto» riječi koje su upotrebljene za komandovanje robotom Gortom u filmu «Dan Kada je Zemlja Stala / The Day When Earth Stod Still» (1951)».
4) Oldsmobile u filmu je pravi automobil Sama Raimija.
5) Ima negdje i alternativna verzija scene gdje Deadite drži odsječenu glavu kukavičkog ratinka (Ted Raimi)
6) «The Spinach shin» rečenica kojoj se Ash obraća Mudracu, je posveta istoj rečenici u seriji «The Thre Stooges» iz 1949 godini epizodi «Malice in the palace».

THE SCENA:
Image and video hosting by TinyPic "Ash i kosturi"
«- Zapravo ih ima tri legendarne koje bi se u toj gomili odličnih scena moglo izdvojiti, a to su Ash u vjetrenjači i Ash i tri Necronomicona, te scena koja odmah dolazi poslije – scena sa Ashom i kosturima).»
Image and video hosting by TinyPic BLAAAMM!!
Image and video hosting by TinyPic
"Good. Bad. I'm the guy with the gun."





Post je objavljen 06.05.2006. u 14:15 sati.