Biciklom do Mrtvog mora (1)
Biciklom do Mrtvog mora (2)
Jerihon, Hišamova palača
Nakon što smo se prošlog tjedna biciklima spustili od Jeruzalema do Mrtvog mora, pa se kod Kumrana pridružili grupi studenata što ju je vodio jedan od naših profesora iz arheologije, obišli smo potom Hišamovu palaču, a onda i mjesto na sjevernom dijelu jerihonske oaze koje se naziva Naaran.
Poznato je po ostacima sinagoge od koje je sačuvan samo dio mozaika. Za ovu se sinagogu saznalo u jeku I. svjetskog rata, kad su se Turci povlačili iz ovoga područja, a nadirali Englezi. Ako ste gledali film Lawrence od Arabije, onda znate o čemu pričam.
U to su doba, dakle, ovdje na području Naarana bili britanski vojnici, a Turci su ih, povlačeći se, gađali granatama. Tako su pogodili i ovo mjesto, te je na svjetlo dana izašao nekad lijepi mozaik.
Nakon vojnika, ovamo su došli arheolozi i istražili cijelo mjesto. Zaključili su da je riječ o ostacima sinagoge iz 6. st., oko koje se širilo snažno židovsko naselje, poznato iz pisanih izvora.
Mozaik sadrži različite motive, od uobičajenog zodijaka, koji se međutim nije dobro očuvao, do ove krletke.
Jedan je od češćih motiva u mozaicima toga doba i pleter.
To je tako i u 6. i u 7. stoljeću, pa se ne može reći da je pleter isključivo hrvatski motiv. Bio je prilično raširen kroz Bizantsko Carstvo.
Naselje se ovdje moglo razviti zbog prisutnosti vode. U Naaranu se nalazi jedan od izvora jerihonske oaze. Danas je voda kanalizirana.
Ovaj je izvor uzrok svega zelenila koje se ovdje vidi, a bez njega bi sve bilo suho, baš kao i ona pustinjska brda u pozadini.
Među biljkama naišao sam i na jednu koju sam propustio snimiti zadnji put u En Gediju. Pišući o prirodi En Gedija, spomenuo sam jerihonski balzam (balanites aegyptiaca), no tada ga nisam prepoznao. Budući da sam u međuvremenu naučio kako izgleda, ovdje ga nije bilo teško prepoznati.
Priđemo li bliže grmu balzama, jasno ćemo vidjeti i njegove dugačke bodlje i male zaobljene listove.
Usto, u vodama Naarana, svoje je stanište našao i slatkovodni puž (melanopsis).
Zbog svojih prirodnih ljepota Naaran je postao i izletište, pa ćete ovdje vidjeti i bazen, iako nikad nisam vidio da se netko u njemu zapravo i kupa.
Oko bazena uređen je i park sa stolovima i stolcima, pa smo tu izvadili svoje sendviče i organizirali ručak.
Valjalo je, naravno, snimiti i Arafatov lik koji nas je promatrao s obližnjeg zida.
Nastavak: Jerihon, drevni grad
Post je objavljen 17.03.2006. u 08:58 sati.