Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/abpopa

Marketing

Međupriča 1.-2. dio - 2. dio (ovde 1.) OTPOR ANITFAŠISTIČKE HRVATSKE

Original na originalnom mi blogu...

Ovaj sastav je uzet te prerađen iz knjige za srednje škole, gimnazije, za jedan referat:

POČECI OTPORA

Još u godinama prije izbijanja rata u Hrvatskoj se počelo osjećati anitfašisticno raspoloženje. Nosioci su mu bili brojni antifašisti, u prvom redu komunisti.
Posebno su se isticali intelektualci, tako da su nacizam među prvima osudili književnici na međunarodnom kongresu PEN-kluba u Dubrovniku, 1933.g.

U Zagrebu su postoja organizacije žena i mladih koji su istupali protiv rata, a kako se on približavao, antifašističko rasploženje zahvaćalo sve šire slojeve.

U početku je stanovništvo bilo oduševljeno stvaranjem samostalne hrvatske države, ali njezin totalitarni režim, prisutnost stranih postrojbi, koje se sve očitije ponašaju kao okupatorske, te nesretni ustupci Italiji, okrenuli su većinu stanovništva protiv ustaškog režima.

Početkom rata jedini je organizirani otpor bila sprema KPJ. Počela je okupljati sve antifašističke snage. Nakon kratkih priprema, u lipnju se prešlo u naoružanu borbu.
Organizirani oružani otpor počeo je kada su Hrvati komunisti (većinom članovi okružnog komiteta KPH Sisak), osnovali Sisaćli partizanski odred 22.lipnja.1941. Tjekom 1941 osnivane su brojne skupine i odredi, koje su imale mali broj boraca, a glavni način borbe bile su diverzije (gerilstvo) i iznenadni napadi na manje skupine okupatorskih vojnika ili vojnika NDH. Diverzije su izvodile i ilegalne grupe u gradovima.

Ilegalne grupe su se osnivale i na području pod talijanskom vlašću. Talijani su neskriveno pomagali četnički pokret. Slabe domobranske postrojbe, koje su se tamo nalazile, bile su pod talijanskim zapovjedništvom, tako da je stanovništvu jedini način otpora od talijanske represije i četniče napade bio odlazak u partizane. Zahvaljujući intenzivnoj promidžbi, započelo je osnivanje prvih partizanskih skupina i na području pod njemačkom okupacijom ( prvo na Banovini i Žumberku).

Intenzivna promiđba bila je veoma važna. Došlo je do stvaranja pokreta koji se naziva Narodooslobodilački pokret (NOP). Predstavnici NOP-a su privlačili Hrvate pozivanjem na borbu protiv okupatora, a srpsko stanovništvo su uspjevali pridobiti stavljanjem u prvi plan borbe protiv ustaškog režima.

Nakon sloma partizanskog ustanak u Srbiji u jesen 1941, glavno bojište je bilo preneseno u na teritorij NDH. Partzanski je pokret do 1943. bio u umjerenom porastu, a prijelom je donijelo savezničko priznanje i materijalno pomaganje partizana kao partnera, te kapitulacija Italije.

Ovo je samo dio referata.
Zahvaljujen Grofici

Post je objavljen 27.02.2006. u 20:40 sati.