Javnost je smatrala da je match Steinitz – Zukertort jedan od najzanimljivijih od vremena ovog čuvenog matcha između Morphyja i Anderssena. Uz to, ovim znamenitim matchom otpočeo je novi čin u povijesti šaha i otvorena nova era, što je u isti mah značila osnivanje ustanove prvenstva svijeta, koja se do današnjeg vremena održala. Drugim riječima, zvanična titula «šampiona svijeta» ustanovljena je baš ovim matchom.
I tako 11. siječnja 1886. U NewYorku započeo je dugo očekivani match, kome je prethodila velika reklama, karakteristična za ovu zemlju. Tim povodom tiskano je nekoliko tisuća programa, što je za ono vrijeme bilo neuobičajeno, naročito kada se radilo o šahu. Program je utvrdio uvjete matcha, redoslijed igranja partija, – i dao kratke izvode iz povijesti šaha, sažete biografije sudionika i sjećanje na genijalnog američkog šahistu Paola Morphyja.
Prije matcha Steinitz ie zjavio za «Eachny»: «Najzad, nadam se da ću demonstrirati igru za koju ću biti sposoban, a to mora biti više u pogledu kvaliteta, što sam do danas pružio. Za vrijeme priprema za ovaj match promjenio sam domovinu porušivši za sobom mostove povratka. U slučaja poraza ne bih mogao naći opravdanja».
Prva partija matcha započela je 11. siječnja u dva sata po podne, a igralo se u Sali «Cartier Academy» u Petoj Aveniji br. 80, gdje je bio pripremljen specijalni podij za aktere i sekundante. Na zidu je visila ogromna demonstracijska ploča s velikim figurama, tako da su gledatelji mogli pratiti tijek partije. Posjeta je nadmašila sva očekivanja, sala je bila dupkom puna i za sve nije bilo mjesta. Ovdje su se okupili gotovo svi NewYorški šahisti – bolji i lošiji. Također i veliki broj onih koji su došli s velike udaljenosti da bi prisustvovali ovom izuzetnom spektaklu. Viđeni su i predsjednici poznatih šahovskih klubova iz San Francisca, Chicaga, Philadelphije i drugih gradova Amerike, a žene su bile zastupljene u priličnom broju.
Nešto prije dva sata, Steinitz i Zukertort pojavili su se u sali u pratnji svojih sekundanata, a ovi su rasporedili šahovske figure na ploči, na onom istom povjesnom stolu na kome je slavni Morphy postigao svoje blistave pobjede. Zatim se prešlo na ždrijebanje. Bijele figure izvukao je Zukertort i odmah su protivnici sijeli za stol. Nastala je grobna tišina. Poslije kratkog razmišljanja Zukertort je dostojanstvenim gestom povukao svog daminog pješaka i dvoboj je počeo.

Kao kuriozitet treba reći da je šampion SAD,

kapetan Mackenzie , bio u ulozi demonstratora. Istog momenta potezi su telegrafski prenošeni širom Amerike i u London. Partija je trajala do šest sati, zatim je nastupio dvosatni prekid, a nastavak je trajao još sat i petnaest minuta.
Post je objavljen 08.04.2006. u 14:13 sati.