Sinoć su Židovi širom svijeta započeli sa slavljem blagdana koji se hebrejski naziva Pesah, a hrvatski bismo rekli Pasha.
Večer kojom počinje ovaj blagdan osobito je svečana. Nakon službe u sinagogi, obitelji se okupljaju za stolom i tada zapravo počinje pravi obred - pashalni »seder«. Pashalna večera ima svoj točno određeni tijek, pa u tu svrhu koriste i knjižice s opisom kako ta večera mora teći. Opis pashalne večere naziva se Haggada šel Pesah. U našim je krajevima osobito poznata stara »Sarajevska Haggada«.
Evo ovdje nekoliko stranica jedne takve Haggade s početka 15. stoljeća, koja je nastala negdje u Njemačkoj.
Na ovoj je stranici ispisan blagoslov nad plodovima zemlje.
Blagoslov glasi: »Blagoslovljen si, Gospodine Bože naš, Kralju svega svijeta, koji si stvorio plodove zemlje.« Slični blagoslovi izgovaraju se i nad čašom vina.
Jedan od zanimljivijih trenutaka Pashalne večere svakako je onaj kada najmlađi član obitelji postavlja pitanja: »Po čemu je ova noć drugačija od svih ostalih noći?«
Nato otac obitelji odgovara: »Bili smo robovi faraonovi u Egiptu, ali Gospodin naš Bog izveo nas je odande snažnom rukom i ispruženom mišicom. I da Sveti, blagoslovljen budi, nije izveo naše očeve iz Egipta, i mi bismo i naša djeca i djeca naše djece još uvijek bili robovi faraonovi u Egiptu...«
To je razlog da se slavi Boga, pa se kasnije tijekom večere izgovara i tekst s donje slike.
»Stoga je naša dužnost zhvaljivati, hvaliti, pohvaljivati, slaviti, uzvisivati, častiti, blagoslivljati... Onoga koji je sva ova čudesa učinio za naše očeve i za nas. On nas je izveo iz ropstva na slobodu, iz žalosti u radost, iz žalovanja u proslavu, iz tame na veliko svjetlo, i iz sužanjstva u spasenje. Stoga zapjevajmo pred Njim novu pjesmu, Aleluja!«
Večera se nastavlja do kasno u noć. Siguran sam da ćete još bolje prikaze naći kod Feby i Boruta.
Danas je i Veliki četvrtak, kada se spominjemo Isusove posljednje večere, koja je također bila Pashalna večera, proslava Pesaha, pa je lijepo upoznati i izvorne židovske običaje na ovaj dan. Toliko je toga prešlo u ono što mi danas nazivamo misom. Već i onaj blagoslov s početka ovog posta gotovo doslovno izgovara svećenik kad prinosi kruh i vino.
Post je objavljen 13.04.2006. u 08:07 sati.