NIN-ov žiri (u sastavu Petar Pijanović, Aleksandar Jerkov, Dušan Marinković, Ivan Negrišorac, Tihomir Brajović) saopštio je da je dobitnik NIN-ove nagrade za roman za 2005. godinu MIRO VUKSANOVIĆ za roman SEMOLJ ZEMLJA u izdanju Filipa Višnjića iz Beograda.
O knjizi:
SEMOLJ ZEMLJA (Azbučni roman o 909 planinskih naziva) je svojevrsni pripovedni kolaž o rečima i predelima. Knjiga je, zapravo, nastavak romana Semolj gora koji je pre pet godina postigao veliki uspeh i dobio pet uglednih nagrada. Srodnost ovih dveju knjiga je prirodna i višestruka.
Urednik Biblioteke Albatros, Prof. dr Mihajlo Pantić na koricama knjige je napisao: "Roman Semolj zemlja je rezultat jednog nesvakidašnjeg lingvističkog napora, i gotovo neuporedive romansijerske jezičke koncentracije, ali se smisao Vuksanovićevog pripovedanja nipošto u tome ne iscrpljuje - on samo otuda polazi, u drevnu priču o drevnim ljudima iz drevnih predela, koji su isti MI, u mitu začeti, i negde usput zagubljeni".
Posle nekoliko izdanja njegove poznate Semolj gore (2000.) koja je sadržala 878 priča o rečima, sada smo pred azbučnim romanom o 909 planinskih naziva, velicanstvenom slavističkim spomenikom koji je sav od reči iz tajnog i privatnog, čini se, neiscrpnog majdana ovog nesvakidasnjeg lingviste sa pripovedačkim darom i modernom literarnom strategijom. Prodirući u najdublje leksičke slojeve, mitske naslage sačuvane u jeziku, ali i u živom životu i u dragocenim rečnicima, Vuksanović priča jezgrovite sage, vodi imaginarne dijaloge visokog napona i nepomućene mudrosti i lepote.
«Aberdas, avetluk, bodimica, vujalište, glibac, đapa, zabroc, zlopasica, isčupak, jelište, kosmača, leveri, makulat, namira, njucno, ranjke, sinjavčina, skolečar, surdup, tetrebica, culav, udzud, frtaljka, helac, cijepac, sestani, siljezar...» jesu neke od retkih reči koje će, i velikom zaslugom Mira Vuksanovića, ostati u našem pamćenju.
Izvor: Poluostrvo
Post je objavljen 26.01.2006. u 12:58 sati.