Bacači Sjenki - multimedijalna umjetnička organizacija
& [BLOK] – Lokalna baza za osvježavanje kulture
u suradnji s Centrom dramskih djelatnosti i Muzejem suvremene umjetnosti.
Bilježenje grada – bilježenje vremena je projekt koji se bavi pronalaženjem, arhiviranjem, proučavanjem i izlaganjem djela i projektne dokumentacije umjetničkih istupa u javni prostor s jedne strane te protestima ili javnim okupljanjima s druge strane na području grada Zagreba u javnim, netipičnim izložbeno-glazbeno-scenskim prostorima od 1945. do danas. Radi se isključivo o privremenom prisustvu u tim prostorima ili o akcijama čije prisustvo nije u trenutku izvedbe bilo namijenjeno trajnom »nastanjenju« u navedenom prostoru. Fokusirajući se na efemernost i prolaznost djela, projekt nadilazi samo predstavljanje, usmjeravajući se na proučavanje šireg konteksta umjetničkog i političkog djelovanja u javnim prostorima.
Bilježenje grada – bilježenje vremena je, po svojoj prirodi, projekt u neprekidnom nastajanju. On je dokapitalizacija svakodnevnice; arhiv mogućnosti i nemogućnosti sučeljavanja ili usuglašavanja s gradom. On je priziv trenutaka utjelovljenja utopije; lov na duhove, na zagubljene geste prostora. On je građenje simboličke slike urbanog vremena-prostora u kojem se simultano prepleću urboglifi.
Grad je posuda u koju se događaji ulijevaju i, poput tekućine, poprimaju oblik posude. Kompromis je imanentan gradu i osnovni preduvjet njegovog postojanja; ishodišta kompromisa su harmonija s jedne i konflikt s druge strane. Iz ovih krajnosti proistječu sve umjetničke i političke inicijative - sva sublimiranja nepoznatog i pretvaranja u poznato.
Bilježenje grada – bilježenje vremena je zbirka stvaralačkih i političkih događaja, umjetničkih bitaka i performerskih dvoboja na uzburkanoj površini grada. To je potraga za onim sinkronim, neposljedičnim nakupinama vremena-prostora koji svakodnevnici daju metafizički višak. Upravo taj suvišak ljepote i napetosti koji povezuje stvari i ljude, fasade i natpise dućana, sadržaje kuća i nebo koje teče povrh svih podsjetnik je na trenutke u kojem je trenje svakodnevnice bilo transcendirano, nekad zbog svoje nepodnošljivosti, a nekad zahvaljujući svojoj blagosti.
Cilj ovog projekta je izmještanje pogleda na našu vlastitu situaciju u pitanjima kulture, kulturne politike, kulturnog kapitala, nove publike, aktivnog uključivanja građanstva u proizvodnju i participaciju kulture i umjetnickog stvaralaštva. Dakle, radi se o ideji ciljane dokapitalizacije kulture u smjeru stvaranja aktivnog kulturno-tržišno-turističkog kapitala od kojeg može živjeti ili barem djelomično održavati svoje potrebe i šira zajednica.
«Okradeni koji se smije krade nešto od lopova, a okradeni koji plače krade nešto od samoga sebe.»
P. P. Passolini: «Cosa sono le nuvole»
Post je objavljen 03.02.2006. u 17:43 sati.