Klivije potječu iz južne Afrike. Njezini listovi izgledaju kao vodoskok koji izbija iz vaze. Remenasti, u parovima, simetrično izrastaju iz zadebljanog mesnatog korijena. Lišće je stalno zeleno, a u proljeće izrasta stapka koja može biti visoka i do 80 centimetara na kojoj se javljaju trubasti cvjetovi koji mogu biti bijeli, narančasti, crveni, ili prugasti.
Potrebno joj je mnogo svijetla no ne trpi sunce. Općenito bolje uspjeva na sjevernoj ili istočnoj strani (mnogo svijetla, može samo jutarnje slabo sunce). Ne voli se seliti s mjesta na mjesto. Prezimljavanje pri temperaturi oko 8-12 stupnjeva, a kad se počnu javljati pupovi povisiti na 15-18 stupnjeva kako bi se cvijetna stapka i cvijet mogli do kraja razviti.
Najčešća greška u uzgoju je zalijevanje, ne voli puno vode. Dok miruje održavati je jedva vlažnom, zaliti tek svakih dva tjedna, možda i rjeđe (popipati zemlju i tek kad je suha zaliti) i nikako ostaviti vodu u podlošku. Prije cvatnje može se i malo prskati po lišću, a zalijevanje tokom toplih dana jednom tjedno.
Tokom rasta svakih 2 tjedna treba je prihraniti, no kad počne doba mirovanja, kad prestanu rasti listovi, negdje u srpnju prestati prihranjivati.
Nakon cvatnje potrebno je ukloniti cvjetne glavice kako biljka ne bi trošila snagu na sazrijevanje sjemenja, jer tada slijedeće godine neće cvjetati. Uz to uzgojem iz sjemena gube se karakteristike matične biljke, a do cvatnje treba proći 3 godine. Kada svi cvjetovi ocvatu i stapka se počne sušiti, odrežite je pri dnu.
Obično nakon cvatnje potjera mladice. One se mogu ostaviti da žive uz "mamu" pa će tako nakon nekoliko godina nastati veliki grm s puno lišća i cvjetova ili se mogu odvojiti od matične biljke. To treba učiniti kad mlada biljka ima barem 4 lista i kad se korijen razvio, jer inače se neće "primiti". Mladicu treba posaditi u mješavinu treseta i pjeska, a kasnije kad se oblikuje malo zadebljanje korijena u običnu mješavinu zemlje za lončanice. Dok su biljke mlade treba ih presaditi svake godine, a kasnije kad je biljka starija i u većem loncu samo mjenjajte površinski sloj zemlje. Voli inače biti u skučenom cvjetnom loncu pa uvijek presađujte u samo malo veći. To se radi nakon cvatnje.
Post je objavljen 26.03.2006. u 12:01 sati.