Zla Smrt : Knjiga mrtvih (1981)
Produkcija: Renaissance Pictures
Režija i scenarij: Sam Raimi
Spec. efekti: Bar Pierce
Maska: Tom Sullivan
Muzika: Joseph LoDuca
Producenti: Robert G. Tapert i Gary Holt
Nagrade:
1982 godina
- dobitnik nagrade Clavell de Plata za najbolje specijalne efekte (Tom Sullivan)
- nagrada međunarodnog kritičarskog žirija (Katalonija, Sitges, ŠPA) Sam Raimi
1983 godina
- dobio nagradu Saturn za najbolji niskobuđetni film
Glume: Bruce Campbell…..Ashley J. «Ash» Williams
Ellen Sandweiss…..Cheryl
Betsy Baker……….Linda
Sarah York………..Shelly
Hal Delrich………..Scott
Film je pušten u kina 01. 01. 1983 godine.
Trajanje: 85 minuta
Buđet: 375 000 $
Zarada: 27 miliona $
SADRŽAj:
« - U južnim planinama Tennesseea pet studenata preko vikenda odlazi u napuštenu kolibu u udaljenom dijelu šume. U kolibi pronalaze kazetofon i «Naturan Demanto» - «Knjigu Mrtvih», stvari koje su pripadale profesoru Julianu Knowbyu. Knowby je profesor drevne egipatske mitologije na Dextin sveučilištu, koji je uspio odgonetnuti neke dijelove knjige i na kazetofonu je ostavio zvučni zapis o prizivanju drevnih demona. Pustivši zvučni zapis oni ne znajući oslobađaju demone. Demoni zaposjedaju jednog po jednog studenta i pretvaraju ih u groteskne spodobe željne rješavanja života jedinog preživjelog – Asha. Hoće li Ash preživjeti noć i dočekati zoru? Hoće li demoni uspjeti opsjesti i njegovo izmučeno tijelo?»
RECENZIJA:
« - Davne 1979 godine grupica mladih oportunista započinje snimanje niskobuđetnog horor filma pod imenom «Zla Smrt». Filma koji će poput Georgeove Romerove «Noći Živih Mrtvaca» (1968) ili «Teksaškog Maskara Motornom Pilom» (1974) Tobea Hoopera izmijeniti žanr strave i užasa u potpunosti. Sam Raimi je tad bio samo 23-godišnji sanjar sa vrlo velikom vizijom, koji je želio što prije ostvariti i predočiti na filmsko platno. Zato sa prijateljima snima 30 minutni 8 milimetarski pilot film: «Within the Woods». Film je koštao 1 600 $ i sastojao se od sedam stranica scenarija, a glavni glumci su bili Samovi prijatelji od djetinstva Bruce Campbell i Ellen Sandweiss.
Sam se nadao da će tim promotivnim filmom uspjeti prikupiti dosta novaca od investitora da bi mogao snimiti dužu verziju. Pošto napokon uspije prikupiti dovoljno novca započinje snimanje. Završetkom mučnog snimanja i prvom pojavom u kinima film počinje odmah zadobivati kultni status.
Prvo što se kod filma zapaža je ekstremno kreativni i vrlo efektivni rad kamere. To se najbolje opaža u zadnjih petnaest minuta filma, gdje kamera dočarava svu jezu i klaustrofobiju u vrlo vrlo napetim trenutcima. Kamera je snimala pod kutem od 45 stupnjeva i lijepo dočarava kako Ash polako gubi razum. Filma je skoro istinito prenio slikama ono što se prije pričalo po logorovanjima, kao strašne priče ili urbane legende. U filmu gledatelj ne zna koji će lik uopće preživjeti nametnute im strahote, pa tako možemo reći da je ovo ozbiljan horor film koji straši u svakom trenutku, a u svakoj sceni se osjeća jeza i napetost. Definitivno film sa puno naboja i vrlo depresivne energije, te najozbiljniji od sva tri dijela (svakako najodvratniji u pogledu 'gore' scena).
Zanimljivosti u vezi filma (Trivia):
1) Originalni naziv za «Zlu Smrt» je bio «Knjiga Mrtvih», ali je producent Irvin Shapiro promjenio naslov bojeći se da će gledatelje odbiti film koji u naslovu ima sličnosti sa književnom literaturom.
2) Film je trebao biti snimljen za 7 tjedana, no snimanje se produžilo na 11.
3) Kada Ash i Scott pronalaze kazetofon i «knjigu Mrtvih» na zidu se vidi rasparani plakat filma «Brda Imaju Oči» (1978).
4) Nakon završetka glavnine snimanja zime 79-80, većina glumaca su napustila produkciju. Ipak, još je toga trebalo za snimiti da bi film bio gotov. Većinu drugoga dijela, u zamjenu za glumce koji su otišli su odglumili statisti (tzv. shemps), dok je Bruce Campbell ostao i nastavio snimanje (nema legednda je!!).
5) Film je snimljen u stvarno napuštenoj kolibi (Morristown, TN), koja je nekoliko godina kasnije misteriozno izgorjela.
6) Glas prof. Knowbya na vrpci kazetofona je glas Boba Doriana, poznatog gosta Američkih filmskih klasika.
7) «Zla Smrt» je označen među prvim filmovima koji je dobio etiketu u Velikoj Britaniji kao «Vide Nasty».
8) Campbellov i Raimijev prijatelj Andy Grainger je obadvojici dao prijateljski savjet: «- Momci, bez obzira na sve učinjeno održavajte da se krv slijeva ekranom». Njemu u čast snimljena je scena «krv na projektoru».
9) Iako Ashovo prezime nikad nije spomenuto u nijednom od tri filma, Sam i Bruce su se zabavljali time da ga zovu «Ashley J. Williams».
10) U prvoj sekvenci kada se zlo kreće uokolo, u stvari Bruce gura Sama, dok je ovaj snimao tu scenu.
11)Smjesa kukuruza je korištena kao iznutrice opsjednutih ljudi/demona.
12) U Njemačkoj je film pušten u isto vrijeme i u kina i na VHS-u, da bi se izbjegli problemi oko cenzure. Nedugo nakon toga je zabranjen, no do zabrane je dominirao među prvih 10 u nekoliko tjedana nakon puštanja. Film je još zabranjen u kinima.
13) Vriska B. Campbella na kraju filma je stvaran (iako su kasnije to njih dva opovrgnuli), jer
se S. Raimi zaletio biciklom u njega, želeći stvoriti što realniji 'Evil camera' efekt.
14) Koliba u stvarnosti nije imala podrum. Scene sa podrumom su snimane u Raimijevoj garaži . U sceni kada studenti silaze u podrum, odrezan je dio poda. Iskopana rupa je bila dovoljno duboka, pa su u nju mogli staviti ljestve.
15) Scena Cherylinovog silovanja je zabranjena u nekoliko zemalja, među kojima su bili: Finska, Njemačka i Engleska.
16) Režiserovo trademark: Oldsmobile Delta 88'.
17) U otvorenom ormaru se vidi majica sa natpisom «Tamakwa». Raimi je kao dijete išao u kamp «Tamakwa».
18) Sam je koristio bijelu tekućinu (2% mlijeko)koja je izlazila iz ustiju opsjednutih da prikaže kako ti isti opsjednuti nisu više ljudi. Uz to MPAA mu nije mogla dati oznaku «X».
19) Bruce je uganuo članak tijekom snimanja (zapeo za korijen stabla, dok je trčao kroz obronak), a Sam i Tarpet su ga bockali po ozlijedi sa štapovima, što je proizvelo da bruce u nekim scenama zapravo šepa.
20) Jedna od skica u «Knjizi Mrtvih» dolazi od slike Williama Blakea «Veliki Crveni Zmaj i Žena Ogrnuta Suncem».
21) Betsy Baker (Linda) je izgubila obje trepavice prilikom skidanja kalupa za masku sa lica.
22) Tijekom scene kad je Linda opsjednuta, majstor šminke je želio da ona ima lice poput zmijolikog bića, što se može vidjeti kad ju Ash odvuče van kolibe (snimljeno prije scene jezivog pjevanja) izgled je bio više zelenoliki, ali su oni to promijenili u lutkarski zli izgled.
23) Tijekom scene kad opsjednuta Linda pokušava ubiti Asha bodežom, Betsy Baker nije imala pojma gdje je Bruce u to vrijeme. Njene teške, bijele kontaktne leće sprječavale su je da ga vidi, pa se on doslovno borio sa slijepom glumicom.
24) U originalnom scenariju svi likovi su trebali pušiti marihuanu, dok su preslušavali traku. Glumci su to i pokušali, no snimanje je poslije toga bilo nemoguće, pa se scena snimila bez opojnih droga.
THE SCENA:
«- Kad Lindu siluje šuma je jedna od najbrutalnijih scena ikada u filmskoj povijesti…»
UTJECAJ: Equinox (1969) i djela H. P. Lovecrafta.
Post je objavljen 02.05.2006. u 00:02 sati.