Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/jja

Marketing

Peeling 2. dio

Prosli put smo obradili mehanicki peeling, a danas obradjujemo kemijski.

Osnovno je odluciti se zelite li AHA ili BHA proizvod.

AHA ili apha hydroxy acid je popularnija od BHA ili beta hydroxy acid jer je prva predstavljena trzistu i to Avonovom Anew linijom davne 1992 godine. Ima samo jedna BHA naime salicilna kiselina ali nekoliko AHA verzije kao sto su glikolna, mlijecna, citrusna itd. kiselina. Od ovih ipak se glikolna i mlijecna kiselina najcesce koriste u kozmetici zbog svog svojstva najboljeg prodiranja u kozu. Sto kemijski eksfolijansi cine je - odlijepe gornji sloj koze, pomazu obnovu stanica i time dozvoljavaju novim, zdravim stanicama da se probiju na povrsinu. Glavna razlika ovih dviju grupa kemijskih eksfolijanata je da BHA ima bolju sposobnost prodrijeti kroz masnocu, znaci uspjeti ce odtcepiti i poru a ne samo povrsinu koze.
Fundamentalna razlika (a ujedno i smjernica koje proizvode cete koristiti za svoju kozu je) da je AHA topiva u vodi a BHA topiva u masnoci. Ovo je pojednostavljena verzija, jedan kemicar kad ovo procita ima prigovor strucne prirode i poceti ce vam objasnjavati da stvari bas i nisu TAKO jednostavne i da sve ovisi o duzini strukture odredjene kiseline, ali mi ne zelimo postati kemijski strucnjaci nego nauciti izabrati pravu kremicu za sebe zar ne? Ne pitajte me KAKO znam sto bi jedan kemijski strucnjak zamjerio mom tekstu wink Zamjerio bi mu svojevrsnu povrsnost, ali ja ovo ne pisem za znanstveni simpozij neku za siroku publiku kojoj zelim da me razumije!
Dakle ta unikatna sposobnost BHA da prodre kroz masnocu u poru zapravo pomaze u borbi protiv pristica, akni, mitesera i inih zala. AHA ne moze proci kroz taj sebum ili moze u minimalnoj mjeri tako da su AHA proizvodi prikladniji za osobe koje imaju cisti ten ali recimo imaju tragove nepromisljenog suncanja, neke poremecaje pigmentacije (recimo nakon trudnoce) i slicno.
No ponekad su kemicari ipak u pravu cerek i stvar bas i nije tako jednostavna, naime nije dovoljno imati PRAVI sastojak u kozm. proizvodu nego ga imati i u pravom omjeru i jos uz to uh pravi pH.

AHA funkcionraju najbolje u koncentraciji od 5-8% i sa pH izmedju 3 i 4 dok BHA radi najbolje u koncentraciji 1-2% i sa pH izmedju 3-4

Jos nesto, danas je jako "in" stavljati te kemijske pomladjivace u sve i svasta pa vam se lako moze dogoditi da imate tih supstanci i u toniku i u kremi i u jos kojecemu i samim time previse ogulite kozu. Dovoljno vam je samo jedan proizvod na bazi istoga i OBAVEZNO SPF pored svega.
Ako koristite kemijski eksfolijant ali ne i SPF zastitu, prije ili kasnije cete dobiti neki poremecaj pigmentacije, koji doduse nije nerijesiv ali vam niti ne treba, zar ne?

Isto je vazno gdje tocno na listi sastojaka stoje AHA i BHA, recimo za AHA je pozeljno da je na 2 ili 3 mjestu (pravilo od 5-8%) dok BHA moze stajati i negdje oko sredine liste.
Obje supstance imaju svojstva vezanja vode pa uz to sto rade peeling ujedno i vlaze kozu.

Pitanje- koliko cesto- je individualna stvar i to morate otkriti sami. Recimo ja koristim BHA losion svaku vecer i otad nemam onih PMS pristica vise, nema mitesera, nema nicega. Jednako tako ne morate nanositi na cijelo lice, mozda je vasa problem zona samo celo? Ili mozete nanositi samo jednom tjedno.
Nema tu pravog i krivog nacina, vasa koza ce sama signalizirati sto treba.

Paradoks je da iako BHA prodire dublje zapravo je manje iritantna za kozu nego AHA i to zbog svoje veze sa aspirinom. BHA kao salicilna kiselina je derivat acetilsalicilne kiseline a to je tehnicko ime za aspirin. A aspirin opet ima protuupalna svojstva. Zato smo si za vrijeme rata kad nije bilo nicega sto zivot znaci (dakle solidne kozmetike) u krainjim nuzdama otapale aspirin u zlici vode i time mazale pristic koji bi do jutra bio jos samo jadno sjecanje na upaljenu bubuljicu vecer prije. Ujedno je ova metoda EFEKTIVNIJA od svih onih skupih kremica kao sto je on the spot od clinique-a, ali kozmeticka industrija ne zeli da vi pribjegnete JEFTINIM rijesenjima.;-)

Evo par primjera gdje je omjer kiseline i pH uspjesno spojen u jedan solidan proizvod:
1.Neutrogena- Rapid Clear Defense Face Lotion 7,40 eura za 45 ml sa salicilnom kiselinom 2%, ne bi nanosila na cijelo lice nego samo na pristice a nikako na podrucje oko ociju i
2.Clinique Acne Solutions Emergency Gel Lotion 13,50 eura za 15 ml, imala sam njihov on the spot gel, meni je vise pomoglo cisto ulje cajavca a kosta neusporedivo manje i izaziva manje iritacija
3.Mary kay-Acne Treatment Gel 45 ml za 8 eura sa 5% benzoyl peroxidom
4.BeautiControl (Tupperware-ova firma) kataloska prodaja All Clear Outta Sight Nighttime Clearing Complex 30 ml za 14,00 eura 2,3% bezoyl peroxide, povrsinski dezinfikator
5.Oxy-Balance Acne Treatment for Sensitive Skin,Vanishing 5% benzoyl peroxide neiritirajuci 5,00 dolara za 30 ml a ako vam je draza blaza formula i natopljene blazinice onda Stridex Benzoyl Peroxide Powder Pads sa 2,5% koncentracijom i 28 pads za 6,50 dolara a zaista snazan proizvod i samo za ozbiljne probleme ili on the spot primjenu od Clearasil Total Control Crisis Clear UP sa 10% b.p. i 30 ml za 9,00 dolara.
6. Neutrogena On the Spot 2,5 % Benzoyl Peroxide oko 7 dolara za 20 ml
7. Amway Alpha Hydroxy Serum Plus 6% koncentracija za 40,00 dolara za 30 ml, odlicna stvar ali ima i jeftinijih a istih svojstava
8. Neutrogena –(AHA) Healthy Skin Face Lotion 12,00 eura za 75 ml i 8% glikolne kiseline a ima i verzija sa 5% za osjetljivu kozu
9. naravno moja omiljena firma, Paula Begoun kozmetika i njeni AHA ili BHA proizvodi za 16 dolara imate 118 mililitara a proizvod ce vam trajati mjesecima!
10.najbolji AHA exfoliant na trzistu je Lac-Hydrin Five Lotion ili 12 Lotion prvi je 11 dolara za 240 ml 5% mljecne kiseline dok ovaj 12% ide samo na recept


Napominjem ako nesto MENI nije odgovaralo to jos uvijek ne znaci da je to los proizvod, sasvim je moguce da vi s time napravite sasvim drugacija iskustva! Kozmetiku koje nema u Europi narucim preko drugstore.com-a recimo dvaput godisnje, s time da si tjednima prije toga radim listu cega mi je usfalilo i kad platim i dostavu i carinu jos uvijek imam solidan proizvod za manju cijenu nego da sam ovdje platila neko zvucnije ime a losiji proizvod.

Estee Lauder je bila prva "drugstore" firma koja je lansirala AHA, mozda se netko sjeca proizvoda Fruition. U svakom slucaju da se prisjetimo price o vaznosti omjera kiseline, napravili su proizvod sa 2% AHA i kao takav je bio potpuno neefektivan. Onda su to sljedece sezone povukli s trzista i izbacili a sto drugo nego IMPROVED verziju istog i nazvali ga Fruition Extra. Zapamtite, kozmeticke firme nece nikad priznati da su napravili greske u koracima i da ste vi te njihove greske jos i skupo placali i vjerno nanosili na lice ali kad sljedece sezone izadje popravljena verzija (a ovo se dogadja iz godine u godinu najzvucnijim imenima) postojeceg proizvoda, znaci onaj prvi nije bio dobar.

Ili jos jedno moje iskustvo- od Clinique Total TurnAround ima 1% BHA ali pH preko 5 i u tom omjeru nece, da se malo naslaim s naslovom, OKRENUTI NISTA naglavce, osim vaseg novcanika. Kad sam ja kupila tu kremu kostala je oko 45 eura a vjerujem da u medjuvremenu nije pojeftinila.

Dio vas koje zanima kozmetika i kako izvuci cim vise iz nje za svoju dobrobit je svakako cuo da ima i vrlo visokih koncentracija AHA kiselina recimo 10%, 20%, 30%.
Jasno nam je, cim veca koncentracija tim veci rizik iritacije koze i burne reakcije i ti koncentrati su u pravilu koristenju od strane strucnog osoblja i trebali bi imati licencu za koristenje istog. Jednako kao sto necete doma sami raditi pramenove, ili hocete ali onda potrositi jos tri takve svote na rehablitaciju istih i svjedno imati ostecenu kosu- jednako tako vam savjetujem da takve visokokoncentrirane tretmane ne radime doma- iako je iskusenje veliko, pogotovo kad vas mame obecavajucim rezultatima na reklami doticnih proizvoda. Recimo, mozda ce vam se uciniti da 1% BHA ne "radi" dovoljno na vasoj kozi, dapace radi i to bas kako treba naime ako nemate iritacija ni crvenila, znaci da radi SAVRSENO, njezno i kontinuirano.

Kako koristiti AHA i BHA proizvode?
Moj vam je savjet, izbjegavajte ih u vidu bilo kakvih sredstava za ciscenje lica jer osim sto uopce ne ostaju na kozi, tj. isperu se kroz par sekundi a u tih par sekundi zaista ne ne mogu ostvariti nikakvo zamjetno djelovanje, osim toga riskirate da vam KISELINA udje u oci. Dakle BHA/AHA ili u vidu tonika ili kreme, znaci nesto sto OSTAJE na kozi. Dakle proizvod isperete prije nego ima sanse uopce djelovati ali to malo vremena je dovoljno da vam udje u oko i da s crvenim ocima sljedeca dva dana hodate okolo.
Izbjegavajte podrucje oko ociju i ako izlazite obavezno nanesite SPF. Cak i ako ne izlazite ali imate osjecaj da vam treba jos malo vlage na licu, slobodno nanesite preko toga kremu, sminku ili nesto trece.
Nikad ali nikad ne koristite BHA/AHA proizvode u kombinaciji s alkoholom, mentolom, citrusima. Tu gresku sam napravila ja sa poznatim carobnim trojcem od Clinique-a onaj sapun, zatim jedan od tonika u 4 jacine (i onaj najblazi je PREVISE iritantan) te na kraju DDML zuckasti bogati porozatvarajuci losion. Da, prvih 2 tjedna sam bila odusevljena efektom ovog proizvoda a nakon toga sam sljedeca 3 tjedna sanirala iritacije, EKCEME i slicno na do tad zdravoj kozi.

Idealan AHA/BHA proizvod bi imao u sebi i SPF pa bi tamo jednim udarcem rijesili sve potrebne korake, dakle peeling, njegu i zastitu.
Koliko sam ja upoznata (a nisam zadnjih mjeseci citala clanke na tu temu pa sam moguce nesto propustila) zasad jedino Neostrata ima takav kombinirani proizvod.

Zasto? Zato sto stabilna suncana zastita (formula) obicno zahtjeva pH VISI nego sto je onaj u kojm AHA/BHA najbolje funkcionira.

Ima toga jos na temu kemijskih eksfolijansa ali za danas dosta, sljedeci put cu napisati mali preostali dio na tu temu i malo se osvrnuti na profesionalne tretmane po kozmetickim salonima kao sto je laser ili mikrodermoabrazija te navesti glavne prednosti i nedostatke pojedine metode.

A onda hitno na tekst o zastiti od sunca jer sve je toplije i necu da mi izgorite!
Ugodan dan
Vasa JJA






Post je objavljen 21.04.2006. u 11:15 sati.