Kakvi sve fondovi postoje:
S obzirom na financijske instrumente u koje fondovi ulažu sredstva fondove možemo podjeliti na:
• DIONIČKE (equity, stock) fondove
• MJEŠOVITE (global, balanced) fondove
• OBVEZNIČKE (bond) fondove
• NOVČANE (money market, cash ) fondove
Kako rade investicijski fondovi ?
U osnovi Investicijskim fondom upravlja društvo za upravljanje fondovima. Svaki fond i svaki upravljač fonda ima određene načine i strategije koje upotrebljava kako bi postigao što bolje prinose.
E sada, ti načini i strategije u ovom razmatranju nas i ne zanimaju, jer bi tad ušli u područjem dionica, obveznica, opcija itd itd... što je tematika koju prepuštam kolegama sa blogova koji se time bave....
Ono što nas interesira je PRINOS koji fond ima, tj koliko mi dobijemo za naš uloženi novac. Svaki fond na godišnjoj razini ima određeni prinos bilo pozitivni ili negativni. Ovisno u koji smo fond uložili te o njegovom poslovanju, prinos varira do max. 25 % na godinu (govorimo o + prinosu) – koji su spremni isplatit ulagačima – vlasnicima UDJELA.
U hrvatskoj, koliko sam do sada mogao pratit, u većini slučajeva se radilo o konzervativnim fondovima koji su imali male ali sigurne prinose. Tek u zadnjih godinu dana pojavilo se više «rizičnijih» fondova koji imaju više prinose.
Zašto kažem rizičnijih?
To su dionički ili mješoviti fondovi koji ulažu svoju imovinu na svjetskom tržištu u dionice...no ipak i oni prave disperziju rizika (po onoj staroj «nikad sva jaja u istu košaru») te imaju cca. 70 % u dionicama dok onih 30 % ulažu u kratkoročne vrijednosne papire tipa obveznica.
O sigurnosti ulaganja u fondove ćemo u jednom od sljedećih postova a sada bih još samo uktratko vrste fondova u tabličnom obliku:
VRSTA FONDA KARAKTERISTIKA / STRUKTURA / ULAGANJE / PRINOS
Dionički fond / dinamičan / pretežno dionice / dugoročno / 10 % – 25 %
Mješoviti /umjereno konzerv. / dionice i obveznice / dulje od 2 godine / 5 % – 18 %
Obveznički / konzervativan / pretežno obveznice / više od 1 godine / 2 % - 8 %
Novčani / jako konzervativan / trezorski i blagajnički zapisi, obveznice / ispod 1 godine / 1 % - 5 %
Podaci o prinosima su informativni ili kako to u brošurama fondova govore «očekivani» što često i nije tako, dok nekad prinosi znaju iznenadit te porastu do nevjerovatnih 43 % kod dioničkih fondova. No treba naglasiti kako prinosi u Invesicijskim fonovima, posebice dioničkim i mješovitim, osciliraju od godine do godine te su u prvoj godini obično manji pa u drugoj naglo rastu dok se u trećoj i četvrtoj godini vraćaju na «očekivane prinose».
No jedno je sigurno kod svih fondova « PRINOS u proteklom razdoblju nije indikator niti jamstvo nekog budućeg prinosa».
Post je objavljen 27.02.2006. u 16:52 sati.