Još jednom se moram osvrnuti na emisiju „Otvoreno“ od prije neki dan kad se raspravljalo o INA-inoj eskapadi sa cijenama benzina u kojoj su lažno pokušali prikazati benzin Super 95 kao gorivo koje troši više od 70% automobila.
No ovog puta tema nije benzin već izjava Radimira Čačića koja je prošla prilično nezapaženo da se Hrvatska mora riješiti ovisnosti o nafti i početi graditi nuklearke. Takvom svojom izjavom Čačić je pokazao da otvoreno zastupa nuklearni lobi koji pod svaku cijenu želi ponovo graditi nuklearku u Hrvatskoj.
Kao argumentaciju za gradnju nuklearne elektrane često slušamo da su obnovljivi izvori energije poput sunca i vjetra minorni i da ne mogu zamijeniti jednu nuklearku. I onda danas pročitam ovo…
Završetkom gradnje vjetroelektrane kod Šibenika i s postojećom vjetroelektranom na Pagu Hrvatska će raspolagati sa 21 vjetroturbinom ukupne snage 16,8 megavata i godišnjom proizvodnjom struje od 47.000 MWh. Planirana je gradnja još dviju vjetroelektrana na Visu i jedne kod Obrovca, a u Hrvatskoj postoji stotinjak lokacija za vjetroelektrane ukupne potencijalne snage 600 megavata, što odgovara snazi nuklearne elektrane Krško.
Samardžić je također napomenuo kako se cijena izgradnje vjetroelektrana u svijetu prosječno kreće na razini milijun eura po megavatu, što bi značilo da bi nadomještanje električne energije koju Hrvatska dobiva iz NE Krško Hrvatsku koštalo oko 350 milijuna eura... www.business.hr
350 milijuna Eura je 7 Dinamovih stadiona ili možda bolje rečeno, Slovenci su za hrvatsku polovicu NE Krško ponudili nekih 130 milijuna Eura. Ako slovenci nude toliko, onda to znači da polovica vrijedi bar 180 milijuna Eura. Dakle cijela elektrana stara 20 godina vrijedi koliko i sve potencijalne vjetroelektrane.
Kad sve to zbrojimo i oduzmemo, dolazimo do računice da bi izvor energije ekvivalentan NE Krško dobili za manje novaca nego kad bi gradili novu nuklearku. I kad onda još uzmemo u obzir da vjetroelektrane zahtijevaju puno manje održavanja, nimalo ne zagađuju okoliš niti ikako mogu u grozit okoliš postaje vrlo jasno da nuklearka nema ni jednu prednost.